Dofinansowanie do fotowoltaiki 2020

Dofinansowanie do fotowoltaiki 2020

Ekologiczne źródło energii elektrycznej? Możesz mieć je w domu! Dowiedz się, jak uzyskać dotacje do instalacji fotowoltaicznej dla domu! Prezentujemy programy dofinansowania na 2020 r ! Czytaj dalej

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat dofinansowań na fotowoltaikę - odwiedź stronę https://gramwzielone.pl/dofinansowanie-na-fotowoltaike-moj-prad-i-inne-zrodla-dotacji


Fotowoltaika, czy warto?

Zakładamy, że czytasz ten artykuł, bo rozważasz montaż instalacji fotowoltaicznej w swoim domu. Czy fotowoltaika jest opłacalna i czy warto w nią inwestować? Wszystko wskazuje na to, że tak. Dostępne obecnie panele fotowoltaiczne i inne składowe systemu są na tyle wydajne, by nawet budowa mikroinstalacji była w pełni opłacalna. Chociaż sama inwestycja wydaje się kosztowna to dzięki korzystnym kredytom i dofinansowaniu nie wpływa ona znacząco na portfele Polaków. Owocuje za to szeregiem korzyści.

 

Dofinansowanie do fotowoltaiki 2020

 

Czytaj również: Lekkie aluminiowe ramy do modułów fotowoltaicznych

 

 • Instalacje fotowoltaiczne znacznie obniżają rachunki za energię. Odnawialne źródła energii sprawiają również, że stajemy się niezależni od sieci elektroenergetycznej i ewentualne awarie, czy wzrosty rachunków za prąd przestają nas dotyczyć.
 • Instalacja fotowoltaiczna działa samodzielnie i nie wymaga naszego nadzoru.
 • Montaż instalacji fotowoltaicznych doprowadza do wzrostu produkcji energii elektrycznej z OZE, co korzystnie wpływa na środowisko i powietrze, którym oddychamy.
 • Fotowoltaika to inwestycja na długie lata. Instalację buduje się na 30 lat, a po tym czasie należy po prostu wymienić panele i niektóre elementy składowe.
 • Montaż instalacji jest stosunkowo "czysty" i nie powoduje zniszczenia elementów domu.
 • Domy wyposażone w instalację fotowoltaiczną są automatycznie więcej warte, co umożliwia korzystną sprzedaż w przyszłości.

 

Dofinansowanie odnawialnych źródeł energii

Obecnie szansę na dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej mają niemal wszystkie osoby w Polsce. Poniżej krótki spis programów oferujących dotacje na fotowoltaikę. Nadzorowaniem dotacji i przekazywaniem środków zajmuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Program Mój Prąd

W ramach programu Mój Prąd, działającego od 23 lipca 2019, mamy szansę na zwrot do 50% kosztów kwalifikowanych za budowę instalacji fotowoltaicznej (5 tys. zł). Obecnie trwa drugi nabów wniosków (od 13 stycznia 2020 r do 18 grudnia 2020 r). Na dofinansowanie mają szansę osoby fizyczne posiadające dom jednorodzinny. Kwalifikowane są instalacje o mocy od 2 kw do 10 kw.

 

Program Czyste Powietrze

Podobnie jak program Mój Prąd, Czyste Powietrze również dedykowany jest dla osób fizycznych posiadających gospodarstwo domowe. W ramach programu Czyste Powietrze mamy szansę na zwrot maksymalnie 53 tysięcy złotych z kosztów kwalifikowanych. W programie możemy wnioskować o zwrot kosztów z wielu inwestycji: zakup i montaż fotowoltaiki oraz wymianę starych źródeł ciepla i modernizację domu związaną z ociepleniem.

 

Program Agroenergia

Program Agroenergia dedykowany jest wyłącznie rolnikom indywidualnym. W skrócie oznacza to, by starać się o dotację, należy posiadać lub współposiadać gospodarstwo rolne i być rolnikiem w pełnym tego słowa znaczeniu. Przez co najmniej 5 lat należy być nie tylko właścicielem lub współwłaścicielem gospodarstwa, ale gospodarstwo musi również działać. Wtedy masz szansę na zwrot części kosztów kwalifikowanych. Dotyczy to zarówno fotowoltaiki, jak i budowy i modernizacji starych źródeł ciepła, czy urządzeń produkcyjnych. Ogólnie mówiąc Agroenergia powstał w celu ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko wynikającego z działalności rolniczej. Naprawdę warto złożyć wniosek!

 

Dotacje regionalne

Dotacje regionalne w dużej mierze dotyczą jednostek samorządu terytorialnego. W tym przypadku szereg dofinansowań wędruje do wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni i to właśnie one są zobowiązane do składania wniosków w NFoŚiGW. Mimo tego z dotacji mogą skorzystać również indywidualne gospodarstwa domowe. Skontaktuj się w tej sprawie z urzędem swojego województwa!

 

Kredyty i pożyczki na korzystnych warunkach

Alternatywnym rozwiązaniem wsparcia jest również kredyt i pożyczka. Budżet programu, a właściwie programów, przewiduje również wsparcie pod postacią kredytu. Oprocentowanie pożyczki wyosi poniżej 5%, a bank bierze z tego niecały procent prowizji. Według informacji na stronie gov.pl, kredyt w ramach projektów nie może być dłuższy niż 15 lat.

 

Jak wypełniać wnioski?

W związku z pandemią koronawirusa na świecie, społeczeństwo stanęło przed szybkimi i nieuknionymi zmianami w codziennym funkcjonowaniu. Wpłynęło to również na proces składania wniosków o dofinansowanie. Obecnie nabór wniosków odbywa się drogą elektroniczną, co jest znacznie wygodniejsze. Wymaga jednak uważnego czytania poleceń, by wnioski o dotacje nie zostały odrzucone z powodu braku niektórych dokumentów lub błędne wypełnienie wniosku.

 

Czytaj również: Na co można przeznaczyć dofinansowanie z programu "Czyste powietrze"

 

UWAGA: Jeśli interesuje Cię program Mój Prąd i szczegóły składania wniosków, zerknij do wpisu Fotowoltaika Dofinansowanie 2020!

 

Dofinansowanie do fotowoltaiki 2020

 

Czytaj również: Poznaj zalety i wady paneli słonecznych


Z budżetu przeznaczonego na dofinansowania do OZE wciąż zostało jeszcze mnóstwo pieniędzy. To kilkaset mln złotych wraz z którymi nadchodzą duże zmiany w produkowaniu energii w Polsce. Rozważasz zakup paneli słonecznych? Koniecznie skorzystaj z tego funduszu i weź udział w drugim już naborze wniosków!

 

 

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

 • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 242 Grupa: Firmy budow... Szukam sprawdzonej firmy, która oferuje wysokiej jakości hoboki i tuleje szalunkowe. Czy możecie polecić firmę, która służy fachowym doradztwem? Niedawno znalaz...
 • Płoty ogrodowe Liczba postów: 1043 Grupa: Ogrodzenia... A jeśli chcesz kupić wszystko w jednym miejscu, to doskonałym miejscem będzie https://posesjaplus.pl Tutaj poza ogrodzeniem panelowym czy siatkowym kupisz też o...
 • blacha trapezowa Liczba postów: 131 Grupa: Robimy dach Położyłem na budynek gospodarczy blachę trapezową z firmy Regamet, model t17. Możesz sobie wygooglować. Atrakcyjna cena, wysoka jakość, dobra wytrzymałość (mówi...
 • Jak wybudować dom, który będzie tani w utrzymaniu?... Liczba postów: 110 Grupa: Ekologiczny... Ciężko powiedzieć, wiele oczywiście zależy od budżetu jaki masz na budowę domu. Pozdrawiam i oczywiście dajcie znać jak to ostatecznie wyszło u Was!
 • Podłogi Liczba postów: 226 Grupa: Robimy stro... Może kogoś z was zainteresuję kontakt do firmy od podłóg http://pstudiopodlog.net.pl/. Ja podczas budowy domu korzystałem z pomocy firmy i bardzo mi pomogli jeż...
 • Ogrody Zimowe Liczba postów: 83 Grupa: Ogrody A myśle że w każdej porze roku ogród jest piękny! :) Wiadomo, że wiosna lato jest najpiękniej ale zima też ma swój klimat :) My z żoną juz patrzymy za jakimiś k...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17760 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 127

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >