Typy dachów, czyli dla każdego coś pięknego

Typy dachów, czyli dla każdego coś pięknego

Nie bez powodu mówi się, że dach to piątą elewacja. Dachy spadziste, nazywane inaczej wysokimi lub stromymi, charakteryzują się niekwestionowanym urokiem. W rękach architektów otrzymują niepowtarzalne kształty, często decydujące o wyjątkowym charakterze całego domu. Czytaj dalej

Bez względu na to, czy decydujemy się na gotowy projekt, czy podejmujemy wyzwanie zlecając wykonanie projektu indywidualnego – wygląd dachu pozostaje kwestią naszej decyzji. A możliwości jest sporo.

Jest w czym wybierać

Kształt dachu związany jest z funkcją jaką ma pełnić budynek, jego wielkością i usytuowaniem. Wiele do powiedzenia ma również panująca moda.

Pozostaje cieszyć się, że fascynacja dachami płaskimi już minęła. Najprostsze dachy strome to: dwuspadowe – inaczej dwupołaciowe (mogą występować w wersji niesymetrycznej) i czterospadowe (na budynku wzniesionym na planie prostokąta lub kwadratu. Wtedy noszą nazwę kopertowego). Dwie duże połaci maja kształt trapezu, dwie małe boczne – trójkąta. Dachy typu mansardowego, przyczółkowego i naczółkowego zaburzają monotonię jednolitej płaszczyzny i ożywiają dach. Dach mansardowy
nie jest często spotykany w Polsce, ale jak widać na zdjęciu, nie można odmówić mu uroku. W odpowiednio dobranym projekcie na pewno będzie zwracał pozytywną uwagę i stanie się dumą mieszkańców. Wymienione typy dachów to tylko niektóre z nich. W zależności od kąta nachylenia poddasze będzie można wykorzystać jako mieszkalne lub tradycyjny strych, suszarnię itp. Ogromne zróżnicowanie i indywidualny charakter nadają im okna połaciowe, wnęki dachowe, okna mansardowe, wykusze itd.

Fantazja kosztuje

Strona estetyczna dachu to nie jedyne kryterium wyboru. Wykonanie bardziej fantazyjnego dachu (o nietypowym kształcie) będzie kosztowało drożej. Nie tylko liczba płaszczyzn i załamań jest tu ważna. Każda lukarna lub tzw. wole oko na dachu to nieporównywalnie droższa inwestycja w porównaniu z typowym oknem dachowym. Realizacja takiego projektu będzie również wymagała zatrudnienia specjalistów najwyższej klasy. Skomplikowana więźba zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się nieszczelności i występowania mostków termicznych (wykonanie prawidłowej izolacji będzie utrudnione). Trudniej
zagwarantować właściwą wentylację. Wreszcie w czasie gwałtownych ulew lub po obfitych opadach śniegu, może okazać się, że dach nie odprowadza właściwie wody opadowej, a śnieg zalega na dachu. Wreszcie zagospodarowanie nieregularnej płaszczyzny takiego poddasza również pochłonie mnóstwo czasu i inwencji.
***
Można zdecydować się na pałac, można na najprostszy dom z dwuspadowym dachem. Albo znaleźć złoty środek decydując się na jeden z opisanych dachów typowych, którym też przecież nie brakuje uroku.

 

Źródło: YASNA Communications / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17201 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 211

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >