Funkcjonalny obiekt użytkowy

Funkcjonalny obiekt użytkowy

Jak zaprojektować efektywny obiekt użytkowy? Obniżenie poboru energii, sprawna kontrola nad ruchem w budynku, czy zwiększenie bezpieczeństwa będzie prostsze, jeżeli przyłożymy większą wagę do nowoczesnych rozwiązań. Czytaj dalej

 

Budynek szyty na miarę

 

Jednym z wyzwań stojących przed architektami, jest takie projektowanie budynków, by funkcjonowały z niemal mechaniczną sprawnością. Ważne są zarówno kwestie efektywnego wykorzystania energii, jak i skutecznej kontroli nad ścieżkami poruszania się ludzi oraz zapewnienia im ergonomii przestrzeni.

 

- To czynniki istotne w biurowcach, budynkach użytku publicznego, czy przemysłowych. Wszędzie tam, gdzie funkcjonują duże grupy ludzi, projekt wnętrza musi odpowiadać ich potrzebom, a przy tym realizować strategiczne cele inwestorów – mówi Marcin Małecki z firmy Häfele, będącej producentem i dystrybutorem renomowanych okuć meblowych, budowlanych i oświetlenia LED.

 

Lepsze światło


Przykładem takiego godzenia celów jest oświetlenie. Z jednej strony światła we wnętrzach powinno być dużo, by zapewniało komfort widzenia pracownikom lub klientom. Z drugiej wiąże się to z koniecznością stosowania większej liczby źródeł, a te mogą pobierać znaczne ilości energii.

 

- Dlatego projektanci skupili uwagę na technologii oświetlenia diodowego, która zapewnia jasne i mocne światło, przy mocno ograniczonym zapotrzebowaniu na prąd. To rozwiązanie zgodne z ideą budownictwa ekologicznego, ale też niosące wymierne korzyści zarządcom obiektów – mówi Marcin Małecki.

 

Stosowanie opraw LED nie musi ograniczać się do oświetlenia ogólnego. W przypadku projektów hoteli, obiektów rekreacyjnych lub reprezentatywnych budynków korporacyjnych ważną rolę odgrywa oświetlenie dekoracyjne czy akcentujące. To element wyraźnie wpływający na aranżację wnętrz, a z wykorzystaniem rozwiązań ledowych również tani w eksploatacji.

 

 obiekt użytkowy

 

Czytaj również: Nowa era budownictwa

 

- Oświetlenie meblowe, akcentowanie paneli dekoracyjnych ścian i sufitów, czy nawet doświetlanie miejsc roboczych, jak biurka i blaty jest możliwe dzięki taśmom i specjalnym oprawom systemu Loox – tłumaczy Marcin Małecki. - To rozwiązanie proste w montażu, żywotne, a łatwość sterowania światłem daje nieograniczone możliwości tworzenia kompozycji świetlnych w obiektach.


Prostota instalacji oznacza mniejsze koszty związane z zatrudnieniem wyspecjalizowanych monterów, a niski pobór prądu zwiększa efektywność energetyczną budynku. Tę ostatnią kwestię można realizować także poprzez nowoczesne instalacje grzewcze, ale i drobne rozwiązania, jak uszczelki progowe montowane w drzwiach zewnętrznych. Chronią przed uciekaniem ciepłego powietrza, a dodatkowo zapewniają skuteczną izolację akustyczną.

 

- Mówiąc o narzędziach ułatwiających zarządzanie obiektem, należy też wspomnieć o systemach kontroli dostępu, które pomagają spełnić istotne cele związane z ruchem ludzi w budynkach – dodaje Rafał Osiński z firmy Häfele.

 

Pełna kontrola


Systemy elektroniczne oparte na terminalach drzwiowych i ściennych, sprawdzają się tam, gdzie wymagane jest odgrodzenie przestrzeni pracowniczej od tej dostępnej klientom lub gościom. Wejście do konkretnych pomieszczeń oraz obszarów umożliwiają tzw. inteligentne klucze, czyli najczęściej karty, breloki lub opaski magnetyczne przykładane do czytnika terminalu.

 

- Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest system Dialock, który sprawdza się w biurowcach, szpitalach oraz hotelach. Dzięki profesjonalnemu oprogramowaniu oraz kompatybilności z systemami BMS, umożliwia przypisanie indywidualnych praw dostępu dla każdego klucza i dostosowanie ich do potrzeb konkretnej osoby – dodaje Rafał Osiński.

 

Gość hotelowy może więc korzystać z pokoju, siłowni, basenu, restauracji, czy parkingu tylko za pomocą jednej karty. Z drugiej strony pracownicy biur lub szpitali (oraz pacjenci) mają ograniczony dostęp do konkretnych stref w obiekcie. Ruch każdej osoby wyposażonej w inteligentny klucz można monitorować. W ten sposób usprawniamy proces kontroli ścieżek konkretnych osób oraz zwiększamy bezpieczeństwo budynku, szczególnie gdy mowa o dostępie do niebezpiecznych substancji, ważnych dokumentów lub istotnych maszyn.

 

obiekt użytkowy

 

Czytaj również: Oczyszczanie wody pitnej

 

- Wygodę poruszania się po budynku, można też zwiększać z użyciem coraz częściej stosowanych systemów drzwi przesuwnych. Zabierają mniej miejsca niż konwencjonalne rozwiązania, a dodatkowa automatyka, jak czujniki ruchu, pomaga we wchodzeniu i wychodzeniu z pomieszczeń – mówi Rafał Osiński.

 

Bezpieczne mienie i nie tylko


Co z kwestiami bezpieczeństwa? Zabezpieczenie mienia oraz sprawny monitoring można realizować na wiele sposobów. Warto jednak postawić na te, które dają największą gwarancję skuteczności. Przykładem mogą być kamery kamuflowane w czujnikach dymu. Spełniają podstawową funkcję informowania o pożarze, a dodatkowo monitorują
i umożliwiają zdalny podgląd obrazu za pośrednictwem sieci WiFi oraz ściąganie nagrań na dysk komputera bez konieczności podłączania dodatkowych przewodów. To dobra alternatywa dla konwencjonalnych kamer, których obsługa jest często skomplikowana, a ich obecność może powodować dyskomfort. Szczególnie w przypadku obiektów rekreacyjnych.

 

- Większość kamer kamuflowanych posiada  funkcję aktywacji nagrywania ruchem. To pozwala zarejestrować tylko istotne zdarzenia. Takie urządzenia można zainstalować
w pomieszczeniu, gdzie ludzie przebywają w określonych porach i nie ma potrzeby ciągłego monitorowania
– mówi Krzysztof Rydlak, ekspert ds. produktów
w firmie Spy Shop, największej polskiej sieci z urządzeniami detektywistycznymi i szpiegowskimi.

 

Rafał Osiński zwraca jednak uwagę, że założenia dot. bezpieczeństwa w obiekcie można też spełniać z wykorzystaniem odpowiednich okuć budowlanych.

 

- Wystarczy podać przykład drobnych elementów, jak bezpieczne klamki, profile chroniące przed przytrzaśnięciem palców w drzwiach lub stosowanie zamków
z zabezpieczeniami antywłamaniowymi –
mówi Rafał Osiński.

 

Kształt projektu architektonicznego zależy w dużej mierze od wielu drobnych elementów. Dzięki ich przemyślanemu doborowi i śledzeniu nowych rozwiązań, możliwe staje się zaprojektowanie przestrzeni odpowiadającej wszelkim wymaganiom klientów
i inwestorów.

 

 

 

hotel

Źródło: prexpert / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 250

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >