Jak pozbyć się niechcianych palet drewnianych?

Jak pozbyć się niechcianych palet drewnianych?

W międzynarodowym obrocie towarowym funkcjonują miliony palet z drewna. Widzimy je wszędzie. Na placach budowy, na dziedzińcach przedsiębiorstw a także w sklepach czy marketach. Trudno sobie wyobrazić gospodarkę jakiegokolwiek kraju bez tych drewnianych platform. Czasami jednak pojawia się konieczność pozbycia się palet, które z jakiegoś powodu nie są już użyteczne. Najczęściej przyczyną takiego stanu rzeczy jest wyeksploatowanie się palety, a co za tym idzie konieczność wyłączenia jej z obrotu. Czytaj dalej

 

 Obecnie produkowane palety drewniane, szczególnie te posiadające certyfikat EPAL, są bardzo wysokiej jakości. Wykonane z dobrej jakości drewna przy użyciu odpowiednich technologii długo spełniają swoje logistyczne zadania. Odpowiednio przechowywane i naprawiane funkcjonują w obrocie wiele lat. Czasem przedsiębiorcy pozbywają się pale , gdyż zmieniają branżę na taką, gdzie palety drewniane nie są potrzebne. Niekiedy wiąże się to z zakończeniem działalności gospodarczej.

 

Jak pozbyć się niechcianych palet drewnianych?

 

Czy można po prostu wyrzucić zbędne palety drewniane?

Bez względu ma to, jaka jest przyczyna likwidacji bazy paletowej, należy pamiętać, że istnieje bezwzględny zakaz wyrzucania palet na śmietnik. Wynika on z zapisów Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001 roku w sprawie katalogu odpadów. Przepisy te nakładają na właścicieli palet z drewna obowiązek poddania ich recyklingowi. Mogą go przeprowadzać tylko specjalistyczne firmy. Fakt oddania do recyklingu jest potwierdzany w specjalnym zaświadczeniu, które zwalnia przedsiębiorcę z tzw. opłaty środowiskowej.

 

Czytaj również: Folia samoprzylepna. Jak można ją wykorzystać?

 

Jak pozbyć się niechcianych palet drewnianych?

 

Skup zużytych palet drewnianych

Dobrym rozwiązaniem jest sprzedaż zbędnych palet w licencjonowanym punkcie skupu. Na rynku działa sporo tego rodzaju placówek. Przed skontaktowaniem się ze skupem, warto zrobić przegląd tych palet, które chcemy zbyć. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na palety uszkodzone. Należy bowiem pamiętać, że te palety, które posiadają więcej niż 8 uszkodzeń, muszą być zdemontowane. Pozostałe można korzystnie sprzedać. Niektóre punkty skupu dopuszczają możliwość negocjacji ceny, a przy dużej ilości są skłonne odebrać je własnym transportem. Podmioty handlujące paletami z drewna kupują zarówno palety nie posiadające wad, jak i te uszkodzone. Gdy towar ma do 8 uszkodzeń, można je naprawić i bezpiecznie włączyć do obrotu.

 

Sprzedaż  palet w licencjonowanym punkcie skupu to niejedyne rozwiązanie.

 

Jak pozbyć się niechcianych palet drewnianych?

 

Meble z palet drewnianych pomysłem na stare palety

Zbędne palety mogą być wykorzystane do budowy małej infrastruktury w kawiarni czy na placu zabaw. Palety EPAL charakteryzują się bardzo wysoką jakością. Mogą więc służyć za budulec stołów, ławek czy kwietników w ogródkach restauracyjnych, czy ogrodach przy prywatnych posesjach. Takie instalacje nie tylko nie są kosztowne, ale też stanowią wkład w ochronę środowiska. Dając pole naszej wyobraźni, możemy stworzyć niepowtarzalne i pełne klimatu miejsca. Palety drewniane, które nie znajdują już swojego miejsca w obrocie towarowym, mogą też być wykorzystane przy budowie placów zabaw dla dzieci. Są sprawdzonym surowcem, chociaż jeśli chodzi o dzieci, zawsze bezpieczeństwo powinno być na pierwszym miejscu. Dlatego też należy zadbać o to, żeby drewno z palet nie posiadało drzazg i nierówności, które mogłyby stanowić zagrożenie dla najmłodszych.

 

Jak pozbyć się niechcianych palet drewnianych?

 

Meble z europalet w mieszkaniu? To możliwe!

Palety drewniane mogą także posłużyć do budowy mebli i elementów wyposażenia mieszkania. Szczególnie dobrze będą wyglądać w loftach, czyli pomieszczeniach po przemysłowych zaadaptowanych na potrzeby mieszkalne. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby łóżka czy sofy z palet drewnianych zapełniły  tradycyjne mieszkania czy domy. Możemy je zrobić sami, przy wykorzystaniu obecnych na rynku  akcesoriów i artykułów dekoracyjnych,  tworząc  niepowtarzalne i praktyczne sprzęty. 

 

Sporządzenie mebli z palet drewnianych nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wystarczy pomysł i podstawowe umiejętności. Gdy nie będziemy w stanie samodzielnie wykonać własnych projektów, możemy skorzystać z pomocy stolarza czy  tapicera, który pomoże nam w trudnych rozwiązaniach. Chociaż tak naprawdę, jeśli się postaramy , na pewno wykonamy naszą pracę bez pomocy fachowców.  Satysfakcja będzie ogromna!

 

O popularności mebli z palet drewnianych  niech świadczy fakt , że coraz więcej sklepów meblowych ma w ofercie sprzęty tych użytecznych platform. Nadanie drugiego życia paletom z drewna ma także inny wymiar, bardzo ważny. Chodzi o ochronę środowiska naturalnego, którego stan jest zatrważająco zły. Każde więc oszczędzone i pozostawione w lesie drzewo i każdy wyrób wykorzystany ponownie ,jest na wagę złota. A to przecież tylko jeden z elementów zaspakajania naszych życiowych potrzeb. Oby działania mieszkańców  były mądrzejsze niż dotychczas!

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17643 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 395

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >