Właściwości i zastosowanie betonu komórkowego

Właściwości i zastosowanie betonu komórkowego

Beton komórkowy to nowoczesny materiał budowlany przeznaczony do stawiania ścian i fundamentów. Wyróżnia go doskonała funkcjonalność, dobre parametry i łatwość murowania – sprzedawany jest w wygodnych bloczkach. Czytaj dalej

 

Ten szczególny rodzaj betonu dobrze się sprawdza w przypadku budowy domów jednorodzinnych. Warto wybrać produkt renomowanej firmy (na przykład bloczki Ytong), aby w pełni skorzystać z zalet tego materiału i maksymalnie ułatwić sobie proces murowania ścian.

 

Co to jest beton komórkowy?

Beton komórkowy, czasami zwany także gazobetonem, jest budulcem wykonanym z wapna i cementu z dodatkiem piasku lub popiołów lotnych, które są gwarantem wytrzymałości konstrukcji. Charakterystyczną cechą tego materiału jest porowata struktura zwiększająca jego termoizolacyjność. Osiąga się ją dzięki dodaniu substancji spieniających lub pasty aluminiowej. W wyniku reakcji aluminium z wapnem w masie powstają pęcherzyki powietrza. Bloczki utwardza się w autoklawie, a po wyznaczonym czasie powstaje produkt, który można wykorzystać w pracach murarskich. Często boki elementów są wyprofilowane w taki sposób, że ściśle do siebie przylegają, dzięki czemu można je łączyć niemal bez zaprawy.

 

Czytaj również: Beton towarowy przy budowie domu

 

Właściwości i zastosowanie betonu komórkowego

Właściwości betonu komórkowego

Dzięki wysokiej porowatości beton komórkowy jest materiałem stosunkowo lekkim i łatwym w transporcie. Jest także lubiany przez wykonawców – duże rozmiary bloczków przyspieszają prace murarskie, a dzięki znacznej miękkości ich obróbka nie przysparza problemów – elementy można łatwo przycinać do pożądanych wymiarów. Niestety, miękkość betonu komórkowego może być także jego wadą, gdyż można go łatwo uszkodzić w transporcie. Beton komórkowy wyróżnia się wysoką nasiąkliwością, w związku z czym koniecznie musi być pokryty tynkiem. Podczas budowy konstrukcję należy chronić przed deszczem, by nie narażać jej na uszkodzenia. Materiał ten jest natomiast odporny na działanie mrozu i ognia. Jest także świetnym sposobem na otrzymanie ciepłych ścian – wykazuje dobre właściwości izolacyjne i umożliwia budowę stosunkowo cienkich ścian jednowarstwowych. W trosce o izolację termiczną warto kupić także zaprawę ciepłochronną. Nieco słabsza jest izolacyjność akustyczna gazobetonu, co jest związane z lekkością i dużą porowatością bloczków. Wytrzymałość betonu komórkowego zależy od jego gęstości. Warto zwrócić uwagę na parametry konkretnych produktów sprzedawanych w sklepach i hurtowniach budowlanych.

 

Zastosowanie bloczków z betonu komórkowego

Beton komórkowy jest zalecany do murowania ścian zewnętrznych warstwowych i jednowarstwowych (pozbawionych warstwy izolacyjnej) oraz wewnętrznych – zarówno konstrukcyjnych, jak i zwykłych działowych. Specjalnie wyprofilowane elementy konstrukcyjne nadają się do budowy nadproży i wieńców stropowych. Na rynku dostępne są również przydatne prefabrykaty ułatwiające pracę z gazobetonem. Z bloczków można wykonywać także części zabudowanych szafek i obudowę kominka. Z uwagi na dużą nasiąkliwość beton komórkowy nie nadaje się do stawiania ścian fundamentowych i piwnicznych.

 

Czytaj również: Bloczki silikatowe - ich rodzaje i zastosowanie w budownictwie

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17996 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 128

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >