Instalacje podtynkowe - moda i funkcjonalność w łazience

Instalacje podtynkowe - moda i funkcjonalność w łazience

Instalacje podtynkowe to odpowiedź firmy Deante na pytanie jak ukryć w łazience wszelkie niepożądane elementy instalacji hydraulicznej. Czytaj dalej

Aranżując wygląd swojej wymarzonej łazienki, stajemy przed koniecznością odpowiedzi na wiele pytań. Decydujemy o jej kształcie, kolorystyce, wyposażeniu,  użytych dodatkach. Wśród wielu produktów i rozwiązań technicznych staramy się wyłuskać te, który w pełni zaspokoją nasze poczucie estetyki, a zarazem będą funkcjonale i trwałe. Jednym z takich pomysłów są instalacje podtynkowe.

Czym są instalacje podtynkowe?
Instalacje podtynkowe to odpowiedź na pytanie jak ukryć w łazience wszelkie niepożądane elementy instalacji hydraulicznej. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest stosowanie baterii natryskowych lub wannowych wykonanych w wersji podtynkowej wraz z elementami uzupełniającymi, takimi jak głowice, wylewki i dysze natryskowe. W nowoczesnych, eleganckich łazienkach zależy nam bowiem na tym, aby wszystkie zbędne podłączenia oraz rury schowane były w ścianie lub suficie i niewidoczne dla użytkownika. Jak dokonać właściwego wyboru tych elementów, skoro wybór jest ogromny niemal w każdym profesjonalnym punkcie sprzedaży? Na czym polega różnica pomiędzy poszczególnymi modelami? Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru oraz użytkowania systemów podtynkowych, aby właściwy wybór zaspokajał jak najlepiej nasze potrzeby estetyczne i użytkowe? 

KXorzyści płynące z posiadania instalacji podtynkowej

Decydując się, na droższe i bardziej pracochłonne rozwiązanie jakim są systemy podtynkowe otrzymujemy w zamian więcej miejsca, modny design i dużą funkcjonalność.

Korzyści z zamontowania instalacji podtynkowej:
1. funkcjonalność - bogactwo elementów składowych, które możemy wykorzystać przy budowaniu indywidualnej instalacji pozwala na aranżowanie wnętrza łazienki w sposób nietuzinkowy, a co najważniejsze daje swobodę w podejmowaniu decyzji o umieszczeniu poszczególnych elementów takich jak deszczownia, zestaw natryskowy, dysze czy wylewka wannowa lub natryskowa. Jedynie wyobraźnia i przestrzeń jaką mamy do zagospodarowania ogranicza ilość pomysłów aranżacyjnych wymarzonej łazienki. Rysunki poniżej przedstawiają kilka z możliwych rozwiązań z zastosowaniem elementów podtynkowych.
2. oszczędność miejsca - zastosowanie baterii podtynkowej jest najlepszym z możliwych w pomieszczeniach o niewielkiej kubaturze. Całość baterii umieszcza się w ścianie, oszczędzając miejsce na zewnątrz, gdzie widoczna jest jedynie rozeta maskująca wraz z dźwignią regulatora ciepłej i zimnej wody. Wszystkie rury umieszczone są w ścianach i suficie, a poszczególne elementy instalacji umieszczone tam, gdzie będą najbardziej wydajne, dostępne i funkcjonalne.
3. moda - na chwilę obecną nie ma bardziej modnego i praktycznego rozwiązania dla nowoczesnej łazienki niż instalacja podtynkowa. Szczególnie dobrze prezentują się takie produkty  w projektach minimalistycznych, gdzie zważa się na prostotę formy, konstrukcji i funkcji.
Przykłady instalacji podtynkowych:


 
A co najważniejsze .......? Jakość!
Decydując się, na droższe i bardziej pracochłonne rozwiązanie jakim są systemy podtynkowe, zależy nam przede wszystkim na trwałości i niezawodności wszystkich zamontowanych elementów. Zanim zakupimy deszczownie lub jej elementy, zwróćmy więc uwagę na jakość wykonania wszystkich tych produktów. Przyjrzyjmy się więc, spasowaniu poszczególnych części i jakości tych elementów tzn. czy dostrzegamy rysy, nierówności lub zadry. Jest to szczególnie ważne przy dużych głowicach, o płaskich powierzchniach, gdzie jak w lustrze, każda wada odbija się wyraźnie. Jeśli zdecydujemy się na zakup główki natryskowej to sprawdźmy jej prace, czyli czy przy przełączaniu funkcji wszystko przebiega płynnie, czy też wyczuwamy opór. Jeśli dostrzeżemy powyższe wady możemy przypuszczać, że jakość oraz trwałość takiego produktu jest niska.
W przypadku baterii niezwykle istotny jest materiał, z którego jest ona wykonana. Renomowani producenci oferują baterie wykonane z mosiądzu, wyposażone w wysokiej jakości głowice ceramiczne (regulatory strumienia ciepłej i zimnej wody). Ich zewnętrzna część ozdobna, tzw. rozeta jest zazwyczaj chromowana.
Bezpiecznie jest kupować wszystkie elementy instalacji u jednego producenta. Wtedy możemy mieć pewność co do jakości, spasowania poszczególnych elementów pod względem funkcjonalności, wyglądu i współdziałania. Każdy element podtynkowy musi być szczelny i trwały. Szczególnie dotyczy to baterii, która umieszczona w ścianie, przykryta glazurą czy płytą gipsową musi działać niezawodnie przez wiele lat.

Opracowanie Deante Sp. J.
www.deante.pl

 

Źródło: Deante Sp. J. / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16570 użytkowników

Użytkownicy online (5)

gości: 338

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >