Silka i Ytong Vademecum część III: Na co zwracać uwagę przy wyborze materiałów budowlanych?

Silka i Ytong Vademecum część III: Na co zwracać uwagę przy wyborze materiałów budowlanych?

Wśród inwestorów można zaobserwować znaczący wzrost wiedzy na temat materiałów budowlanych. Informacje uzyskują przede wszystkim z ulotek, folderów czy materiałów technicznych producentów. Kopalnią wiedzy stał się jednak przede wszystkim Internet, gdzie można znaleźć dokładnie udokumentowane etapy budowy wraz ze specyfikacją użytych materiałów, a nawet wirtualne dzienniki budowy.

Nie jest więc zaskoczeniem, że inwestor, jeszcze przed dokonaniem zakupu, ma zazwyczaj już zarysowany pogląd, jakiego materiału chce użyć do wybudowania swojego domu. W tej części VADEMECUM podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę przy podjęciu decyzji.

Poznaj parametry, bądź energooszczędny

Postawienie energooszczędnego budynku wymaga szeregu kompleksowych działań, uwzględnionych już na etapie projektu. 

Dobre parametry techniczne ściany to jeden z elementów, który składa się na energooszczędność naszego domu. Według Warunków Technicznych 20081)  współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych nie powinien być większy niż U = 0,30 W/m2K. Wymagania dla domu energooszczędnego są bardziej restrykcyjne - przyjmuje się, że współczynnik U nie powinien przekraczać wartości U = 0,20-0,25 W/m2K.

- Obecnie trwa tendencja do obniżania współczynnika przenikania ciepła – przyznaje Jacek Szafran, z firmy ILIFO, ekspert budowy SILKA i YTONG. – Na przykład ściana z bloczków YTONG ENERGO o grubości 48 cm ma współczynnik U na poziomie 0,19. Przyjmowana norma dla budynków pasywnych jest jeszcze niższa – dodaje Jacek Szafran.


Cicho i przytulnie
Przy wyborze materiałów budowlanych należy także wspomnieć o izolacyjności akustycznej ścian, jaką zapewniają materiały budowlane.

- W budownictwie jednorodzinnym wymagania akustyczne są mniej restrykcyjne niż w budownictwie wielorodzinnym i zależą przede wszystkim od potrzeb inwestora – mówi Jacek Szafran, z firmy ILIFO, ekspert budowy SILKA i YTONG. – Jeżeli inwestorowi zależy na bardzo dobrym wyciszeniu budynku to godnym polecenia materiałem są bloki SILKA, które zapewniają wysoką izolacyjność akustyczną ścian, udokumentowaną odpowiednimi badaniami – dodaje Jacek Szafran.

Precyzja i łatwość budowy
Niezwykle ważne, szczególnie dla wykonawców, jest sprawne i wygodne budowanie.

- Materiał, który zachowuje tolerancję wymiarową, gwarantuje szybkość i łatwość budowy. Pozwala na precyzyjne wznoszenie ścian w krótkim czasie – potwierdza Andrzej Kruk, z firmy URB, certyfikowany wykonawca SILKA i YTONG. – Plusem jest również lekkość materiału oraz stosowanie rozwiązań, które ułatwiają przenoszenie, na przykład ergonomiczne uchwyty montażowe – dodaje Andrzej Kruk.

- Kompleksowość rozwiązań to również bardzo duża zaleta materiałów budowlanych – dodaje Jacek Szafran, z firmy ILIFO, ekspert budowy SILKA i YTONG. – Jeśli producent dostarcza wykonawcom cały system, łączenie z nadprożami, blokami uzupełniającymi (tzw. połówkowymi), a nawet narzędziami jest to bez wątpienia bardzo wygodne. Wykonawca nie musi szukać i kompletować sam wszystkich potrzebnych do wzniesienia ścian materiałów – podsumowuje Jacek Szafran.

System sprawdza się również niezależnie od przyjętych rozwiązań konstrukcji ścian, ponieważ ułatwia formowanie bryły budynku, a przez to osiągnięcie zamierzonych efektów architektonicznych.

 
Spojrzeć na cenę z innej perspektywy

Cena jest bardzo ważnym czynnikiem w podejmowaniu decyzji o zakupie materiałów budowlanych. Warto jednak spojrzeć na zagadnienie przyszłościowo i na pierwszym miejscu postawić jakość oraz zachowanie materiału w procesie użytkowania.

- Świadomość inwestorów systematycznie wzrasta. Coraz częściej zgadzają się z twierdzeniem, że za materiały dobrej jakości warto zapłacić nieco wyższą cenę – mówi Andrzej Kruk, z firmy URB, certyfikowany wykonawca SILKA i YTONG. – Szczególnie, że poniesione koszty zwrócą się w trakcie użytkowania budynku, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w rachunkach za ogrzewanie – dodaje Andrzej Kruk.

Ważne jest również, aby zdawać sobie sprawę, że na koszt wymurowania 1 m2 ściany składa się wiele czynników: robocizna, koszty ewentualnego docieplenia, czy tynkowania.


Jak wygląda dom po latach?
Aby sprawdzić jakość materiału, warto dowiedzieć się jak najwięcej o tym, jak wygląda jego eksploatacja. W tym celu można porozmawiać z inwestorem czy wykonawcą lub obejrzeć budynki wzniesione w danym systemie kilka lat wcześniej.

Eksperci są zgodni, że trwały i spełniający normy techniczne materiał budowlany to inwestycja na długie lata i nie warto na niej oszczędzać.

 

ZAPAMIĘTAJ
Wskaźnik U to współczynnik przenikania ciepła. Wymagana wartość dla ścian zewnętrznych domów jednorodzinnych to U≤0,30 W/m2K. Wartość tą z powodzeniem spełniają także materiały budowlane do wznoszenia ścian jednowarstwowych, jak na przykład bloczki YTONG ENERGO 36,5 cm (U=0,25 W/m2K) oraz YTONG ENERGO 48 cm (U=0,19 W/m2K).

1)Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

 

Zobacz także inne artykuły w cyklu VADEMECUM SILKA i YTONG:
- Planowanie kosztów budowy domu
- Na co zwracać uwagę przy wyborze gotowego projektu?

- Jak dobrze wybrać ekipę budowlaną?

-  Co warto wiedzieć o certyfikatach i wymaganiach technicznych

 

Źródło: budnet.pl
Autor: XELLA Polska Sp. z o.o. /budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 215 Grupa: Firmy budow... Użytkownik Gość: zdzisław11 napisał: Wywóz gruzu każdego rodzaju zawsze zlecam ekipie droprecykling.pl . W mgnieniu oka załatwiają ten kłopot. Powoli szykujemy....
  • Pracownicy z Ukrainy - East West Link Liczba postów: 12 Grupa: Firmy budow... Skoro zamierzasz zatrudnić pracownika, powinieneś wiedzieć ile będzie wynosić Ciebie jego utrzymanie. Bardzo fajnie jest to opisane pod adresem: https://www.sn2...
  • Elewacja domu Liczba postów: 91 Grupa: Budowa i re... Jeżeli jesteśmy w temacie dociepleń budynków to polecam zapoznać się z oferta firmy http://budmix.biz/, która oferuję takie docieplenia różną metodą. Ja zamawi...
  • tworzywa Liczba postów: 93 Grupa: Firmy budow... Ten wątek jest bardzo ciekawy. Na pewno dużo osób wejdzie do tego wątku. ________________________________ ____________________ VIN za darmo
  • Własną działalność gospodarczą Liczba postów: 49 Grupa: Firmy budow... Podrzucam Wam link do tego artykułu - https://wbiznesie.info.pl/aktualnosci/po rady/optymalizacja-procesow-hr-jak-ja-pr zeprowadzic, przeczytajcie koniecznie. Opt...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17347 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 158

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >