Enrgia odnawialna w domu - dlaczego warto brać ją pod uwagę budując dom

Enrgia odnawialna w domu - dlaczego warto brać ją pod uwagę budując dom

Ingerencja człowieka w środowisko naturalne powoduje wiele negatywnych konsekwencji. Obecnie najczęściej mówi się o jej wpływie na stale postępujące ocieplenie klimatu Ziemi... Dlatego tak ważne jest, by podjąć działania mające na celu redukcję naszego destrukcyjnego wpływu na środowisko. Zastanawiasz się, jak możesz dołożyć swoją cegiełkę do jego ochrony? Zacznij od racjonalnego korzystania z energii elektrycznej oraz wody. Czytaj dalej

 

Wprowadzenie z pozoru niewielkich zmian w swoim otoczeniu może mieć wielki wpływ na środowisko. Chcesz racjonalnie korzystać z energii elektrycznej oraz wody, a także ogrzewać swój dom ekologicznie, a przy tym efektywnie? Przeczytaj poniższy tekst i sprawdź infografikę, aby dowiedzieć się, jak to zrobić! 

 

Oszczędzanie energii elektrycznej oraz wody w domu

Zmiana kilku codziennych nawyków pozwoli nie tylko zadbać o środowisko, ale również zaoszczędzić na rachunkach. Najprostszym oraz najszybszym sposobem na domowe oszczędności będzie wymiana starych żarówek na żarówki LED czy wyłączanie nieużywanych sprzętów elektronicznych, ponieważ te nawet w stanie uśpienia pobierają prąd. Duże ilości energii elektrycznej czerpią także przestarzałe sprzęty RTV i AGD. Jeśli masz taką możliwość, wymień je na nowsze, o wysokiej klasie energooszczędnej – najlepiej A++ lub A+++. Pamiętaj również, aby systematycznie sprawdzać ich stan techniczny, naprawiać je oraz czyścić, ponieważ ma to wpływ na wysokość Twoich rachunków.


Enrgia odnawialna w domu - dlaczego warto brać ją pod uwagę budując dom

 

Czytaj również: Projekty domów jednorodzinnych – skąd mieć pewność, że to właśnie ten?

 

Nierozważne korzystanie z energii elektrycznej to obecnie duży problem. Jednak nie mniejszym okazuje się również marnowanie wody. Wody Polskie informują, że w naszym kraju już od kilku lat występuje jej niedobór. Warto podkreślić, że na jednego Polaka przypada w ciągu roku zaledwie 1 mln butelek wody odnawialnej dostępnej w naszym kraju, a sporą ich ilość –  nawet 244 tys. butelek, marnujemy podczas wykonywania codziennych czynności.   Jak temu zapobiec?  Przede wszystkim zrezygnuj z długich kąpieli na rzecz prysznica (kąpiel w standardowej wannie zużywa nawet 170 litów wody, natomiast 4-minutowy prysznic średnio tylko ok. 40 litrów).

 

Domowy budżet z pewnością podreperujesz również racjonalnym podejściem do ogrzewania domu. Jeśli chcesz robić to w sposób ekologiczny, pamiętaj przede wszystkim o zmniejszeniu nagrzewania pomieszczeń. Czy wiesz, że obniżając temperaturę w domu tylko o 1 stopień, oszczędzasz nawet 7% w skali roku na kosztach ogrzewania?

 

Wszystkie wskazane wyżej czynności pozwolą Ci być bardziej „eko” i przyczynią się do ochrony klimatu. Jeśli jednak w większym stopniu chcesz mieć wpływ na „zielone zmiany” i postawić na długofalowe i bardziej złożone działania, rozważ instalację ekologicznego urządzenia grzewczego.

 

Panele fotowoltaiczne i pompa ciepła – gwarancja oszczędności energii

Urządzenia do pozyskiwania energii odnawialnej, jakimi są pompy ciepła i panele fotowoltaiczne, cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Ich właściciele często łączą panele fotowoltaiczne i pompy ciepła w jeden system, aby ogrzewanie domu kosztowało ich nawet 80% mniej niż w przypadku ogrzewania za pomocą kotła.

 

Pompa ciepła w sprzyjających warunkach jest w stanie czerpać z otoczenia aż 75% energii potrzebnej do ogrzania domu lub wody użytkowej. Pozostałe 25% energii musi zostać dostarczone w postaci prądu elektrycznego, który możemy wytworzyć samodzielnie za pomocą paneli fotowoltaicznych. Jak to działa? Kiedy promienie słoneczne padają na zainstalowane na dachu panele fotowoltaiczne, wywołują tzw. zjawisko fotoelektryczne – poruszają elektrony w krzemowych płytkach ogniw fotowoltaicznych, co z kolei wywołuje przepływ prądu stałego. Ten jest konwertowany w falowniku na prąd zmienny, który zasila urządzenia w Twoim domu, np. pompę ciepła – wskazuje Michał Pleśniak, Koordynator ds. rozwoju serwisu, Vaillant.

 

Dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych oraz pompy ciepła dbasz o środowisko, ponieważ  nie emitujesz bezpośrednio gazów cieplarnianych. Prąd wytworzony przez panele fotowoltaiczne zasila pracę pompy, która ogrzewa pomieszczenia i wodę użytkową. Dzięki współpracy poszczególnych elementów systemu można otrzymać całkowicie ekologiczną energię cieplną, która gwarantuje oszczędności w gospodarstwie domowym – wyraźne zmniejszenie rachunków za ciepło i prąd.

 

Czy jednak w okresie zimowym, kiedy do Ziemi dociera znacznie mniej promieni słonecznych, rozwiązanie to jest wydajne? Dzięki obowiązującym w Polsce przepisom posiadacze instalacji fotowoltaicznych mogą oddawać nadwyżkę produkowanego w cieplejszych porach roku prądu do sieci, a następnie odbierać 80% tej wartości za darmo, w ramach net-meteringu. Oznacza to, że jeżeli w lecie dostarczysz do sieci 1000 kWh energii, zimą możesz bez opłat pobrać z niej 800 kWh. To właśnie ten darmowy prąd będzie zasilał pompę ciepła w sezonie grzewczym. Przy zainstalowaniu wystarczającej ilości paneli fotowoltaicznych nadwyżka prądu może być na tyle duża, że osiągniesz zerowy bilans roczny energii elektrycznej. W praktyce oznacza to obniżenie wysokości rachunków za energię dotyczących opłat stałych. – mówi Michał Pleśniak, Vaillant.

 

Ekologiczne ogrzewanie i nie tylko

Możliwości ekologicznego ogrzewania jest więcej. Jeśli chcesz zredukować negatywny wpływ na środowisko, wybierz pompę ciepła powietrze-woda, która łączy doskonałą sprawność, wysoką efektywność energetyczną i zrównoważenie ekologiczne.

 

Nowa pompa ciepła powietrze-woda aroTHERM plus to jedno urządzenie, które chłodzi, grzeje i dostarcza ciepłą wodę. Ponadprzeciętną sprawność zapewnia jej naturalny czynnik chłodniczy R290 o GWP=3*, który ma wyjątkowo niski wpływ na globalne ocieplenie. Dzięki temu aroTHERM plus jest pompą wyjątkowo przyjazną środowisku – wskazuje Michał Pleśniak, Vaillant.


Jakie korzyści niesie za sobą zastosowanie czynnika R290 w urządzeniu grzewczym?

  • Współczynnik sprawności COP poprawiony do 5,4, co zmniejsza koszty eksploatacji.

  • Wyższa temperatura w obiegu..

  • Wyższy komfort dostępu do ciepłej wody i ochrona przed bakteriami Legionelli nawet bez grzałki wspomagającej dzięki szerokiemu zakresowi temperatury roboczej od –25 do 46°C

 

Naturalne czynniki chłodnicze są stosowane w wielu urządzeniach, np. lodówkach. Vaillant to jeden z pierwszych producentów stosujących R290 w pompach ciepła – podkreśla Michał Pleśniak, Vaillant.

 

Pompa ciepła aroTHERM plus to rozwiązanie przeznaczone nie tylko do nowych budynków. Ze względu na wysoką temperaturę zasilania doskonale nadaje się do współpracy z instalacjami grzejnikowymi.. Będzie więc dobrą alternatywą dla kotłów na paliwa kopalne. Pompa aroTHERM plus uzyskała wiele nagród w kategorii innowacje i wyróżnia się klasą efektywności energetycznej A+++. Co więcej, aplikacja mobilna multiMATIC pozwala sterować systemem grzewczym, nawet gdy jesteśmy poza domem. Możemy np. obniżyć temperaturę, kiedy jesteśmy w pracy, albo w ostatni dzień urlopu „nagrzać” dom przed powrotem – dodaje Michał Pleśniak, Vaillant.

 

Czytaj również: Przed Tobą budowa domu lub odbiór mieszkania? Znajdź fachowca budowlanego na Zleca.pl!

 

Korzystanie z urządzeń OZE, na które składają się m.in. panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła, ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Spalanie paliw kopalnych powoduje bowiem emisję dwutlenku węgla, który jest jedną z najważniejszych przyczyn globalnego ocieplenia. Wybór odnawialnych źródeł energii oznacza istotne ograniczenie jego emisji i pozwoli Ci przyczynić się do ochrony klimatu.


Źródło: They PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 218

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >