Wszystko o uszczelkach do drzwi

Wszystko o uszczelkach do drzwi

Przez nieszczelne drzwi może uchodzić ciepło z domu. Przez szczeliny będzie przedostawać się też hałas z zewnątrz mieszkania. Dlatego ważne jest, aby ościeżnice i skrzydła były szczelne. Zobacz, jaką uszczelkę do drzwi wybrać, aby zminimalizować wychładzanie pomieszczeń, wyciszyć wnętrze lub usunąć odgłos szurania. Czytaj dalej

Funkcje uszczelki do drzwi

Podobnie jak w przypadku okien, właściwego uszczelnienia wymagać mogą również drzwi. Taśmy z pianek zapobiegają powstawaniu przeciągów, tłumią hałas, ograniczają dostęp kurzu i minimalizują straty ciepła, co przekłada się też na zmniejszenie kosztów ogrzewania w zimnych sezonach.

 

Uszczelki szczotkowe

Szczotkowe uszczelki do drzwi stosuje się w spodniej części skrzydła. Są one wykonane z listwy aluminiowej i zwykle nylonowych szczotek. Uszczelniają szczelinę przed drzwiami – skrzydło nie szura po posadzce. Mogą być używane na nierównym podłożu, płytkach, panelach i wielu innych posadzkach. Rodzajem uszczelek do drzwi, które stosuje się pod skrzydłem jest szczotka przeciwkurczowa. Chroni przed przedostawaniem się zabrudzeń pomiędzy pomieszczeniami. Stosowane są zwykle w drzwiach garażowych i zewnętrznych. Ich zaletą jest to, że idealnie dopasowują się do posadzki.

 


Uszczelki izolacyjne

Uszczelki izolujące przed zimnem podnoszą komfort użytkowania domu w zimnych sezonach. Zwykle stosuje się je w przypadku dużej nieszczelności starych drzwi, ale są też przydatne, gdy nowe ościeżnice i skrzydła są zamocowane nieprawidłowo. Zabezpieczają przed przedostawaniem się do pomieszczenia chłodu i wilgoci. Uszczelki, wypełniając zbędne szczeliny pomiędzy skrzydłem a ramą, zapobiegają też przedostawaniu się do wnętrza kurzu i pyłu i zatrzymują dźwięki.

 

Grubość, materiał i profil uszczelki

Podczas wyboru uszczelki dobierz jej profil do wielkości szczeliny i konstrukcji drzwi. Gumowe uszczelki mogą mieć profil w kształcie litery P, D lub E. Guma, z których wykonano taśmę, powinna być odporna na działanie czynników pogodowych. Stosunkową nowością na rynku są uszczelki o profilu w kształcie litery omega. Ich profil łatwo dostosowuje się zarówno do małych, jak i większych szczelin. Przezroczyste uszczelki dopasujesz do każdego koloru wykończenia drzwi – prawie jej nie widać.

 

Montaż uszczelki w drzwiach

Warto wybierać materiały odporne na odkształcenia pod wpływem ciepła i niskich temperatur. Ze względu na wygodę zastosowania najlepiej wybierać uszczelki samoprzylepne, choć na rynku znajdziemy też uszczelki do montażu na klej lub wkręty. Dostępne są produkty samoprzylepne, które są łatwe do przytwierdzania lub uszczelki przykręcane, do których montażu potrzebne będą wkręty i podstawowe narzędzia. Ich długość można dopasować do szerokości drzwi – w tym celu można je dociąć za pomocą zwykłych narzędzi.

 

Przed zastosowaniem uszczelek, w szczególności samoprzylepnych, pamiętaj, aby dokładnie oczyścić płaszczyzny, a następnie je odtłuścić. Dopiero do przygotowanej powierzchni zamocuj uszczelkę.

 

 Źródło: castorama.pl / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15965 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 130

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >