Jak zredukować opłaty za prąd w domu?

Jak zredukować opłaty za prąd w domu?

Ceny rosną, co szczególnie jest odczuwalne, gdy te podwyżki dotyczą rzeczy i usług, bez których nie da się normalnie funkcjonować. Tak jest między innymi w przypadku prądu, jaki wykorzystywany jest w ogromnej ilości obszarów. Na szczęście można znacząco ograniczyć jego zużycie, w czym wymiernie pomagają panele fotowoltaiczne. Zobaczmy, jak bardzo redukują opłaty za prąd w domu. Czytaj dalej

Fotowoltaika - dlaczego warto?

Słońce - ta nasza życiodajna gwiazda - to niewyczerpane źródło darmowej energii. Aż dziw bierze, że tak mało korzystamy z jego dobrodziejstw. Na szczęście to się powoli zmienia, więc na dachach coraz większej ilości domów zauważyć można przypominające czarne płyty - panele fotowoltaiczne. Nie dziwi ta wzrastająca popularność, gdyż dzięki energii ze słońca z łatwością zredukujemy rachunki za prąd. Koszt instalacji zwraca się w czasie, więc mamy pewność, że po kilku latach odczujemy to pozytywnie pod względem finansowym. Mówiąc najprościej, jak się da - w portfelu pozostanie więcej pieniędzy! 

 

Jak zredukować opłaty za prąd w domu?

 

Czytaj również: Dofinansowanie do fotowoltaiki 2020

 

Co równie ważne, sama instalacja, choć wymaga trochę nakładów finansowych, nie jest tak strasznym wyzwaniem, ponieważ dostępne są dofinansowania i dotacje. Inne zalety fotowoltaiki to na pewno kwestie związane z ochroną środowiska - panele fotowoltaiczne korzystają z tego, co zapewnia natura, nie obciążając dodatkowo środowiska naturalnego. Nie są uciążliwe dla otoczenia - nie mają ruchomych elementów, więc nie hałasują, a poza tym są trwałe i nie podlegają szybkiemu zużyciu. Sam montaż też nie jest trudny, gdyż ingerencja w konstrukcję dachu jest minimalna. 

 

Fotowoltaika - jak to działa?

Gdyby przyjrzeć się panelom z bliska, ujrzymy pojedyncze ogniwa (stanowią najmniejsze elementy systemu fotowoltaicznego) wykonane z domieszkowanego krzemu. To właśnie ten materiał charakteryzuje się właściwościami fotowoltaicznymi odpowiedzialnymi za przemianę energii pochodzącej z promieniowania słonecznego w prąd stały (tzw. efekt fotowoltaiczny). 

 

Oczywiście, jedno ogniwo potrafi wyprodukować tylko kilka watów energii, więc dla odpowiedniego efektu łączy się je szeregowo - tak powstają moduły fotowoltaiczne. Te zaś tworzą zestaw paneli połączonych najczęściej do jednego inwertera, określanego jako falownik. To najczęstsze, a jednocześnie najbezpieczniejsze rozwiązanie, lecz czasem zamiast falownika wykorzystuje się system mikroinwerterów, które zbierają energię z każdego panelu oddzielnie. Mogą one jednak źle reagować na warunki atmosferyczne. 

 

Z tego względu lepszym rozwiązaniem jest system optymalizatorów mocy - idealny dla dachów nietypowych, gdzie występują różne elementy (wykusze, nadbudówki itp.). Optymalizatory mają jeszcze tę zaletą, że łatwo je rozbudować, gdyby się okazały, że zużycie energii wzrosło. Niemniej, najkorzystniej już na etapie montażu wyliczyć zapotrzebowanie na energię, biorąc pod uwagę obecną sytuację, ale też przyszłe scenariusze. Oszczędzi nam to w późniejszych kłopotów - uciążliwych i kosztownych prac związanych z przebudową instalacji. 

 

Panele fotowoltaiczne - czy każdy dach się nadaje?

Jak powszechnie wiadomo, idealnym miejscem na zamontowanie paneli fotowoltaicznych jest dach. Musi on jednak spełniać określone parametry, aby założona na nim instalacja zapewniała odpowiednią ilość energii. Najważniejsze jest jego położenie względem stron świata, a także kąt nachylenia połaci dachowych. 

 

Idealnie jak dach skierowany jest na południe, a kąt jego nachylenia wynosi od 20 do 45 stopni. Inne kierunki nie są przeszkodą, ale trzeba trochę inaczej je wyeksponować. Przykładowo, jak dach usytuowany na wschód i zachód, to panele warto umieścić po obu jego stronach. Najgorszym rozwiązaniem jest montaż paneli na północnej stronie dachu - tam po prostu w żaden sposób nie spełnią swojej funkcji. Oczywiście, paneli nie mogą przesłaniać inne elementy tj. kominy, drzewa itd. 

 

Może się też zdarzyć, że na dachu nie ma miejsca na ogniwa fotowoltaiczne. W tej sytuacji możemy zdecydować się na instalacje wolnostojącą - montaż na gruncie (może też być dedykowana wiata). Niestety, ich koszt jest wyższy, ponieważ do ceny trzeba doliczyć dodatkową konstrukcję nośną, na jakiej zostaną umieszczone.

 

Czytaj również: Czy są skuteczne sposoby na ograniczenie strat ciepła w domu?

 

W podsumowaniu warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię - wyboru firmy, która wykona dla nas instalację fotowoltaiczną. Polecamy sprawdzoną markę http://inovativ.pl/, działającą na rynku odnawialnych źródeł energii od 2013 roku. Inovativ dostarcza rozwiązania zarówno dla gospodarstw domowych, jak i firm, specjalizując się w całościowym wykonaniu instalacji fotowoltaicznych - zaczynając od projektu, poprzez najważniejsze działania instalacyjne, aż po obsługę serwisową. Jednocześnie firma pomaga przy dofinansowaniu fotowoltaiki, co zapewnia zdecydowanie niższy koszt wykonania całej instalacji.

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Wywóz gruzu, nieczystości, skup złomu - EKOM Wrocł... Liczba postów: 148 Grupa: Firmy budow... Mój mąż ostatnio miał do sprzedania bardzo dużo złomu i z tego co wiem to mój mąż zamówił firmę z https://www.galazkarecykling.pl/. Przyjechali szybko i zabral...
  • Nowoczesne maszyny na rynku rolniczym Liczba postów: 173 Grupa: Budowa i re... Ja znalazłem bardzo fajną stronkę własnie z maszynami rolniczymi i jest to firma https://farmtrac.pl/ z Mrągowa. Firma jest jednym z największych polskich pro...
  • Jak zdobyć maszyny budowlane? Liczba postów: 364 Grupa: Budowa i re... Ja ze swojej strony polecam skontaktować się z firma https://hmsagro.pl/o-firmie HMS Agro Polska, która jest dystrybutorem maszyn rolniczych z wieloletnim do...
  • Ile kosztuje budowa domu? Liczba postów: 657 Grupa: Budowa i re... Ja niedawno zdecydowałem się na budowę przepompowni ścieków. Sprzedażą, projektem i montażem przepompowni zajęła się firma www.inwap.pl. Posiadają bardzo duże d...
  • Jak wywieźć gruz z budowy? Liczba postów: 44 Grupa: Budowa i re... Jeżeli chodzi o odpady budowlane typu gruz i jakieś śmieci to warto wynajac kontener typu kp. My taki kontener wynajęliśmy z firmy https://lekaro.pl/ i warto z...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16006 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 143

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >