Stolarka okienna: Energooszczędne okna drewniane

Stolarka okienna: Energooszczędne okna drewniane

Okna energooszczędne, podobnie jak większość energooszczędnych technologii, są droższe od okien standardowych. Wynika to m.in. z zastosowania większej ilości materiałów- drewna, szkła, uszczelek, a czasem też ze skomplikowanego procesu produkcji. Czytaj dalej

Warto więc szczegółowo zaplanować rozmieszczenie stolarki i stosować okna o różnych parametrach w zależności od projektu naszego domu oraz funkcji poszczególnych pomieszczeń.
Okna energooszczędne przyniosą nam szczególnie duże oszczędności w kosztach ogrzewania, jeżeli zastosujemy je w miejscach narażonych na większe straty ciepła np. na północnej elewacji, w dużych przeszkleniach. Tu warto zainstalować te o najlepszych parametrach. Okna o słabszym współczynniku przepuszczalności termicznej możemy natomiast zastosować w garażu, piwnicy- czyli w pomieszczeniach, w których nie utrzymujemy wysokiej temperatury. Pozostałe okna mogą mieć Uw w okolicach 1,0 W/m2K. W ten sposób optymalizujemy wydatki na stolarkę- osiągniemy bardzo dobre parametry termiczne budynku, a zaoszczędzoną sumę możemy wydać np. na okucia, klamki i szyby antywłamaniowe.
Tu stajemy jednak przed dylematem- rozsądne zaprojektowanie stolarki, czy estetyka budynku? Jest tak dlatego, że najczęściej inne parametry to też inny wygląd okna, a przecież na całej elewacji, a tym bardziej w obrębie jednego pomieszczenia powinny być one harmonijne. Obecnie jedynym w Polsce producentem, który ma odpowiedź na takie zapotrzebowanie jest Sokółka Okna i Drzwi S.A.

Okna drewniane z Sokółki niezależnie od parametrów mają ujednoliconą wysokość profilu, co oznacza, że do momentu ich otwarcia są identyczne. Wszystkie dają też te same możliwości aranżacji (kształty, kolory, dodatkowe opcje np. szprosy). To sprawia, że możemy wykonać duże witryny z wyjściem na taras montując np. okna ELITE92 o Uw=0,85 Wm2K, a pozostałe okna w salonie mogą mieć np. Uw=0,97 Wm2K (THERMO80).
Źródło: Sokółka S.A. / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Gdzie zamówić projekt domu? Liczba postów: 73 Grupa: Moja budowa Jak już projekt domu będzie to warto pomyśleć gdzie będzie stała wiata garażowa?
  • Budowa stalowej hali Liczba postów: 7 Grupa: Moja budowa Cześć hala stalowa w wersji wiata garażowa to idealne miejsce przed dom żeby dopełnić walory estetyczne i chronić pojazdy przed warunkami atmosferycznymi.
  • panele fotowoltaiczne Liczba postów: 20 Grupa: Moja budowa Oczywiście że jak już stoi wiata garażowa to idealnie do niej nadaje się panel fotowoltaiczny wszystko jest tak zaprojektowane aby wytrzymała te obciążenia.
  • Rekuperatory Liczba postów: 19 Grupa: Moja budowa wiata garażowa to nie jest miejsce na rekuperator nigdy nie będzie zresztą.
  • Malowanie Liczba postów: 67 Grupa: Moja budowa wiata garażowa zwykle pomalowana jest proszkowo a wcześniej ocynkowana żeby nie rdzewieć.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19154 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 193

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >