System wentylacyjny z wykładziną z pianki

System wentylacyjny z wykładziną z pianki

Nuove Dimensioni Ambientali, SpA (NDA), włoski dostawca rozwiązań do izolacji akustycznej, wykorzystuje Basotect® jako pochłaniacz dźwięku i izolator cieplny w opracowanym przez siebie systemie wentylacyjnym o nazwie Zeus®. Czytaj dalej

 

Zeus został zaprojektowany tak, aby zapewnić izolację termiczną i akustyczną przewodów wentylacyjnych w budynkach. W tym celu, jako wewnętrznej wykładziny dźwiękochłonnej i termoizolującej o grubości 20 mm, użyto jasnoszarej pianki o strukturze otwartych komórek na bazie żywicy melaminowej - Basotect G firmy BASF. Dzięki piance, oceniany na 54 dB system wentylacji Zeus spełnia surowe normy poziomu hałasu, które obowiązują w budynkach mieszkalnych we Włoszech. Minimalny wymóg 40 dB określa rozporządzenie prezesa rady ministrów (decreto del Presidente del Consiglio dei Ministri) z dnia 5 grudnia 1997 r.

 

Czytaj również: Dyskretna wentylacja powietrza w domu

 

System wentylacji Zeus o wymiarach 45x34x18 cm ma szeroki 15-centymetrowy wlot powietrza. Łatwo daje się wkomponować w elewację i jest kompatybilny ze wszystkimi standardowymi zaprawami oraz tynkami. Ten rodzaj wentylacji zgodny z normą EN 14366 obowiązuje w pomieszczeniach kuchennych we Włoszech ze względów bezpieczeństwa, ponieważ podstawowym paliwem używanym do gotowania jest gaz. Obok dźwiękochłonności istotna jest też izolacja cieplna systemu, ponieważ ciągi wentylacyjne tworzą mostki termiczne w ścianach.

 

 

"Oprócz bardzo dobrych właściwości pochłaniania dźwięku i izolacji termicznej szczególnie duże wrażenie zrobiła na nas łatwość, z jaką Basotect poddaje się obróbce. Pianka daje się precyzyjnie dopasować do kształtu systemu wentylacyjnego, po czym wystarczy ją przyciąć i przykleić, co możemy zrobić sami już na miejscu", powiedział Marco Facchini, Chief Executive NDA, wyjaśniając decyzję firmy. Pianka Basotect jest bardzo elastyczna i łatwo ją kształtować. Ponadto nie zawiera włókien mineralnych.

 

Czytaj również: Technologia fasad wentylowanych - zastosowanie kotwy fasadowej


Zeus jest zarejestrowany pod marką NDA i jako pierwszy system wentylacyjny w Europie uzyskał znak CE (w grupie "Wyroby budowlane", DIR 89/106/CEE), uznawany w całej Europie i chroniony patentem. Jest to pierwszy przypadek zastosowania specjalnej pianki Basotect BASF w systemach wentylacyjnych tego typu. Obok Włoch, innymi potencjalnymi rynkami dla tego rozwiązania są kraje śródziemnomorskie o podobnych normach poziomu hałasu, takie jak Grecja i Hiszpania.

 

Źródło: Heide Lavarde Sarl / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17642 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 329

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >