Wentylacja domu: jak zadbać o prawidłowy przepływ powietrza w budynku zeroenergetycznym

Wentylacja domu: jak zadbać o prawidłowy przepływ powietrza w budynku zeroenergetycznym

Sposób wentylacji pomieszczeń w domu jest sprawą niezwykle istotną, ponieważ w bardzo dużym stopniu wpływa na jakość powietrza, a także na straty lub oszczędność energii. Zupełnie inaczej do kwestii wentylacji powinni jednak podejść właściciele domów zasilanych energią elektryczną z sieci, a inaczej osoby, które decydują się na dom zeroenergetyczny. Jeśli planujesz montaż pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych, koniecznie dowiedz się, na jakie urządzenie się zdecydować, aby wentylacja w nowoczesnym budynku działała bez zarzutu. Czytaj dalej

 

Idealna ilość tlenu w powietrzu, która gwarantuje komfort i korzystnie wpływa na zdrowie, powinna wynosić ok. 21%. Niestety, zdarza się, że w wyniku nieodpowiedniego przepływu powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych procent ten znacznie się zmniejsza. Również inne parametry powietrza się pogarszają, co może źle wpływać na samopoczucie i zdrowie ludzi. Najprostszym sposobem na zmianę jakości powietrza w pomieszczeniu jest otwarcie okna i przewietrzenie wnętrza, jednak ta metoda nie zawsze jest wystarczająco skuteczna w przypadku domu zeroenergetycznego. 

 

Wentylacja w domu zeroenergetycznym – dlaczego jest taka ważna i jak zadbać o odpowiedni przepływ powietrza?

 

Syndrom chorego budynku w domu bez rachunków

Dlaczego w domu z nowoczesnymi systemami pozyskiwania i przetwarzania energii trudniej jest zapewnić odpowiedni przepływ i wymianę powietrza? Dzieje się tak, ponieważ budynki tego typu są dobrze zabezpieczone przed stratami ciepła. Muszą być dobrze zaizolowane, a więc bardzo szczelne. Ta zaleta skutkuje oszczędnościami energetycznymi, ale jednocześnie stanowi wyzwanie – konieczne jest dbanie o jakość powietrza w pomieszczeniu w inny sposób. 

Stan jakości powietrza jest opisywany szeregiem parametrów. Do najważniejszych należą: temperatura, wilgotność względna i stężenie dwutlenku węgla. Jeśli wykraczają one poza normy, dom jest narażony na tzw. syndromu chorego budynku. Jest to związane z występowaniem u ludzi dolegliwości takich jak alergie, podrażnienie błon śluzowych, bóle głowy, rozdrażnienie czy nienaturalne zmęczenie. Do takiego stanu budynku mogą przyczynić się:

 • zanieczyszczenia chemiczne wewnętrzne (np. emitowane przez materiały budowlane, elektronikę czy środki czystości), 

 • zanieczyszczenia chemiczne zewnętrzne (spaliny, smog),

 • zanieczyszczenia biologiczne (bakterie, pleśń).

Głównym czynnikiem obniżającym ryzyko powstawania syndromu chorego budynku w domu zeroenergetycznym jest odpowiednia wentylacja zapewniająca dobrą wymianę powietrza.


Wentylacja w domu zeroenergetycznym – ważna rola rekuperacji

W budynku energooszczędnym wentylacja grawitacyjna odpowiada za ponad 50% strat ciepła. Dlatego w takim przypadku konieczna jest instalacja minimalizująca te straty, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja).


W przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, która opiera się na ciągu (czyli zasysaniu powietrza) wytwarzanym przez kominy, rekuperacja umożliwia kontrolowanie ruchu powietrza do wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Jej funkcją jest także odzyskiwanie ciepła z wilgotnego i nasyconego dwutlenkiem węgla powietrza, którego pozbywa się z budynku. Innymi słowy – rekuperacja to system służący do wymieniania zużytego powietrza w Twoim domu na świeże przy jednoczesnym odzyskiwaniu części zgromadzonego ciepła.

 

Wentylacja w domu zeroenergetycznym – dlaczego jest taka ważna i jak zadbać o odpowiedni przepływ powietrza?

 

Czytaj również: Czym się charakteryzuje syndrom chorego budynku – jak go uniknąć?


Przykładem systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła może być energooszczędny i wydajny recoVAIR firmy Vaillant.

 

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – największe korzyści

Wybór rekuperacji jako metody wentylacji budynku zeroenergetycznego przede wszystkim zapewni Ci oszczędności związane z niższymi kosztami ogrzewania domu. Zwiększy również komfort mieszkania i zadba o Twoje zdrowie. Ma także szereg innych zalet, a najważniejsze z nich to:

 • czyste powietrze wewnątrz – brak roztoczy i bakterii,

 • brak zanieczyszczeń z zewnątrz – smog, spaliny itp.,

 • brak hałasu i owadów – związany z brakiem konieczności otwierania okna,

 • filtrowanie powietrza nie tylko z zanieczyszczeń, ale także pyłków – kwestia bardzo ważna dla alergików,

 • szybkie usuwanie wilgoci – suche okna nawet w łazience bezpośrednio po kąpieli, szybsze schnięcie prania czy umytej podłogi,

 • szybkie usuwanie zapachów – na przykład po gotowaniu,

 • brak konieczności posiadania komina – a w rezultacie lepsza izolacja i niższy koszt budowy domu,

 • pełna kontrola nad instalacją i wentylacja na żądanie.

 

Wentylacja w domu zeroenergetycznym – dlaczego jest taka ważna i jak zadbać o odpowiedni przepływ powietrza?

 

Czytaj również: Dlaczego wentylacja garażu jest konieczna i jak działa system automatycznej wentylacji

 

Więcej informacji o wentylacji w domu zeroenergetycznym znajdziesz w poradniku przygotowanym w ramach kampanii społecznej „Dom bez rachunków”,  której celem jest promocja budowy komfortowych, ekonomicznych i ekologicznych budynków jednorodzinnych o wysokim standardzie energetycznym. Na stronie www.vaillant.pl przeczytasz natomiast więcej o pompach ciepła, fotowoltaice oraz rekuperacji, niezbędnych do stworzenia tego typu budynku.

Źródło: They PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17342 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 260

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >