Ekologiczne budownictwo: branża budowlana stawia na ekologię

Ekologiczne budownictwo: branża budowlana stawia na ekologię

Produkty z atestami, fabryki nietrujące środowisko i społeczne akcje edukacyjne. Firmy z branży budowlanej stawiają na ekologię. Czytaj dalej

Ekologia w budownictwie
W krajach Europy Zachodniej, temat ekologicznego budowania jest znany od lat. Traktuje się go jako jedną z dziedzin biznesu. Przedsiębiorcy doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że dzięki energooszczędnym rozwiązaniom i inwestycjom w najnowsze technologie, przyczyniają się do redukcji kosztów i ochrony środowiska.
Tymczasem w Polsce proekologiczność nadal jest traktowana z przymrużeniem oka. Zazwyczaj kojarzymy ją z oszczędzaniem energii. Tymczasem warto zwrócić uwagę również na inne aspekty.

Kominy pod kontrolą
Ograniczenie emisji CO2 przez polskie fabryki stało się faktem wraz z przyjęciem postanowień zapisanych w protokole z Kioto, dotyczących redukcji trujących gazów przez państwa członkowskie. Krokiem do tego są podejmowane przez firmy działania zmierzające do ochrony środowiska. – Nasze zakłady produkcyjne napędzane są energią elektryczną. Paliwem używanym w procesie produkcyjnym jest gaz ziemny, a więc paliwo, które ze względu na czystość spalania uważane jest za najbardziej ekologiczne spośród paliw konwencjonalnych – mówi Aleksandra Gilewska z firmy Baumit - Dodatkowo emisja pyłów nie przekracza w nich dopuszczalnych norm.
 
Działania indywidualne
Poprzez świadomy wybór produktów wytworzonych w sposób bezpieczny dla środowiska, bezpośrednio przyczyniamy się do jego ochrony. Przed zakupem materiałów budowlanych warto więc zwracać szczególną uwagę na atesty. Większość produktów dostępnych na rynku posiada niezbędne certyfikaty i świadectwa dopuszczenia technicznego. Zakup produktów bez nich, zwłaszcza w przypadku farb, tynków czy systemów ociepleń, jest sporym ryzykiem dla zdrowia i życia domowników.

Edukacja od najmłodszych lat
Edukacja ekologiczna jest jednym z priorytetów w polityce oświatowej wielu szkół i przedszkoli. Dzieci od najmłodszych lat uczone są segregowania śmieci, oszczędzania energii i dbania o środowisko naturalne. Nic jednak nie zastąpi działań, w których najmłodsi mogą nabywać proekologicznych zachowań poprzez zabawę. Organizowana od pięciu lat przez firmę Baumit prospołeczna akcja Kolorowe Emocje ma na celu bawić i edukować najmłodszych. W tym roku główną ideą imprezy była właśnie ekologia. Mali uczestnicy malowali specjalne makiety, podzielone na cztery części symbolizujące Żywioły: ziemię, wodę, powietrze i… ciepło. Dzieci otrzymały praktyczny poradnik ekologicznych zachowań, brały udział w tematycznych zabawach i konkursach. Kolorowe emocje od wielu lat stanowią doskonałą okazję do promocji ważnych dla każdego człowieka wartości.

 

 

Źródło: inPlusPR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17193 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 223

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >