Jak pozbyć się hałasu w domu przy ulicy?

Jak pozbyć się hałasu w domu przy ulicy?

Wbrew przemijającej już podobno powoli modzie na wyprowadzki z centrów miast, mieszkanie w sercu dużej metropolii ma mnóstwo zalet.

 

Dzięki takiej lokalizacji możemy korzystać z dziesiątek atrakcji, których próżno szukać na peryferiach, nie skazując się jednocześnie na długie i męczące dojazdy do pracy. Niestety, mieszkanie w mieście łączy się też z pewnymi utrudnieniami, wśród których jednym z najczęściej wymienianych jest hałas. Kluczem do pozbycia się uciążliwego problemu jest dobór właściwych okien o odpowiedniej dla naszych potrzeb izolacji akustycznej. Jedną z ciekawszych na rynku ofert skierowanych do mieszkańców zatłoczonej miejskiej dżungli dysponuje austriacka firma Internorm.Jedyna informacja jaką zazwyczaj dysponują osoby narzekające na nadmierny hałas w swoim domu jest taka, że dochodzący z zewnątrz zgiełk jest uciążliwy i chciałyby jakoś się go pozbyć.

 

Czytaj również: Potrójne uszczelnienie okna


 

To niestety za mało żeby odpowiednio zaradzić problemowi. Najpierw należy poznać  natężenie niechcianych dźwięków i nauczyć się obliczać pożądany poziom izolacji akustycznej przegrody (okna). W celu zbadania poziomu dochodzącego z zewnątrz hałasu należy zlecić przeprowadzenie specjalistycznych badań. Szacowanie jego natężenia w przybliżeniu może skończyć się bardzo poważnym rozminięciem z prawdą, a co za tym idzie źle ulokowanymi pieniędzmi w nieodpowiednie okna. W większości przypadków możemy założyć, że poziom hałasu dochodzącego z ulicy nie przekracza 90 dB. Jest to już bardzo głośny dźwięk, spotykany na bardzo ruchliwych ulicach w centrach dużych miast.

 

 

Dla porównania odgłos młota pneumatycznego to zaledwie 10dB więcej. Kiedy znamy już natężenie hałasu z ulicy, trzeba zdecydować jaki jest poziom akceptowalny przez nas w pomieszczeniach. Według obowiązującej obecnie w budownictwie i projektowaniu normy w ciągu dnia nie powinien on przekraczać 40dB, a w nocy 30dB – wartości te odpowiadają cichej rozmowie i tykaniu zegara. Poziom pożądanej przez nas izolacji akustycznej to różnica pomiędzy zewnętrznym poziomem hałasu, a wartością przez nas akceptowaną. Do tego należy jeszcze doliczyć tzw. poprawkę obiektowo-montażową, która może się wahać od 2dB do 9dB. Przy założeniu, że hałas z ulicy oscyluje w granicach 75dB, odjęciu od tej wartości pożądanego przez nas hałasu w pomieszczeniu na średnim poziomie 35dB i dodaniu uśrednionej poprawki montażowej na poziomie 5dB otrzymujemy pożądany przez nas poziom izolacji akustycznej okna wynoszący 45dB.

 

Czytaj również: Jakie wybrać szyby w zależności od stron świata?

 

 

Izolacyjność akustyczna na poziomie 45dB to bardzo wysoki wynik, ale Internorm posiada w swojej ofercie okna spełniające takie wymagania. Najbardziej  godne polecenia modele to HV240 i KV240. Dzięki wbudowanej pomiędzy szybami żaluzji, oprócz izolacji akustycznej zapewniają też ochronę przed słońcem, zaglądaniem z zewnątrz i ciepłem. Bardzo ekologicznym i oszczędnym rozwiązaniem jest wbudowany w okna moduł fotowoltaiczny zasilający zdalnie sterowaną żaluzję Wysoką izolacyjność akustyczną zapewnia technologia Fix-o-Round, polegająca na zamocowaniu szyb na całym obwodzie, wzdłuż wszystkich krawędzi.

 

 

Gwarantem prawidłowego działania okien o wysokiej izolacji akustycznej jest ich prawidłowy montaż. Dystrybutorzy [1st] window partner Internorm zawsze dbają o to, by zamontować okno w sposób gwarantujący wykorzystanie jego możliwości w stu procentach.Do problemu nadmiernego hałasu z ulicy należy podejść kompleksowo. Tak właśnie podchodzi do niego firma Internorm, zapewniając klientowi profesjonalną obsługę na każdym etapie transakcji, również w zakresie opieki posprzedażowej. Ocenianie poziomu hałasu „na ucho” a następnie decydowanie się na przypadkowego producenta może sprawić, że mimo znaczącego odchudzenia portfela w mieszkaniu wciąż jest głośno jak na hali fabrycznej.

 

Źródło: Toolbox Creative Communications / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17356 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 197

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >