Inteligentny dom - co to jest i jaki system wybrać?

Inteligentny dom - co to jest i jaki system wybrać?

Nowoczesne technologie opanowały rynek, a podążanie za trendami jest nieodzownym obowiązkiem każdego producenta i sklepu internetowego. Idąc za tezą, iż popyt generuje podaż, coraz częściej obserwujemy wpływ zachodniego rynku na naszym, rodzimym poletku. Obok nowoczesnych gadżetów, których używamy każdego dnia, pojawiają się także rozwiązania, które zastosować możemy w naszych biurach i domach. Modernizacja systemów gwarantuje nie tylko większą funkcjonalność, ale także zapewnia o bezpieczeństwie i naszej wygodzie. Takie właśnie jest założenie tzw. inteligentnego domu. Czytaj dalej

 

Co to jest inteligentny dom?

Mówiąc najprościej – jest to złożony system sterowania i zarządzania danym budynkiem, wykorzystujący zaawansowaną technologię. Montowany jest przez ekspertów w branży, złożony z systemów czujników i wszelakich detektorów, które zintegrowane są z główną instalacją.

 

Wyobraź sobie sytuację, w której jesteś szczęśliwym posiadaczem wymarzonego domu jednorodzinnego. Wielopiętrowa willa, pełna przestronnych pomieszczeń, dużych okien, wypełniona punktami świetlnymi i alarmami, ochraniającymi mieszkańców. Wszystkie te gniazdka i elementy tworzą sieć (tzw. IoT), które są poniekąd powiązane ze sobą. Zarządzanie wszystkimi punktami może być niezwykle trudne - jeśli nie zostanie wdrożony system inteligentnego domu.

 

Dzięki urządzeniem mobilnym jesteś w stanie kontrolować stopień ogrzewania w pokoju dziecka,  zasłonięcia rolet lub żaluzji na poddaszu i natężenia światła w sypialni. Z jednego punktu, z jednego urządzenia, za pomocą jednego systemu.

 

Co kluczowe – właściciel nie musi znajdować się w danym pomieszczeniu, w danym domu lub na danej posesji. Idąc naprzeciw nowoczesnym rozwiązaniom – wszystko odbywa się za pomocą łącza Wifi, a założeniem całego pomysłu jest maksymalizacja funkcjonalności danych pomieszczeń i urządzeń, z jednoczesnym obcięciem kosztów eksploatacji.

 

Inteligentny dom - co to jest i jaki system wybrać?

 

Czytaj również: Technologia smart home i sztuczna inteligencja w naszych domach

 

Dlaczego? Zastanów się, ile razy zapomniałeś wyłączyć światła w kuchni, ile razy ogrzewałeś pokój, pomimo otworzonego okna i jak często wracałeś z progu domu, aby zasłonić żaluzje antywłamaniowe? Mając na uwadze częstotliwość takich sytuacji oraz idące za tym konsekwencje, „inteligentny dom” staje się rozwiązaniem uniwersalnym, ponadczasowym i technologicznie niezastąpionym.

 

Jakie są produkty inteligentnego domu?

Poniekąd nakreśliliśmy już możliwości takiego rozwiązania. Oczywistym jest, iż złożoność systemu i możliwości, które za sobą niesie są ogromne. Tu mechanizm jest prosty – im więcej urządzeń zastosujemy, tym bardziej „inteligentne” staje się nasze lokum.

 

Do najpopularniejszych rozwiązań, które w Polsce stosujemy coraz częściej, wlicza się:

  • Tzw. inteligentne gniazdka, których głównym zadaniem jest monitorować i wpływać na zużycie energii. 
  • Tzw. inteligentne oświetlenie, które służy regulacji natężenia światła w każdym, poszczególnym pomieszczeniu. W tym celu stosuje się odbiorniki ROP-03 oraz ROP-06. Za ich pomocą dochodzi do wyłączania i włączania poszczególnych źródeł światła LEDowego. W przypadku tego pierwszego mowa o sterowaniu jednego źródła, drugi zaś zwiększa tą liczbę do trzech. Dla zwolenników kolorowego oświetlenia stworzony został odbiornik RDP-11.
  • Inteligentne ogrzewanie, służące do regulacji temperatury w pomieszczeniach.
  • Systemu alarmowe - od czujniki dymu, po czujniki drzwi lub okien
  • Inteligentne rolety, umożliwiające sterowanie zarówno kilkoma, jak i jedną, konkretną roletą w danym pomieszczeniu.

 

W przypadku sterowania centralnego, którego zadaniem jest obsługa kilku, połączonych ze sobą żaluzji, montowany jest tzw. odbiornik SRP – 02.

Wszystkie powyższe systemy (oraz inne, niewymienione w grupie najpopularniejszych), sterować można za pomocą pilotów, łączników bezprzewodowych i smartfonów.

 

Co istotne – system umożliwia podłączenie elementów zarówno tych wewnątrz, jak i tych na zewnątrz domu. Odbiorniki RWS-311 C/Z oraz RWS-311 J/Z pozwalają sterować urządzeniami znajdującymi się poza naszym lokum – np. na ganku, w ogrodzie, altance. Dzięki nim nie jest konieczne doprowadzenie bezpośrednich przewodów zasilających z naszego domu. Rozwiązanie to jest niezwykle funkcjonalne i bezpieczne, będąc całkowicie dostosowanym i przygotowanym na zmieniające się czynniki atmosferyczne (w tym wilgoć).  Wszystkie wymienione odbiorniki w swojej ofercie posiada sklep elektryczny dlaelektryków.pl.

 

Centralny punkt – jak to działa?

No właśnie, jak właściwie działa inteligentny dom i gdzie znajduje się „serce” naszego zasilania?

 

W tym miejscu należy napomknąć o tzw. centralce, która jest podstawowym elementem systemu. To ona łączy wszystkie poszczególne komponenty w jednym punkcie. Jest łącznikiem wspomnianych gniazdek, punktów świetlnych i czujników z siecią internetową. To dzięki jej instalacji domownicy korzystają z dobrodziejstw „inteligentnego domu”, nawet będąc poza nim.

 

Skoro już o sieci internetowej mowa – protokoły łączności mogą być różne, a ich dobór powinien być uzasadniony takimi elementami jak np. łatwość instalacji czy możliwość późniejszej rozbudowy systemu (a jak wiadomo, technologia nigdy nie śpi i musimy liczyć się z tym, iż po montażu systemu będziemy chcieli go zmieniać).

 

Najczęściej, do pojedynczych komponentów, wykorzystuje się Bluetooth, który z kolei łączy się ze smartfonem i umożliwia wyłączenie np. konkretnego punktu świetlnego. Nie mniej jednak, do złożonej sieci najczęściej wykorzystujemy Wifi, który służy sterowaniu urządzeń z poziomu komputera lub urządzenia mobilnego. Zarówno urządzenie stacjonarne (np. komputer) jak i urządzenie mobilne (np. tablet) wykorzystuje te same możliwości i niesie za sobą te same korzyści. Sterowanie odbywa się za pomocą dostosowanej aplikacji mobilnej lub przy wykorzystaniu dedykowanego oprogramowania komputerowego. Co istotne – wiele z nich umożliwia alarmowanie i zdawanie raportów za pomocą wiadomości e-mail (wykorzystując przy tym zdjęcia, daty i ewentualne nagrania).

 

Inteligentne rozwiązania niosą więc za sobą ogrom zalet, które nie tylko świadczą o nowoczesnym podejściu mieszkańców, ale przede wszystkim o ich wygodzie i chęci oszczędzenia. Jeśli więc budujesz swoje własne „M4” lub jesteś już jego właścicielem – sprawdź, jakie rozwiązanie będzie idealnym dla Ciebie!

 

Czytaj również: Sterowanie ogrzewaniem w Smart Home

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Oprogramowanie InteriCad do projektowania wnętrz Liczba postów: 19 Grupa: Budowa i re... Wybierając ZWCAD, zyskujesz nie tylko tańszą alternatywę dla tradycyjnych programów CAD, ale także niezawodne wsparcie techniczne i kompletną dokumentację, któr...
  • Jak estetycznie pomalować elewację domu? Liczba postów: 7 Grupa: Budowa i re... Warto co jakiś czas odnowić wygląd budynku, nie tylko dla estetyki, ale także dla zdrowia. O połączeniu malowania elewacji z jej myciem więcej przeczytasz tutaj...
  • Dezynsekcja warszawa Liczba postów: 95 Grupa: Firmy budow... Przedstawiamy naszą ofertę firmy Efekt DDD https://efektddd.pl/o-nas , działającej w branży usług deratyzacji, dezynsekcji, dezynfekcji oraz ozonowania. Nasza f...
  • Dezynfekcja Dezynsekcja Deratyzacja Liczba postów: 134 Grupa: Firmy budow... Fajny wątek . Naprawdę bardzo dużo się dowiedziałem. ________________________ _______________________ audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznyc...
  • Budowa domu Liczba postów: 41 Grupa: Firmy budow... Myślę, że przydadzą Ci się namiary na firmę https://www.folie-budowlane.pl/membrany- dachowe-i-akcesoria.html w końcu budowa domu to nie tylko formalności, ale t...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 185

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >