Jakie czynności należy wykonać, aby przygotować działkę pod budowę domu?

Jakie czynności należy wykonać, aby przygotować działkę pod budowę domu?

Po zakupie działki budowlanej można przystąpić do planowania wszystkich prac, dzięki którym powstanie dom. Warto wiedzieć wcześniej, jak krok po kroku wygląda przygotowywanie działki pod budowę oraz o czym pamiętać przy zlecaniu kolejnych prac. Czytaj dalej


Działka budowlana wymaga wielu prac wstępnych, zanim zostanie wykonany pierwszy wykop pod fundamenty. Jej przygotowanie jest nie tylko konieczną formalnością – im dokładniej zostaną przeprowadzone wszystkie roboty, tym dom będzie bezpieczniejszy i łatwiejszy w użytkowaniu. Ten krótki poradnik pomoże sprawnie rozpocząć budowę domu marzeń.


jakie czynności należy wykonać aby przygotować działkę pod budowę domu?


1. Złożenie dokumentów potrzebnych do wybudowania domu

 

Na początku koniecznie jest skompletowanie wszystkich dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia budowy, takich jak:

 

 • projekt domu w 4 egzemplarzach wraz z zaświadczeniem, że autorzy projektu należą do regionalnych izb branżowych;

 • wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, znanego jako „MPZP”;

 • decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu – jeśli działki nie obejmuje MPZP;

 • mapy sytuacyjno-wysokościowej zleconej geodecie (najlepiej w skali 1:500), która przyda się przy realizacji projektu domu. Średni koszt jej wykonania wynosi 1600 zł;

 • raportu określającego warunki techniczne oraz koszty dostawy mediów, ustalanego we współpracy z najbliższymi dostawcami prądu, gazu i wody;

 • mapy ewidencyjnej działki w skali 1:1000, uzyskanej w wydziale geodezji i ewidencji gruntu gminy, dzielnicy lub miasta;

 • oświadczenie potwierdzające prawa do użytkowania działki budowlanej.

 

Wszystkie te dokumenty powinny zostać złożone w wydziale architektury i budownictwa starostwa powiatowego, które w ciągu 21 dni może zgłosić wszelkie zastrzeżenia. W szczególnych przypadkach, kiedy np. działka budowlana znajduje się na stromej skarpie lub na zboczu, konieczne mogą okazać się dodatkowe ekspertyzy geologiczne stwierdzające, jakie działania będą potrzebne do zabezpieczenia terenu przed osunięciem. Projekt domu trzeba dostosować do opinii specjalistów.

 

Czytaj również: Tradycyjna murowana czy szkieletowa - jaką technologią wybudować dom?

 

Warto pamiętać, że jeśli np. obszar oddziaływania domu wykracza poza teren działki, starostwo może uznać, że samo zgłoszenie budowy nie wystarczy i trzeba postarać się również o pozwolenie.

 

2. Ogrodzenie terenu budowy

 

Po skompletowaniu koniecznej dokumentacji można przystąpić do właściwego przygotowania działki pod budowę. Pierwszy krok stanowi ogrodzenie obszaru na działce, na którym będą przebiegały wszelkie prace budowlane. Według przepisów:

 

 • ogrodzenie terenu budowy nie powinno mieć wysokości większej niż 1,5 m;

 • w strefach niebezpiecznych ogrodzenie musi znajdować się w odległości od miejsca budowy nie mniejszej niż 1/10 wysokości budynku.

 

Wykonanie ogrodzenia służy przede wszystkim bezpieczeństwu – osoby postronne powinny mieć świadomość, gdzie przebiegają roboty budowlane, tak aby życiu lub zdrowiu przechodniów nic nie zagrażało. Ogrodzenie można wykonać z jak najtańszego materiału, warto jednak pamiętać o tym, aby oczka siatki były odpowiednio gęste – mają one zniechęcać dzieci oraz zwierzęta przed wchodzeniem na teren budowy.

 

3. Wyrównanie działki pod budowę

 

Następnie należy wynająć koparkę do wyrównania terenu pod budowę (średni koszt wynajmu urządzenia wynosi od 40 do 60 zł za godzinę). Najpierw powinna ona zwieźć na osobną pryzmę darń oraz żyzną glebę pokrywającą teren – w szczególnych okolicznościach, gdy będzie jej bardzo dużo, potrzebna okaże się ciężarówka do wywozu ziemi. W przypadku bardzo nierównego terenu prace mogą przebiegać wolniej, co oczywiście wiąże się ze wzrostem kosztów.

 

Wyrównanie terenu stanowi dobry moment na ustalenie tzw. nośności gruntu, czyli tego, jaki zniesie ono nacisk bez gwałtownego zapadania. Jeśli np. po wjechaniu samochodem na wyrównaną działkę powstaną bardzo głębokie koleiny utrudniające przejazd, to konieczne będzie utwardzenie terenu, polegające na zwiezieniu kruszywa i jego ubiciu (koszt od 17 do 25 zł/m2). W przeciwnym wypadku prace budowlane okażą się niemożliwe. Co ważne: utwardzenie gruntu nie jest pracą wymagającą pozwolenia na wykonanie.

 

4. Przygotowanie miejsca na działce służącego składowaniu materiałów budowlanych

 

Zgodnie z prawem budowlanym wszystkie materiały budowlane znajdujące się na terenie budowy muszą zostać odpowiednio zabezpieczone, tak aby:

 

 • nie stanowiły zagrożenia dla innych osób,

 • nie wykraczały poza granice działki,

 • nie zostały zniszczone w wyniku działania czynników atmosferycznych (to ostatnie interesuje przede wszystkim inwestora).

 

Najłatwiej zabezpieczyć materiały, wynajmując aluminiowe kontenery o odpowiednich rozmiarach (średni miesięczny koszt wynajmu kontenera wynosi od 500 do 800 zł). Kontener musi stać na wypoziomowanym, utwardzonym i odwodnionym terenie, w przeciwnym razie sam może stanowić zagrożenie dla ekipy budowlanej oraz innych osób. Powinien również znajdować się w odległości minimum 5 m od placu budowy.

 

5. Wycięcie drzew i krzewów na terenie budowy

 

Na stosunkowo niewielkich działkach, na których planuje się budowę kompaktowego domu jednorodzinnego, każdy skrawek przestrzeni przydaje się w czasie budowy. Dlatego niekiedy konieczne okaże się wycięcie drzew lub krzewów na działce.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o ochronie przyrody, która weszła w życie 1 stycznia 2017 r., właściciele działki nieplanujący prowadzenia na jej terenie działalności gospodarczej mogą dokonać wycinki bez zezwolenia odpowiednich podmiotów. Łatwiej jest również wyciąć większe i starsze drzewa – od stycznia można bez zezwolenia usunąć ze swojej działki drzewo:

 

 • o obwodzie pnia 100 cm, mierzonym na wysokości 130 cm (w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca, wszystkich odmian klonu, platanu oraz robinii);

 • o obwodzie pnia 50 cm, mierzonym na wysokości 130 cm (w przypadku reszty gatunków drzew).

 

Nowelizacja ustawy zwiększyła również liczbę możliwości pozwalających na wycinkę krzewów bez zezwolenia – obok roślin nieprzekraczających 10 lat łatwiej jest teraz usunąć także krzewy o powierzchni mniejszej niż 25 m2.

 

6. Wykopanie ziemi pod fundamenty

 

Ostatni etap przygotowania działki pod budowę stanowi wykopanie przestrzeni pod fundamenty dla domu. To bardzo ważny etap – wszelkie błędy czy też niedopatrzenia mogą mieć negatywny wpływ na budowę domu oraz jego zgodność z projektem. Dlatego przed rozpoczęciem wykopów warto również wynająć specjalistę, który zmierzy, czy ekipa budowlana we właściwy sposób wytyczyła przekątne obrysów domu – jedna prostokątna lub kwadratowa przekątna powinna być równa drugiej.

 

Do wykopów potrzebna jest koparka – jeśli teren pod budynek ma dużą powierzchnię, warto pomyśleć o wynajmie koparki traktorowej, która działa szybciej. Średni koszt za godzinę pracy wynosi od 40 do 90 zł, natomiast wysokość ostatecznej kwoty zależy od:

 

 • powierzchni fundamentu wytyczonej w obrysie budynku;

 • jakości sprzętu;

 • kosztów dojazdu (to ważne w przypadku działek znacznie oddalonych od miast).


Warto pamiętać, aby nie decydować się na wykopy pod fundamenty w deszczowe dni, skutkuje to bowiem osunięciem terenu. Jeśli prace przebiegną w odpowiedni sposób, można rozpocząć budowę domu.

 

Czytaj również: Dom w chłodnych kontrastowych kolorach.

 

Informacja prasowa została przygotowana przez Pracownię Dobre Domy Flak&Abramowicz.

 

Źródło: TheyPR / budnet.pl
Chcesz coś przesłać? Jedziesz w trasę?

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Budowa domu realizacja marzeń Liczba postów: 193 Grupa: Budowa i re... A jakie typu masz mieszkanie? Ja mam gospodarstwo rolne i mam dwie studzienki,dlatego potrzebowałem mocnego i pewnego sprzętu,który posłuży mi latami. Dambat ht...
 • Ile kosztuje budowa domu? Liczba postów: 230 Grupa: Budowa i re... Jedną z pierwszych rzeczy, które trzeba wybrać szykując się na budowę domu sa pustaki i stropy. Jak ja budowałem dom, to udało mi się kupić materiały budowlan...
 • Kaski ochronne dla pracowników. Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Gdyby ktoś szukał sprawdzonych i dobrych pod względem jakości kasków ochronnych dla pracowników do firmy, a przy tym nie chciał przepłacać to zobaczcie sobie of...
 • Promocja firmy Liczba postów: 24 Grupa: Firmy budow... Ciekawa sprawa. Ja uważam, że dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w sprawdzone środki promocji, takie jak http://matchprint.pl/banery-reklamowe/. W ten sposób...
 • Jaki kołek rozporowy nadaje się do każdego rodzaj... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re... Niestety, ale ja nie kojarzę tej firmy. Może zerknij do tego artykułu: http://maxmag.pl/zamocowania-w-budownict wie-podzial-kategorie-i-przyklady-zamoco wan/, gdz...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 22858 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 272

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >