Stropodachy

Stropodachy

W poniższym artykule przyjrzymy się jednemu z metod wykończenia górnej części budynków, mianowicie stropodachom. Stropodach jest to sufit nad ostatnią kondygnacją, spełniający jednocześnie rolę dachu. Z punktu widzenia konstrukcyjnego jest to dach płaski. Cechą charakterystyczną jest brak przestrzeni poddasza czy strychu. Czytaj dalej

 

Przejdźmy zatem to omówienia ogólnych zasad ich konstruowania. Aby stropodachy odpowiadały wymaganiom użytkowym i wykazywały dostateczną trwałość, muszą być spełnione niżej podane warunki i zalecenia:

 

  • izolacyjność cieplna w każdym miejscu stropodachu musi być tak duża, aby w czasie zimy na jego dolnej powierzchni nie skraplała się para wodna, co będzie osiągnięte, gdy zostaną spełnione wymagania dotyczące współczynnika przenikania ciepła, podane w odpowiedniej normie.

 

  • przy projektowaniu i wykonawstwie należy zwracać szczególną uwagę na wpływy fizyczne działające na stropodachy. Należy brać pod uwagę nie tylko problem dyfuzji pary wodnej, przyjmując, że wbudowane materiały są w stanie powietrzno suchym, ale uwzględniać również wpływ wilgoci budowlanej wprowadzanej w czasie budowy.

 

  • do ocieplenia stropodachów niewentylowanych można stosować tylko materiały suche. Muszą być one zabezpieczone, przed zawilgoceniem w czasie magazynowania i wykonywania robót.

 

  • konstruując stropodach należy przyjąć odpowiedni system odwodnienia.
    Ze względów konstrukcyjnych oraz struktury fizycznej, tj. liczby i układu warstw, stropodachy dzielimy na:

 

 

Czytaj również: Klej do uszczelniania dachów


STROPODACHY PEŁNE.

 

Konstrukcję nośną stropodachu pełnego może stanowić każdy rodzaj stropu o odpowiedniej nośności. Paroizolacja może być wykonana z jednej lub dwu warstw papy klejonej na stykach. Dyle gazobetonowe zbrojone mogą być stosowane w stropodachach pod warunkiem zabezpieczenia zbrojenia przed wilgocią oraz gdy wilgotność względna powietrza w pomieszczeniu pod stropodachem nie przekracza 55%.


STROPODACHY WENTYLOWANE I ODPOWIETRZANE.

 


Stropodachy wentylowane i odpowietrzane wykonuje się w trzech zasadniczych rozwiązaniach konstrukcyjnych: stropodachy kanalikowe, stropodachy szczelinowe i stropodachy dwudzielne. Stropodachy dwudzielne mogą być wykonane w wersji przełazowej i nie przełazowej. Stropodach odpowietrzany jest odmianą stropodachu wentylowanego, do jego odpowietrzania stosuje się specjalne materiały rolowe mające małe kanaliki, w których jest możliwy ruch powietrza.

 


STROPODACHY Z DYLI Z BETONU KOMÓRKOWEGO.

 


Mogą być stosowane w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, gdy zostaną zapewnione odpowiednie warunki. Ponadto zbrojenie musi być odpowiednio zabezpieczone przed korozją. Można je stosować nad pomieszczeniami ogrzewanymi, w których wilgotność względna wynosi do 75%, jeśli nad dylami jest dobrze wentylowana szczelina.

 


STROPODACHY Z LEKKICH BETONÓW KRUSZYWOWYCH.

 


Stropodachy z elementów żużlobetonowych lub keramzytobetonowych mogą być stosowane tylko jako wentylowane. Dla uzyskania odpowiedniej izolacyjności cieplnej zawsze trzeba stosować dodatkowe ocieplenie stropodachu.

 


STROPODACHY WARSTWOWE Z PŁYT ŻELBETOWYCH.

 


Stropodachy wentylowane z płyt żelbetowych panwiowych lub otworowych mogą być stosowane nad pomieszczeniami o dowolnej wilgotności pod warunkiem, że na powierzchni nie będzie się skraplała para wodna.

 

Dla budownictwa mieszkaniowego, ze względu na ochronę konstrukcji przed zawilgoceniem, a także przed nadmiernym nagrzaniem przez słońce, za najwłaściwszy rodzaj stropodachu należy uznać stropodach wentylowany.

 

Czytaj również: Doskonała termiczna izolacja dachów

 

 

Artykuł utworzony przez
firmę pogotowie hydrauliczne Warszawa która od ponad 30 lat oferuje usługi hydrauliczne w Warszawie
Źródło: pogotowie hydrauliczne Warszawa / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19165 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 163

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >