Papy zgrzewalne oksydowane

Papy zgrzewalne oksydowane

Papy zgrzewalne oksydowane z Izolacji Jarocin to produkty nowej generacji. Mają zdecydowanie lepsze właściwości użytkowe niż papy na tekturze. Czytaj dalej

Są produkowane w oparciu o asfalty oksydowane o podwyższonych parametrach, na bazie osnów wykonanych z welonu szklanego lub tkaniny szklanej.

Idea pap zgrzewalnych jest twórczym rozwinięciem stosowanego dotychczas sposobu układania pap tradycyjnych. Zamiast używania osobno papy asfaltowej i lepiku do jej przyklejania, na spodniej stronie papy zgrzewalnej została niejako „fabrycznie” umieszczona dodatkowa warstwa asfaltu, która po stopieniu za pomocą palnika gazowego zapewnia optymalne sklejenie papy z podłożem. Dzięki temu papę można montować przez zgrzewanie. Jest to operacja mniej czaso- i pracochłonna od przyklejania na lepik. Zapewnia również otrzymanie mocniejszego złącza (sklejenia), o większej szczelności, co w przypadku pokryć z pap montowanych na dachach o minimalnych spadkach jest niezwykle istotne.

Niejako przy okazji wyeliminowano również inną słabość pap tradycyjnych tj. rosnącą z upływem czasu wrażliwość osnowy z impregnowanej tektury budowlanej na butwienie i pękanie. Osnowy wykonane z welonu szklanego są praktycznie niewrażliwe na działanie wody i wilgoci. Zaś osnowa z tkaniny szklanej charakteryzuje się dodatkowo kilkukrotnie wyższą (niż tektura) odpornością na zerwanie. Wydłużyła się dzięki temu prawie dwukrotnie trwałość pokrycia i spadła częstotliwość niezbędnych konserwacji.

Papy zgrzewalne oksydowane z Izolacji Jarocin ze względu na przeznaczenie dzielimy na:
• podkładowe (strona wierzchnia wykończona piaskiem),
• wierzchniego krycia (strona wierzchnia wykończona posypką bazaltową, chlorytowo-serycytową itp., a także posypkami barwionymi).

Ze względu na rodzaj zastosowanej osnowy papy te dzielą się na:
• papy na osnowie z welonu szklanego (papy serii JARBIT),
• papy na osnowie z tkaniny szklanej (papy serii JARBIT PLUS),
• papy na osnowie z włókniny poliestrowej (papy serii JARBIT ELAST).

Papy zgrzewalne oksydowane w odmianie podkładowej polecane są do stosowania jako hydroizolacje fundamentów oraz na dachach płaskich jako pierwsza warstwa pod papy na osnowie z tkaniny szklanej lub papy modyfikowane SBS na osnowie z tkaniny poliestrowej.

Papy oksydowane nawierzchniowe mają zastosowanie na dachach płaskich w wielowarstwowych systemach hydroizolacji.
Przy wykonywaniu pokryć dachowych w oparciu o papy zgrzewalne na wkładce z welonu szklanego (seria JARBIT) należy bezwzględnie przestrzegać zasady, że w wielowarstwowym pokryciu tylko jedna z warstw może być wykonana w oparciu o papę zawierającą osnowę z welonu szklanego. Na kolejną warstwę należy zatem użyć papy na osnowie z tkaniny szklanej lub włókniny poliestrowej. Nie przestrzeganie ww. zasady, szczególnie na dachach niestabilnych wymiarowo, jest przyczyną powstawania licznych pęknięć, a w konsekwencji destrukcji całego pokrycia dachowego.

Źródło: budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17199 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 210

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >