Jakie drewno na więźbę dachową?

Jakie drewno na więźbę dachową?

Do wykonania więźby dachowej najczęściej stosuje się drewno sosnowe a także świerkowe. Drewno takie nie może mieć dużej ilości wad np. sęków, uszkodzeń, pęknięć. Czytaj dalej


Drewno powyższych gatunków drzew jest sprężyste i wytrzymałe przy nie wielkiej twardości co ułatwia jego obróbkę. Dobrej klasy drewno na konstrukcję więźby dachowej powinno mieć co najmniej klasę K 27. Dostępne są także klasy K 33 oraz K 39.

Drewno powinno mieć też odpowiednią wilgotność. Wilgotność drewna nie może przekraczać 20% jeśli konstrukcja więźby będzie obudowana i odizolowana od czynników atmosferycznych, 

W przypadku odkrytych konstrukcji na otwartym powietrzu wilgotność ta nie może być wyższa jak 23%

Drewno jako materiał naturalny nie podlega atestowaniu czy też certyfikacji przez odpowiednie organy. Jakie i czy drewno nadaje się na konstrukcje określa producent i to on decyduje o dopuszczeniu go do sprzedaży.  Można natomiast od producenta zażądać odpowiedniej deklaracji zgodności. Deklaracja polega na pisemnym oświadczeniu przez producenta że dana partia materiału jest zgodna z normą a w przypadku konstrukcji budowlanych z klasyfikacją drewna budowlanego.  Deklaracja taka powinna zawierać nazwę wyrobu, dane producenta, klasyfikację wyrobu według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, przeznaczenie i zakres stosowania wyrobu,
dokumenty odniesienia (numer atestu, certyfikatu lub deklaracji zgodności) na środki zastosowane do produkcji, w przypadku więźby np. na impregnaty, partię wyrobu objętą deklaracją (np. numer faktury)

Drewno używane na więźbę dachową powinno być także zaimpregnowane odpowiednimi środkami chemicznymi zapobiegającymi powstawanie grzybów, dostawania się robactwa czy dające ochronę przeciwogniową.

Impregnacje te mogą odbywać się metodą ciśnieniową, dyspersyjną, bądź kąpieli długotrwałej. Można też impregnować samemu poprzez malowanie, natryskując bądź stosując metodę kąpieli krótkotrwałej.

Może być też drewno czterostronnie strugane. Polega to na tym że takie drewno ma gładki wszystkie cztery powierzchnie co wpływa na jego większa odporność na ogień a także utrudnia dostawanie się do niego owadów.      

Coraz częściej stosuje się także drewno klejone z kilku warstw. Charakteryzuje się ono dużą wytrzymałością oraz jest bardziej odporne na paczenie.

 

Źródło: budnet.pl
Autor: ŁT

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17208 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 395

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >