Trendy panujące w stolarce okiennej i dodatkowe akcesoria - rolety zaciemniające

Trendy panujące w stolarce okiennej i dodatkowe akcesoria - rolety zaciemniające

Choć latem zależy nam na słonecznej i ciepłej pogodzie, utrzymujące się wysokie temperatury stają się w perspektywie czasu bardzo męczące. Coraz częściej spotykanym problemem w okresie letnim jest nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń, co skutecznie utrudnia znalezienie schronienia przed ukropem. Dlaczego tak się dzieje i jak sobie poradzić z rosnącą temperaturą pomieszczeń? Czytaj dalej

 

Zmiany klimatyczne spowodowały, że od kilku lat mamy do czynienia z wybitnie ciepłym sezonem letnim. Wzrost temperatur, a nawet wielodniowe upały sprawiają, że coraz trudniej nam się funkcjonuje i chętniej poszukujemy chłodnych miejsc. Taka pogoda sprawia, że w wielu domach robi się coraz goręcej. Montaż klimatyzacji nie jest jedynym rozwiązaniem letnich problemów z temperaturą. Sposobów na ochłodzenie wnętrz jest więcej.


Dlaczego temperatura jest ważna?

Według ogólnych zaleceń temperatura w mieszkaniu powinna wahać się między 18 a 22°C. Specjaliści zauważają, że właśnie w takich warunkach najlepiej nam się myśli, a także regeneruje. Latem, gdy na termometrach widzimy ponad 30°C naturalnym jest, że poszukujemy schronienia i odpoczynku wewnątrz budynków. W wielu przypadkach jednak jest to złudna ucieczka przed upałem. 


Trendy panujące w stolarce okiennej i dodatkowe akcesoria rolety zaciemniające

 

Czytaj również: Rolety zewnętrze nadstawne - zabezpieczanie przed słońcem i nieproszonymi gośćmi


- Biorąc pod uwagę fakt, że z powodu tegorocznej pandemii wiele osób wakacje spędzi pracując w trybie home office bez biurowej klimatyzacji, a dodatkowo wszelkie aktywności pozadomowe zostaną ograniczone, temperatura w naszym domu będzie miała dla nas większe niż dotychczas znaczenie. Gorące powietrze przenikające do wnętrza wywołuje uczucie zmęczenia i osłabienia. Zarówno praca, jak i odpoczynek są w takich warunkach znacznie utrudnione. Badania wskazują, iż nawet jednostopniowy wzrost temperatury, powyżej 24°C wewnątrz powoduje uczucie dyskomfortu i spadek wydajności pracy o około 5% - mówi Rafał Buczek z firmy Awilux, produkującej okna i drzwi. 


Jedną z przyczyn nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń jest niewystarczająca izolacja ścian budynku czy dachu oraz montaż niskiej jakości okien, które nie są dostosowane do potrzeb mieszkańców i nie uwzględniają nadmiernego nasłonecznienia w upalne dni. W przypadku budowy domu czy gruntownego remontu warto dokładnie przemyśleć kwestie izolacyjności, a także przyjrzeć się szczelności okien i ich funkcjonalności . To właśnie od tego elementu powinniśmy rozpocząć walkę z nagrzewającymi się pomieszczeniami.

 

Zacznijmy od podstaw

Montaż odpowiednich okien, dopasowanych do potrzeb mieszkańców i uwzgledniających nasłonecznienie, pomoże w utrzymaniu właściwego klimatu wewnątrz domu czy mieszkania. Nowoczesne, szczelne i przede wszystkim dobrze zaprojektowane okna, które stanowią blokadę dla upalnego powietrza wpadającego do środka, pomogą w obniżeniu temperatury panującej wewnątrz. Decydując się na zakup nowej stolarki, warto zwrócić uwagę na parametry termoizolacyjne i odpowiednie wyposażenie okien w dodatkowe elementy poprawiające komfort cieplny (szyby, systemy osłonowe). Kupując nowe okna koncentrujemy się głownie na tym, aby miały bardzo dobre parametry termiczne i zapewniały izolację przed zimnem. Zastosowane w takich oknach szkło ma za zadanie wpuszczanie jak największej ilości światła i energii słonecznej, co za tym idzie ciepła i ograniczenie jego wydostawania się na zewnątrz. W okresie letnim ma to jednak swoje minusy w postaci nadmiernego nagrzewania budynku. Dostępne w ofercie Awilux okna oparte na technologii Schüco to nowoczesne rozwiązania dedykowane do domów energooszczędnych, uwzględniających charakterystykę budynku i potrzeby jego użytkowników.


Dodatkowe wyposażenie

Trendy panujące w stolarce okiennej pokazują, że coraz chętniej decydujemy się na bardzo duże przeszklenia. Takie okna muszą więc spełniać najwyższe parametry termoizolacyjne. W upalne dni stolarka, która z założenia miała nam dostarczyć jak najwięcej światła i dać poczucie przestrzeni, może także przynieść nam problemy związane z wielogodzinnym nagrzewaniem. W takich przypadkach warto rozważyć dodatkowe wyposażenie okien i drzwi balkonowych czy tarasowych.


- W walce z gorącym powietrzem bardzo pomocne będą również różnego rodzaju systemy osłonowe. W zależności od nasłonecznienia, rodzaju przeszkleń czy opcji dodatkowych możemy wybierać między wieloma rozwiązaniami. Tradycyjne rolety czy żaluzje wewnętrzne oczywiście zablokują światło dostające się do pomieszczeń, ale nie odbiją energii cieplnej - czyli wewnątrz nie będzie raziło nas światło, ale pokój nadal będzie się nagrzewał. W tym przypadku warto zastanowić się nad wszelkiego rodzaju zewnętrznymi osłonami – dodaje Rafał Buczek z firmy Awilux.


Trendy panujące w stolarce okiennej i dodatkowe akcesoria rolety zaciemniające

 

Czytaj również: Rolety zewnętrzne - zalety, montaż, rodzaje


Ciekawym rozwiązaniem blokującym światło słoneczne jest dostępny w ofercie Awilux Ekran Light Control, który znacząco poprawia parametry termiczne okna. System stanowi dodatkowy sposób na utrzymanie optymalnej temperatury i zacienienia pomieszczeń. Montowany jest na zewnątrz okna, chroniąc przed słońcem oraz zabezpieczając szyby przed nagrzaniem. Ekran dostępny jest w wielu kolorach, dlatego idealnie wpisze się w charakter każdej fasady.


Innym popularnym rozwiązaniem z oferty Awilux są rolety oraz żaluzje zewnętrzne. Ich skuteczność jest znacznie większa niż w przypadku tych samych rozwiązań wewnętrznych. Stanowią one ekran termiczny sprawiający, że promienie słoneczne nie przedostają się do wnętrza i nie nagrzewają go. Żaluzje fasadowe potrafią zatrzymać około 80% energii słonecznej, a dodatkowo mogą dowolnie ograniczać kąt i intensywność wpadającego światła. Natomiast rolety zewnętrzne wykonane są z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne i jednocześnie skutecznie blokują promienie słoneczne.


Kolejnym rozwiązaniem zmniejszającym nadmierne nagrzewanie pomieszczeń jest zastosowanie szkła selektywnego, przeciwsłonecznego, które w swojej budowie ma ściśle określone parametry, dotyczące przepuszczania energii słonecznej, przejrzystości szyby, jej barwy i odbicia światła. Dobór takiego szkła powinien być skonsultowany z architektem i producentem okien. 


- Należy jednak pamiętać, że nadmierne nagrzewanie pomieszczeń może być także spowodowane otwieraniem okien czy drzwi balkonowych lub tarasowych podczas bardzo wysokich temperatur. W ten sposób nierzadko tropikalne powietrze wpada do środka, a tym samym temperatura bardzo szybko wzrasta. W wyjątkowo upalne dni warto pamiętać o właściwym wietrzeniu pomieszczeń - optymalnie w godzinach, gdzie temperatura na zewnątrz jest najniższa oraz wykorzystaniu osłon zewnętrznych – podsumowuje Rafał Buczek.

Źródło: GutPR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 151 Grupa: Nowości ara... Szanowni Państwo, W pokoju dziecka najlepiej zastosować rozwiązania hipoalergiczne, antystatyczne i zapewniające plamoodporność. Do malowania ścian rekomenduję....
  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 361 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Fundamenty - nogi naszego domu Liczba postów: 114 Grupa: Robimy fund... Właśniei dlatego tak wazne jest skuteczne rozwiązanie w zakresie zabezpieczenia fundamentu przed negatywnym działaniem wilgoci. Zdecydowaliśmy się na wybór wers...
  • Bananowiec mrozoodporny (Musa basjoo) Liczba postów: 11 Grupa: Ogród i dzi... Co wy z tym klimatem, nie znacie się a gadacie :) Poszperajcie na forum ogrodniczym, w Polsce wiara ma bananowce w ogrodach i to kilkumetrowe! Normalnie zimują,...
  • Podłogi Liczba postów: 222 Grupa: Robimy stro... Ja jestem wielkim zwolennikiem parkietów tradycyjnych. Osobiście zdecydowałem się położenie parkietu z jesionu przez firmę www.parkietysema.pl. Podłoga wykonana...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 116 Grupa: Robimy dach Wiesz co jeżeli szukasz lżejszych pokryć dachowych to tutaj na pewno warto zwrócić uwagę na porządne blachodachówki od Braas, ponieważ znajdziesz u nich m.in mo...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16452 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 675

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >