Klasy drewna stosowanego na podłogi

Klasy drewna stosowanego na podłogi

Drewniane deski wykonane z drewna krajowego lub egzotycznego różnią się między sobą ceną. Wynika to głównie z wielkości desek (im większe tym droższe) oraz jego jakości, którą mierzy się przynależnością do tzw. klasy. Co ciekawe, gatunek drewna ma najmniejszy wpływ na cenę posadzki.


Jako produkt naturalny, drewno jest materiałem niejednorodnym. Wady, uszkodzenia, anomalie, nabyte cechy obniżają jego wartość techniczną i ograniczają zakres użyteczności. Oczywiście oryginalność oraz niepowtarzalność rysunku słojów jest uznawana za zaletę do momentu, kiedy tak unikalne drewno znajduje nabywcę i jest możliwe jego przetworzenie.

Idealne drewno powinno mieć kształt walca, nie zawierać sęków, charakteryzować się równomierną słoistością oraz włóknami równoległymi do podłużnej osi. To, co niestety burzy ideał to: sęki, pęknięcia, uszkodzenia mechaniczne, wady kształtu oraz budowy, zgnilizna, zabarwienia. Ze względu na te czynniki drewno dzielone jest na klasy.

Klasa III to drewno charakteryzujące się nierównym i kolorowym zabarwieniem. Deski wykonane z takiego materiału mogą diametralnie różnić się między sobą barwą oraz rysunkiem słojów. Widoczne są także duże słoje, nawet do 15mm. Takie drewno może być wykorzystywane do wykonywania posadzek w miejscach zadaszonych, umeblowanych, często użytkowanych. Mimo licznych wad nie traci swoich właściwości, ale należy się liczyć z wypadaniem sęków. Handlowa nazwa drewna III klasy to natur.

Klasa II – zróżnicowana barwa drewna oraz usłojenia sprawia, iż nadaje się ono do wykonywania podłóg we wnętrzach. Deski mogą zwierać małe sęki i niewielkie pęknięcia. Nazywane standardem drewno jest najchętniej nabywanym surowcem ze względu na swój naturalny wygląd i wypośrodkowanie pomiędzy dobrą ceną i jakością.

Klasa I – bezsęczne, jednolite kolorystycznie drewno z prawie niewidocznym rysunkiem słojów. Idealnie nadaje się do podłóg w obszernych, reprezentacyjnych pomieszczeniach. Elementy takiej podłogi są do siebie bardzo podobne, nie mają przebarwień, włókien. Selekt charakteryzuje się bardzo wysoką jakością a co za tym idzie – wysoką ceną.

 

Źródło: podlogi.info / budnet.pl

Tagi

Czytaj na forum

  • Trans-Hall – Wynajem hal magazynowych, namiotów Liczba postów: 4 Grupa: Firmy budow... a czy oferuja w tym wyposazenie jak np. wozki widlowe? Jesli nie to http://www.ipz.com.pl/ w swojej ofercie ma wynajem wozkow widlowych (szczecin lub olsztyn).....
  • poszukiwania firm Liczba postów: 24 Grupa: Firmy budow... ja sie pytam najpierw znajomych czy moga kogos polecic. I tak tez np. trafilem do http://www.ipz.com.pl/ kiedy potrzebowalem, zeby ktos naprawil moj wozek widlo...
  • magazyn Liczba postów: 15 Grupa: Firmy budow... jesli chodzi o wynajem wozkow widlowych to polecam http://www.ipz.com.pl/. W ofercie maja tez sprzedac wozkow widlowych gdyby ktos wolalby miec sprzet na stale....
  • Od czego zacząć budowę domu energooszczędnego? Liczba postów: 3 Grupa: Budowa i re... Remont zaczyna się od przygotowania nieruchomości. Tutaj sprawdza się Pewex - usunęli z mieszkania wszystko, w 48h było gotowe do wejścia kolejnych ekip. Akurat...
  • Dobry sklep z używanymi maszynymi Liczba postów: 37 Grupa: Moja budowa hej, zna ktoś z was jakas firme,ktora zajmuje sie budowaniem maszyn? szukam czegos takiego np http://www.unterschuetz.pl pomozcie!

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15013 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 280

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >