Instalacja fotowoltaiczna – korzyści z wytwarzania własnej energii

Instalacja fotowoltaiczna – korzyści z wytwarzania własnej energii

Z roku na rok pozyskiwanie energii ze słońca staje się coraz bardziej popularne. Słońce to niewyczerpane i ekologiczne źródło energii, a co najważniejsze może z niego korzystać każdy i to za darmo. Aby uzyskać tę energię wystarczy zamontować na dachu domu panele fotowoltaiczne, podłączyć do systemu falownik oraz całość zasilić i już można korzystać z własnej energii elektrycznej. Czytaj dalej

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Podstawowe elementy domowej instalacji fotowoltaicznej to panele fotowoltaiczne oraz falownik. Panele przekształcają energię z promieniowania słonecznego na energię elektryczną prądu stałego. Aby uzyskać prąd zmienny 230 V 50 Hz należy zastosować falownik, który przekształci uzyskaną energię elektryczną prądu stałego. Panele fotowoltaiczne montuje się na tej części dachu, która skierowana jest na południową stronę i łączy się je szeregowo. Natomiast falownik najkorzystniej jest zamontować w pobliżu domowej rozdzielnicy. Można to również zrobić w innym pomieszczeniu lub nawet na ścianie budynku (wtedy falownik musi zostać umieszczony w obudowie bryzgoszczelnej). Montaż i rozruch całej instalacji fotowoltaicznej trwa zwykle od dwóch do trzech dni.

 

Ilość energii uzyskanej z instalacji fotowoltaicznej zależy przede wszystkim od czasu i intensywności promieniowania słonecznego oraz od poprawności montażu i projektu instalacji. Na wydajność systemu wpływa również powierzchnia dachu, na którym zamontowane są panele (panele o mocy 1kWp wymagają od 8 do 10 metrów kwadratowych powierzchni dachu) oraz kąt nachylenia dachu (najlepsze wyniki osiąga się gdy promienie słoneczne padają pod kątem prostym, jednak optymalny kąt nachylenia dla instalacji montowanej w Polsce mieści się w granicach od 30 do 35 stopni). Przeszkodą w pozyskiwaniu energii ze słońca mogą być zacienienia czyli topograficzne i architektoniczne czynniki prowadzące do powstawania cieni (na przykład wysokie budynki lub drzewa). Cienie padające na pojedyncze ogniwa mogą prowadzić do zmniejszenia ilości wytwarzanej energii w całym łańcuchu modułów, należy ich więc unikać. Również zbyt wysoka temperatura może wpływać na nieznaczny spadek mocy generowanej przez instalacje.

 

Jakie są korzyści z posiadania własnych  paneli fotowoltaicznych?

Fotowoltaika to przede wszystkim korzyści. Zamontowanie własnej instalacji fotowoltaicznej pozwala zredukować wciąż rosnące koszty energii elektrycznej. Ważne jest również, że największa produkcja energii występuje w tym samym czasie co szczyty zapotrzebowania na energię elektryczną w gospodarstwie domowym. Pozwala to na wybranie odpowiedniej taryfy zakupu i cieszenie się dodatkowymi oszczędnościami. Instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie bezobsługowa, wystarczy zamontować ją na dachu, a energia elektryczna będzie pozyskiwana bez udziału osób trzecich. Instalacja projektowana jest jako bezobsługowa na minimum 25 lat. Materiały posiadają również wieloletnią gwarancję – 10 lat gwarancji produktowej i 25 lat gwarancji na moc.

 

Kolejnym plusem pozyskiwania energii ze słońca jest to, że instalacja działa nawet w warunkach zachmurzenia, ponieważ panele potrafią wykorzystywać również rozproszone promieniowanie słoneczne. Instalacja jest w pełni skalowalna – modułowy charakter pozwala na wykorzystanie jej w gospodarstwach domowych oraz w przemyśle. Niewątpliwym plusem jest również ekologiczny aspekt pozyskiwania energii ze słońca. Instalacja fotowoltaiczna nie emituje dwutlenku węgla, hałasu ani w żaden inny sposób nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Jest to odnawialne źródło energii, więc w pełni zgodne z naturą.

 

 

Energia ze Słońca – jakie warunki trzeba spełnić żeby z niej korzystać?

Aby móc korzystać z instalacji fotowoltaicznej w swoim domu należy spełnić trzy podstawowe warunki. Po pierwsze posiadać tytuł własności lub umowę dzierżawy nieruchomości bądź gruntu, na których będzie montowana instalacja. Po drugie potrzebny jest dach o odpowiedniej wytrzymałości lub stabilny grunt. Po trzecie na miejsce zamontowania instalacji nie mogą padać żadne cienie na przykład okolicznych budynków, drzew lub obiektów znajdujących się na dachu. Tyle wystarczy by móc bez przeszkód korzystać z własnej energii elektrycznej.

 

Przy montażu instalacji fotowoltaicznej do 40 kWp nie wymaga się również pozwolenia na budowę. Dotyczy to zarówno instalacji na dachu jak i na gruncie. Budowa urządzeń nieprzekraczających trzy metry na obiektach budowlanych nie wymaga zgłaszania prac budowlanych. Również podłączenie instalacji do sieci nie generuje żadnych kosztów. Jest to obowiązek operatora i on pokrywa koszty przyłączenia i zapewnia dwukierunkowy licznik energii elektrycznej. Jedynym wymogiem zawartym w nowelizacji Prawa energetycznego (tak zwany mały trójpak) jest zgłoszenie do lokalnego zakładu energetycznego mikroinstalacji fotowoltaicznej. Zaraz po zamontowaniu i oddaniu do użytku instalacji należy do lokalnego dystrybutora sieci energetycznej zanieść wypełniony formularz oświadczenia o wykonaniu mikroinstalacji (każdy dostawca udostępnia go na swojej stronie internetowej).

 

Aby przygotować dokładną wycenę instalacji fotowoltaicznej należy zgromadzić komplet niezbędnych dokumentów oraz informacji. W przypadku instalacji na dachu trzeba podać dokładny adres inwestycji, rzut dachu i konstrukcji wsporczej dachu, zdjęcia dachu oraz aktualną moc przyłącza energetycznego dla budynku. Jeśli instalacja ma być montowana na gruncie należy dostarczyć mapę zagospodarowania terenu, zdjęcia terenu planowanej inwestycji, aktualną moc przyłącza energetycznego budynku oraz dokładny adres inwestycji w tym numer działki i okręg administracyjny.

 

Osoby zainteresowane zamontowaniem własnej instalacji fotowoltaicznej mogą zamówić szczegółową wycenę na stronie http://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/energia-ze-slonca/energia-ze-slonca. Jeszcze więcej informacji na temat zagadnień technicznych związanych z panelami fotowoltaicznymi można znaleźć na http://www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/fotowoltaika.

 


Źródło: innogy.pl / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19165 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 262

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >