Kiedy najlepiej wymienić okna? Koniec roku dobrym momentem wymiany okien

Kiedy najlepiej wymienić okna? Koniec roku dobrym momentem wymiany okien

Do tej pory listopadowa aura była dla nas łaskawa, ale przed zimą i tak nie uciekniemy. Mimo pierwszych opadów śniegu, wciąż możemy podjąć decyzję o wymianie starej solarki okiennej. Warto się jednak spieszyć.

Zdążyć przed świętami

Końcówka roku to także ostatni moment na zamknięcie stanu surowego nowo budowanego domu. Musimy jednak pamiętać, że okna nie przyjadą do nas prosto ze sklepu czy salonu. Najpierw trzeba dokonać pomiarów, a później zamówić je u producenta. Od chwili złożenia przez nas zamówienia do momentu dostarczenia okien musi jednak upłynąć przynajmniej kilka dni. A przecież czeka nas jeszcze montaż, obróbka i malowanie wnęk. Na wszystko potrzeba czasu, jednak przy sprzyjających okolicznościach z wymianą całej stolarki możemy się uporać jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia.

Warto oszczędzać

Koszt zakupu okien do przeciętnej wielkości domu jednorodzinnego to około kilka tysięcy złotych. Nie powinniśmy jednak zapominać, że dzięki tej inwestycji możemy skutecznie ograniczyć miesięczne rachunki za ogrzewanie - przez stare okna ucieka często nawet 35% ciepła z budynku.

Do podjęcia decyzji powinny mobilizować nas także nieustannie rosnące koszty energii. Dla przykładu, cena węgla kamiennego w składach wynosi w tym roku często ponad 700 zł za tonę, jeszcze kilka lat temu było to 450 zł. O kilka procent wzrosły w tym roku także ceny gazu. Nic nie wskazuje na to, aby miało być taniej. Jedyną właściwą drogą do oszczędności wydaje się zatem termomodernizacja budynków, a w tym niezwykle ważna wymiana stolarki.

 

Drewno, plastik? Bez znaczenia


Wbrew obiegowej opinii, o energooszczędności okien nie decyduje sam materiał, z którego zostały wykonane. Bez większych obaw możemy kupić okna drewniane albo równie ciepłe plastikowe. Oczywiście za drewno będziemy musieli zapłacić więcej. To, o co tak naprawdę warto pytać sprzedawcę to parametr Uw gotowego produktu (a więc nie tylko szyb!) – w tych energooszczędnych musi on być mniejszy niż 1,3W/m2K.

 - Obecnie wszystkim Klientom, którym zależy na ciepłych, ale też niedrogich oknach polecamy produkty z PVC wykonane na bazie 5-komorowego profilu o szerokości 73 mm i wyposażone za dodatkową złotówkę w potrójną energooszczędną szybę o współczynniku Uos równym 0,5W/m2K – mówi Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA, producenta okien TYTANOWYCHtermo – Taki wariant wykonania pozwala uzyskać parametr termiczny gotowego okna na poziomie nawet 0,8 W/m2K, a więc bardzo zbliżony do modeli pasywnych.

W trakcie zakupu nie powinniśmy brać pod uwagę tylko i wyłącznie konkurencyjnej, niskiej ceny. Okna będą nam służyły nawet przez najbliższe 20 lat. - Jeśli zależy nam na możliwie maksymalnym ograniczeniu strat ciepła, warto od razu zainwestować w nieco droższe okna energooszczędne – podkreśla Artur Głuszcz – Możemy być jednak pewni, że wyższy początkowy koszt inwestycji, po kilku latach zwróci nam się w 100% w mniejszych rachunkach za ogrzewanie domu.

Koniec roku, to dobry moment na wymianę okien chociażby dlatego, że część producentów przygotowuje specjalne promocje, upusty cenowe albo konkursy dla klientów. Nie mówiąc o tym, że dzięki takiej inwestycji zdecydowanie poprawimy komfort cieplny w domu. W przeciwnym wypadku, po raz kolejny zostaniemy zmuszeni do walki z przewiewami za pomocą przeróżnych i nie zawsze skutecznych uszczelek, bądź wymyślania domowych sposobów ochrony przed zimnem.

 

Źródło: inplusPR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19165 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 176

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >