Oczyszczalnie i przepompownie ścieków na Twojej posesji?

Oczyszczalnie i przepompownie ścieków na Twojej posesji?

Nowoczesne metody oczyszczania ścieków skupiają się dziś wokół ekologicznych zastosowań, wykorzystujących podczas pracy dwie fazy: beztlenową oraz tlenową. W poniższym artykule postaramy się dokładnie opisać każdą z tych faz, wymienić najważniejsze cechy oczyszczalni biologicznych, a także przybliżyć współczesne technologie przepompowywania ścieków. Czytaj dalej

 

Fazy procesu oczyszczania metodą biologiczną


W przypadku metody biologicznej oczyszczania ścieków nie występuje przede wszystkim konieczność używania jakichkolwiek toksycznych chemikaliów, co sprawia, że jest ona wyjątkowo przyjazna środowisku.

 

Na pierwszym etapie przeprowadza się proces oczyszczania techniką mechaniczną, mający miejsce we wstępnym osadniku bez udziału tlenu. W tej fazie rozpuszczaniu ulegają trudno rozpuszczalne substancje o trwałej konsystencji. Oczyszczalnie biologiczne stosują w tym miejscu metody grawitacyjne, takie jak sedymentacja oraz flotacja. Drugi zaś etap przebiega już w warunkach silnie tlenowych, przy wykorzystaniu w pełni naturalnych, organicznych bakterii. Mikroorganizmy te tworzą swoisty osad i skutecznie rozkładają wszelkie toksyczne substancje znajdujące się w ściekach.

 

Zalety nowoczesnych oczyszczalni biologicznych


Mówiąc o pozytywnych właściwościach oczyszczalni wykorzystujących metodę biologiczną należy rozpocząć od cech samego zbiornika. Do jego produkcji używa się wysokiej jakości włókien szklanych, które pozwalają zachować sporą trwałość oraz wytrzymałość na wszelkie zewnętrzne uszkodzenia. Wykazują one także dużą szczelność (zamknięty obieg) oraz małe rozmiary, dlatego mogą być z powodzeniem wykorzystywane nawet na terenie małych gospodarstw domowych. W nowoczesnych zbiornikach stosuje się trzy komory, które czynią pracę oczyszczalni niezwykle wydajną oraz skuteczną.

 

Oczyszczalnie biologiczne są przede wszystkim wyjątkowo oszczędne, przyjazne środowisku oraz niezwykle uniwersalne. Można je z powodzeniem wykorzystywać na terenie niewielkich posesji, obiektów małej gastronomii, pensjonatów etc. Oczyszczone biologicznie ścieki mogą być ponadto wykorzystywane wtórnie do nawadniania gospodarstw rolnych i ogródków oraz spuszczane do cieków wodnych i gruntów, gdyż zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 2009 roku (Dz.U. z dnia 19.02.2009) konstrukcje biologicznych oczyszczalni spełniają wszelkie normy prawne pod względem bezpieczeństwa.

 

Nie mniej ważne jest również to, że każda oczyszczalnia biologiczna działa w sposób całkowicie zautomatyzowany. Po jej niezwykle prostym montażu, pozostaje jej właścicielowi w zasadzie tylko wymiana osadu kilka razu do roku. Warto również wspomnieć o tym, iż oczyszczalnie biologiczne można instalować w nawet najbardziej niekorzystnych warunkach lokalizacyjnych, a także wiedzieć, że przy ich użyciu nie wydobywa się brzydki zapach ani żadne uciążliwe dźwięki.

 

oczyszczalnia

 

Czytaj również: Funkcjonalny obiekt użytkowy

 

 

Funkcjonalne przepompownie ścieków


Zdarzają się czasami takie sytuacje w oczyszczalniach, kiedy zanieczyszczone pokłady wodne nie mogą być odprowadzone, gdyż zbyt wysoko został umieszczony kanał ściekowy. Wtedy należy zastosować nowoczesną przepompownię ścieków, która umożliwia przepompowanie wody do właściwego kanału. Dzięki tego typu urządzeniom zbiornikowo-tłocznym, możliwe jest przetransportowanie ścieków komunalnych, przemysłowych i wód z drenażu na wysokie poziomy i odległe obszary. Pozwala to uniknąć głębokich wykopalisk w celu skutecznego oczyszczania.

 

Czytaj również: Nowa era budownictwa

 

Rodzaje przepompowni


Wyróżniamy przepompownie ścieków dwóch typów: pozbawione fekaliów oraz zawierające tego rodzaju substancje. W pierwszym przypadku mamy do czynienia ze ściekami dopływającymi z pralek czy wanien, a w drugim przepompownia ścieków zajmuje się odprowadzaniem wody spuszczanej z toalety oraz pisuarów.

 

Oba rodzaje cechują się zwłaszcza niewielkimi gabarytami, wieloma możliwymi wariantami prostej instalacji, sporą odpornością na korozję i uderzenia, a także automatycznym sterowaniem. Możemy spotkać się również z podziałem na przepompownię ścieków posiadającą wirnik lub pracującą na zasadach swobodnego przepływu.

 

Źrodło: śląski producent oczyszczalni biologicznych Metalbud, zajmujący się także wytwarzaniem części do przepompowni.

 

artykuł sponsorowany

 


Źródło: śląski producent oczyszczalni biologicznych Metalbud / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16333 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 271

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >