Jak uniknąć wydostawania się ciepłego powietrza z pomieszczenia? Kurtyny powietrzne.

Jak uniknąć wydostawania się ciepłego powietrza z pomieszczenia? Kurtyny powietrzne.

Jesień to ostatni moment na przygotowanie inwestycji przed nadciągającymi chłodami, czyli zainstalowanie najlepszego dla niej, ekonomicznego i wydajnego systemu grzewczego, a następnie zabezpieczenie pomieszczeń przed utratą energii cieplnej. Czytaj dalej

Jednym ze sposobów ochrony przed utratą ciepła w zimie, a także wydostaniem się na zewnątrz chłodnego klimatyzowanego powietrza w lecie, jest zainstalowanie przy wejściu do pomieszczenia odpowiednio dobranej kurtyny powietrznej.

Jest to urządzenie montowane nad lub obok otworu budowlanego (drzwi, bramy) w celu wytworzenia bariery dla przepływającego powietrza pomiędzy pomieszczeniem a jego otoczeniem. Taka izolacja w okresie zimowym sprawia, że nawiewany strumień ciepłego powietrza zapobiega przedostawaniu się powietrza chłodnego do pomieszczenia, ograniczając tym samym straty ciepła, a co za tym idzie również straty energii. Latem stanowi doskonałą ochronę przed gorącym powietrzem napływającym z zewnątrz pomieszczenia, a także zapobiega przedostawaniu się do niego owadów, mikroorganizmów, spalin i innych zanieczyszczeń.

 

Kurtyny powietrzne mają szerokie zastosowanie i mogą być montowane w takich obiektach jak: galerie handlowe i supermarkety, restauracje, bary, budynki użyteczności publicznej, urzędy; hotele, banki, szpitale, apteki, magazyny, etc. Ze względu na swoją funkcję dzielą się na kurtyny ciepłe i zimne. Kurtyny operujące ciepłym strumieniem powietrza najczęściej montowane są w przedsionkach wejściowych i bramach wjazdowych - ich celem jest zapobieganie wychłodzeniu wejścia do budynku w okresie zimy. Kurtyny zimne np. przeznaczone dla chłodni  nie podgrzewają powietrza i nie są skuteczną barierą ochronną przed napływem ogrzanego powietrza z zewnętrz. Ze względu na zabudowę dzielimy kurtyny na poziome – montowane nad drzwiami i pionowe – montowane obok drzwi. Zróżnicowana oferta rynkowa pozwala na montaż urządzenia na wysokości już od 1,8 m, aż do wysokości 6 m.

Budowa i zasada działania elektrycznej kurtyny powietrznej na przykładzie EKP Wicherek marki Elektrotermia.

 

1. kratka wydmuchowa
2. termostat elektromagnetyczny
3. regulacja mocy
4. regulacja prędkości wentylatora

Kurtyny powietrzne typoszeregu EKP Wicherek posiadają stalową obudowę, w której umieszczone są elementy grzejne (za wyjątkiem kurtyn zimnych) oraz wentylator o dużej mocy.  W kurtynach kompaktowych – oznaczonych symbolem K umieszczonym na końcu nazwy typoszeregu, elementy sterujące pracą kurtyny, czyli termostat i wyłączniki, są wbudowane na stałe do urządzenia. W pozostałych przypadkach sterowanie przebiega za pomocą panelu sterującego oraz termostatu zewnętrznego.

 

panel sterujący natynkowy

panel sterujący podtynkowy

Urządzenia charakteryzują się prostą i wygodną obsługą. Są przygotowane do montażu naściennego i sufitowego. Dzięki zasysaniu powietrza od przodu kurtyny możliwy jest jej montaż w niskich pomieszczeniach, zaraz pod sufitem lub w przestrzeni międzystropowej na minimalnej wysokości 1,8 m i maksymalnej do 2,7 m. Urządzenia można ze sobą łączyć w zestawy montując je obok siebie, co pozwala na zabezpieczenie drzwi o dowolnej szerokości. Obudowa pokryta jest powłoką lakierniczą nakładaną proszkowo. EKP Wicherek dostępne są, na zamówienie, w pełnej gamie kolorystycznej z palety RAL. Istnieje również możliwość wykonania kurtyny ze stali nierdzewnej.

Zalety urządzenia


Kurtyny powietrzne EKP chronią przed niekontrolowanymi stratami ciepła w pomieszczeniach ogrzewanych (kurtyny ciepłe) oraz przed utratą powietrza klimatyzowanego (kurtyny zimne). Posiadają możliwość sterowania mocą grzewczą, prędkością wentylatora oraz temperaturą powietrza w pomieszczeniu. Ich praca charakteryzuje się niskim poziomem głośności. Dzięki wysokim parametrom technicznym typoszeregu EKP – zróżnicowanej mocy znamionowej do 9kW, dużej liczbie i mocy elementów grzejnych, pojemności urządzeń – maksymalna ilość powietrza od 1200 m³ /h, aż do 1700 m³ /h, a także wysokiej mocy wentylatora 130W-140W, urządzenia zapewniają bardzo sprawną i wydajną pracę, obniżają koszty eksploatacji i tym samym podwyższają komfort i standard obiektu. Zastosowanie kurtyny pozwala na zaoszczędzenie znacznych ilości energii, zwłaszcza w przypadku dużych różnic temperaturowych. Warto zaznaczyć, iż w odróżnieniu od popularnych na rynku urządzeń o dobrych parametrach grzewczych, ale małej mocy wentylatora, kurtyny EKP Wicherek gwarantują niezwykle silny przepływ powietrza: 5,5 m/ s tuż przy wylocie z urządzenia do 2,5 m/ s osiąganych po 2 m. Tak silny strumień powietrza zapewnia maksymalną ochronę pomieszczenia przed napływem powietrza z zewnątrz, a wraz z nim różnego rodzaju zanieczyszczeń. Ponadto kurtyny Wicherek zapobiegają przeciągom, a dzięki zastosowaniu termostatu uniemożliwiają przegrzanie pomieszczenia. Kurtyny z serii EKP to profesjonalne urządzenia wykonane według najwyższych standardów norm europejskich. Producent udziela na nie aż 3-letniej gwarancji.

Wobec różnorodnej oferty rynkowej warto powierzyć wybór kurtyny specjalistom. Doradcy techniczni producenta lub autoryzowani przedstawiciele pomogą dobrać sprzęt o określonych parametrach technicznych dostosowany do potrzeb i wymogów inwestycji. W ten sposób unikniemy przykrych niespodzianek, czyli np. zakupu tzw., pseudokurtyny, która nie będzie w stanie zapewnić wymaganego komfortu grzewczego.  Należy pamiętać również, iż odpowiednio dobrane urządzenie sprawi, że pracownicy będą zadowoleni z polepszenia warunków pracy, a klienci zaczną chętniej odwiedzać naszą firmę.

 

Źródło: AFIR biuro PR ELEKTROTERMIA / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 227

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >