Wymieniamy stary kocioł na kondensacyjny - ile to pracy i jak się za to zabrać?

Wymieniamy stary kocioł na kondensacyjny - ile to pracy i jak się za to zabrać?

Konieczność wymiany kotła to dobra okazja, by poznać zalety techniki kondensacyjnej. Dlaczego nie warto już montować tradycyjnych kotłów? Czy wymiana kotła wymaga dużo pracy? Eksperci odpowiadają na najczęściej zadawane pytania związane z modernizacją systemu grzewczego. Czytaj dalej

 

Zakup kotła to inwestycja na 20-25 lat. Podczas wyboru nowego urządzenia, warto zatem myśleć przyszłościowo. Choć kotły tradycyjne są jeszcze dostępne w sprzedaży, już w 2015 roku Komisja Europejska zakazała ich produkcji, ponieważ nie spełniały norm związanych z efektywnością energetyczną. Długofalowym i rozsądniejszym rozwiązaniem będzie więc wybór kotła kondensacyjnego.  


Efektywność i pracowitość

Kocioł grzewczy pracuje przez 2000-2400 godzin rocznie – to wartość, która odpowiada 120 000 km przejechanym przez samochód osobowy. W skali roku praca urządzenia grzewczego jest dłuższa niż innych sprzętów używanych w domu.

 

Wymieniamy stary kocioł na kondensacyjny - ile to pracy i jak się za to zabrać?

 

Czytaj również: Ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie domu: kotły na drewno


Biorąc pod uwagę długi czas, przez jaki powinien służyć kocioł, warto postawić na urządzenie kondensacyjne, które  ze względu na swoją cenę i skuteczne działanie (osiągają sprawność aż do 98%) jest uznawane za najbardziej ekonomiczne wśród bezobsługowych urządzeń grzewczych. Jego zakup zwraca się po 5-6 latach i znacząco wpływa na obniżenie rachunków za ogrzewanie, które stanowią największą część kosztów eksploatacyjnych domu.


Najczęstsze pytania związane z wymianą kotłów

Wymianę kotła grzewczego warto rozważyć przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Eksperci Saunier Duval, marki specjalizującej się w produkcji kotłów kondensacyjnych, odpowiedzieli na najczęściej zadawane pytania związane z wymianą tego urządzenia grzewczego.


Czy przy wymianie kotła należy wymienić lub zmodernizować całą instalację?

Kocioł kondensacyjny może zastąpić niemal każdy kocioł gazowy starszego typu. Wymiana kotła na nowy, kondensacyjny, nie wymaga natomiast modernizacji instalacji grzejnikowej, chyba, że jest to konieczne ze względu na wiek i stan istniejącej instalacji. Należy jednak pamiętać, że kotły kondensacyjne uzyskują maksymalną sprawność przy niskich parametrach wody grzewczej, czyli najlepiej współpracują z ogrzewaniem płaszczyznowym, w którym woda nie jest podgrzewana do tak wysokiej temperatury jak w przypadku grzejników.


Gdzie można powiesić kocioł?

Wymiana kotła na kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania oraz poborem powietrza z zewnątrz sprawia, że minimalna kubatura pomieszczenia, w którym ma być zainstalowany kocioł, wynosi 6,5 m3,  a nie 8 m3 , jak w przypadku kotłów tradycyjnych. Minimalna wysokość pomieszczenia to 2,2 m w nowych i 1,9 m w starych budynkach. Dodatkowo ze względu na zamkniętą komorę spalania, ograniczony zostaje dopływ zimnego powietrza, więc zmniejsza się strata ciepła w pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł. Miejsce montażu kotła należy skonsultować z instalatorem.


Czy kupując kocioł kondensacyjny, można liczyć na dotację?

Właściciele domów jednorodzinnych będą mogli ubiegać się o dotację na zakup kotła kondensacyjnego w ramach startującego właśnie programu „Czyste powietrze”. Należy również sprawdzić, czy w danej miejscowości są prowadzone lokalne programy likwidacji niskiej emisji, czyli szkodliwych zanieczyszczeń powstających w wyniku nieprawidłowego ogrzewania budynków. Programy dotacyjne są też prowadzone przez firmy zajmujące się dystrybucją gazu.


Zyski płynące z wymiany kotła


Jakie korzyści niesie za sobą modernizacja systemu grzewczego? Eksperci marki Saunier Duval wskazują na kilka kluczowych kwestii:

  • Oszczędność – kotły kondensacyjne pozyskują więcej energii z takiej samej ilości paliwa, dzięki czemu można ograniczyć jego zużycie aż o 30%.

  • Ekologia – nowoczesne urządzenia grzewcze tego typu emitują o 30% mniej gazów cieplarnianych

  • Bezpieczeństwo – zamknięta komora spalania eliminuje problem ulatniania się czadu

  • Łatwość montażu – kocioł kondensacyjny nie potrzebuje kotłowni i komina

  • Trwałość – tego rodzaju urządzenia cechują się większą żywotnością niż kotły poprzedniej generacji

  • Zdalne sterowanie – nowoczesne kotły dzięki współpracy z aplikacją mobilną mogą być obsługiwane z dowolnego miejsca na świecie  

 

Wymieniamy stary kocioł na kondensacyjny - ile to pracy i jak się za to zabrać?

 

Czytaj również: Powietrzna pompa cieplna - najlepsze rozwiązanie, kiedy modernizujemy starą instalację grzewczą

 

Wymianę kotła warto powierzyć specjalistom, którzy wybiorą kocioł odpowiedni do potrzeb danego użytkownika. Saunier Duval to firma z ponad 110-letnim doświadczeniem w produkcji urządzeń grzewczych. Jej instalatorzy służą fachowym doradztwem, usługami instalacyjnymi oraz szkoleniami z prawidłowej obsługi kotłów. Najbliższego instalatora oraz więcej informacji na temat wymiany kotłów znajdziesz na www.saunierduval.pl

Źródło: They PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15905 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 251

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >