Jakie efekty daje ozonowanie pomieszczeń?

Jakie efekty daje ozonowanie pomieszczeń?

Ozonowanie pomieszczeń jest wysoce skuteczną i bezpieczną alternatywą dla dezynfekcji chemicznej. Jest to też metoda często używana do uzdatniania miejsc użyteczności publicznej, jak i prywatnych mieszkań. Działanie antyseptyczne i dezodoryzujące ozonu przynosi wymierne korzyści zdrowotne w krótkim czasie i przy niskim nakładzie środków. Kiedy warto zastosować ozonowanie i co można dzięki temu zyskać?

Dokładna dezynfekcja pomieszczeń

Ozonowanie pomieszczeń – czyli wypełnianie ich wysoko stężonym ozonem – rozgłos zyskało w związku z epidemią Covid-19. Dzięki wydajności i skuteczności stało się ono dogodnym sposobem uzdatniania pomieszczeń w przestrzeniach publicznych, zwłaszcza tych związanych ze służbą zdrowia. 

 

Dezynfekcja szpitali, przychodni i gabinetów lekarskich za pomocą ozonu jest wyjątkowo skuteczna. Gaz ten neutralizuje nie tylko wspomniane wirusy, ale również bakterie i grzyby. Ozon (zwany również aktywnym tlenem) niszczy błony komórkowe mikrobów i dezaktywuje je.

 

Jakie efekty daje ozonowanie pomieszczeń?

 

Czytaj również: Czym najlepiej wyczyścić kamień, gres, klinkier, marmur i granit?

 

Z tego samego powodu poza dezynfekcją biur, obiektów użyteczności publicznej czy lokali usługowych, coraz częściej decydujemy się również ozonowanie mieszkań. Nie koniecznie musi być ono związane z koronawirusem. Większą wartość użytkową w tym przypadku ma przede wszystkim odświeżenie mieszkania przy jego długim nieużywaniu lub nowo nabytego lokum. Ozonowanie daje pewność skutecznej eliminacji czynników chorobotwórczych.

 

Pozbycie się pleśni i grzybów

W pomieszczeniach o wysokiej wilgotności i nieprawidłowej wentylacji pleśń jest bardzo częstym problemem. Znajdujące się w powietrzu zalążki grzybów są jednym z najważniejszych czynników powodujących alergie i mogących przyczyniać się do występowania chorób skóry oraz dróg oddechowych – niedrożności zatok, niskiej wydolności płuc, czy nawracających chorób oskrzeli. Warto wspomnieć, że ozonowanie działa również na inne typy alergenów, takich jak pyłki, pierwotniaki oraz roztocza.

 

Poprawa jakości powietrza

Takie działanie pozostawia czyste, przyjemnie pachnące powietrze, wolne od przykrych zapachów. Jest to więc wyjątkowo skuteczna metoda dezodoryzacji, która pozwala pozbyć się odorów różnego pochodzenia. Ozonowaniu często podlegają więc palarnie firmowe lub mieszkania, w których wcześniej mieszkali nałogowi palacze. Przydatne może to być również w budynkach, które uległy zalaniu lub w których wystąpił pożar. Dodatkowo ozonowanie chętnie używane jest w lokalach gastronomicznych, by usunąć zapach zgnilizny, przypaleń lub tłuszczu.

 

Ozon jest gazem niepalnym, o niskiej trwałości, nie niszczy ozonowanych powierzchni, nie ma też negatywnego wpływu na żywność. Bardzo szybko ulega rozpadowi, a pomieszczenia są zdatne do użytku w krótkim czasie po ozonowaniu. 

 

Widać więc, że jest to działanie wszechstronne i może być stosowane w pomieszczeniach o różnej charakterystyce. Ważne jednak, by było przeprowadzone w profesjonalny sposób, przez fachowców posiadających dużą wiedzę. Tylko wtedy będzie nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne.

Czytaj również: Jakim środkiem chronić drewniane blaty kuchenne przed plamami i zniszczeniem

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 369 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 170 Grupa: Firmy budow... Ja w zeszłym roku miałem do wyburzenia stary budynek na kupionej działce i musiałem zawołać do tego firmę, która kompleksowo zajęłaby się taką rozbiórką. Zgłosi...
  • Fundamenty - nogi naszego domu Liczba postów: 122 Grupa: Robimy fund... W takim razie jeżeli będziecie na etapie poszukiwań profesjonalnego wsparcia w zakresie wyboru dobrej jakości materiałów wyróżniających się zarówno trwałością i...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 118 Grupa: Robimy dach Mi dużo bardziej podobają się blachodachówki panelowe, warto sprawdzić bo pod względem jakość cena świetnych propozycji nie brakuje m.in u braas.
  • Rozbiórki Liczba postów: 99 Grupa: Stawiamy śc... Przy rozbiórce czy pracach remontowych ważne jest przykładać uwagę do szczegółów takich jak porządek w miejscu pracy. Warto poczytać poradniki traktujące o tym....
  • Bananowiec mrozoodporny (Musa basjoo) Liczba postów: 13 Grupa: Ogród i dzi... Co wy z tym klimatem, nie znacie się a gadacie :) Poszperajcie na forum ogrodniczym, w Polsce wiara ma bananowce w ogrodach i to kilkumetrowe! Normalnie zimują,...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16636 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 142

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >