W domu jak w pałacu – dlaczego warto zbudować dom w stylu dworkowym?

W domu jak w pałacu – dlaczego warto zbudować dom w stylu dworkowym?

Projekty domów dworkowych cieszą się w Polsce popularnością od wielu lat, niejako na przekór modzie na minimalistyczne budownictwo. Pomimo wyglądu nawiązującego do architektury XIX w. lub dwudziestolecia międzywojennego domy dworkowe mogą cechować się także funkcjonalnością, która nie odbiega od tej znanej z nowoczesnych projektów. O czym pamiętać przy przeglądaniu projektów domów w stylu dworkowym? Jak sprawić, aby budynki nawiązujące do szlacheckiej tradycji jednocześnie nie wydawały się anachroniczne? Czytaj dalej

Zwykło się mawiać, że styl dworkowy to europejski klasycyzm, w którym wyraża się polska tradycja. Widać to wyraźnie w cechach charakterystycznych dla tego stylu. Wspólne dla europejskiej tradycji dworkowej były:

 

  • symetryczna kompozycja budynku;
  • budowa bryły na planie prostokąta;
  • centralne wejście.

 

Wszystkie te cechy można znaleźć w dworkach budowanych w naszym kraju, natomiast cechami wyróżniającymi je w Europie są:

 

  • wysoki łamany dach; 
  • ganek kolumnowy; 
  • lukarny z balkonami; 
  • liczne zdobienia. 

 

Jednak Dobre Domy przekonają Cię, że niektóre cechy stylu dworkowego pełnią również inne funkcje oprócz estetycznych. Dzięki temu domy dworkowe mogą stanowić alternatywę dla nowoczesnych projektów.

 

 

Projekty domów dworkowych – zalety i wady lukarny z balkonem

 

Lukarna to pionowe okno na dachu, a dobudowany do niej balkonu czyni z niej charakterystyczny element polskiej architektury. Oprócz klasycystycznego wyglądu lukarna z balkonem ma również inne praktyczne zalety:

 

  • to namiastka tarasu w tych domach dworkowych, w których brak dużego ogrodu;
  • pionowe okno wpuszcza na poddasze o wiele więcej światła niż np. okno dachowe, ale podobnie jak okna z dużymi przeszkleniami.

 

Jeśli zdecydujesz się na budowę domu dworkowego z lukarną balkonową, to należy wziąć pod uwagę również jej wady. Warto być gotowym na ewentualne dodatkowe wydatki.

 

  • Istnieje niebezpieczeństwo powstawania mostków termicznych i zbierania się wilgoci w miejscu, gdzie balkon łączy się ze stropem.
  • Konstrukcją lukarny powinni zająć się fachowcy, ponieważ wymaga ona zbrojenia oraz założenia płyt balkonowych o grubości przynajmniej 8 cm.

 

Przy odpowiednim zaprojektowaniu lukarna może mieć również bardziej nowoczesny charakter – efektownym przykładem takiego wykorzystania elementu stylu dworkowego jest projekt domu Bella.

 

Ganek z kolumnami w domu dworkowym – na co uważać?

 

Wsparty na dwóch kolumnach przestronny ganek znajdujący się w centrum osi poziomej bryły to jeden z tych elementów domów dworkowych, który może wzbogacać estetykę oraz funkcjonalność projektu lub kompletnie je popsuć. Dlaczego? Ganek z kolumnami musi być:

 

  • dopasowany do skali budynku – jeśli nie spełnia tego warunku, to zaburza proporcjonalność bryły i obniża jej estetykę;
  • harmonijnie zaprojektowany – również zbyt cienkie lub zbyt grube kolumny, często pojawiające się w nieprzemyślanych realizacjach stylistyki dworkowej, niekorzystnie wpływają na kompozycję budynku.

 

Jednak gdy ganek zostanie zaprojektowany w odpowiedni sposób, może spełniać kilka przydatnych funkcji:

 

  • chroni drzwi zewnętrzne przed wiatrem – nawet w otwartym, ale zadaszonym ganku powietrze częściowo wytraca swoją siłę, dzięki temu z domu ucieka mniej ciepła. Warto zainwestować w ganek przeszklony, gwarantujący jeszcze lepszą izolację;
  • daje więcej przestrzeni użytkowej – odpowiednio szeroki ganek w stylu dworkowym połączony z tarasem to bardzo dobre miejsce do spędzania czasu wiosenno-letniego, a także do… przechowywania rzeczy.

 

Nowoczesnym projektem domu, który ciekawie wykorzystuje stylistykę dworkową, jest Artemida, w której ganek znajduje się zarówno z przodu, jak i z boku budynku, co daje duże możliwości zaaranżowania przestrzeni.

 

Podsumowanie: czy warto budować dom w stylu dworkowym?

 

Współcześnie projekty domów dworkowych cieszą się uznaniem wśród tych inwestorów, którym zależy na podkreśleniu swojego przywiązania do tradycji. Jednak zalety i wady tego typu budynków nie ograniczają się wyłącznie do kwestii gustu.

 

Najpoważniejszą wadą domów w stylu dworkowym jest ich kosztowność – wykonanie czterospadowego dachu, lukarny z balkonem oraz ganku z kolumnami wiąże się ze znacznym wzrostem kosztów budowy. Domy tego typu zazwyczaj nie są również energooszczędne, co w dłuższej perspektywie oznacza utratę ciepła oraz zwiększenie wydatków na ogrzewanie.

 

Z drugiej zaś strony charakterystyczne cechy budynków dworkowych stanowią także o ich zaletach, np. z wielospadowych dachów łatwiej i szybciej spływa woda czy śnieg, a odpowiednio ocieplone lukarny i ganek są zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne.

 

Decyzja o budowie domu dworkowego nie jest zatem prosta, ale dzięki naszemu poradnikowi na pewno jest choć trochę łatwiejsza.

Źródło: Cormedia / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Fotowoltaika – zielona energia. Na czym polega? Liczba postów: 25 Grupa: Budowa i re... Bruk-Bet Fotowoltaika pomaga swoim klientom w przejściu na zieloną energię, oferując pełną obsługę od projektu po montaż instalacji słonecznych. Odkryj korzyści...
  • 100 procent ekologii Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re...
  • Monitoring mojego domu Liczba postów: 63 Grupa: Moja budowa Zbliża się okres wakacyjny także jak często nie będzie Was w domu to warto pomyśleć nad zestawem kamer obrotowych Orllo Z20 https://orllo.pl/zestaw-kamery-wifi-...
  • ŁÓŻKO LOFT Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Tak naprawdę to wiele osób powinno skorzystać z łóżko loft 160x200 . To jest po prostu bardzo dobra oferta.
  • hydraulik warszawa Liczba postów: 54 Grupa: Firmy budow... Niezależnie od tego, czy jest to naprawa drobnej awarii w domu jednorodzinnym czy też kompleksowa modernizacja instalacji w biurowcu, Sebastian Kopaczuk i jego....

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19167 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 314

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >