Z czego zrobić podbitkę dachową?

Z czego zrobić podbitkę dachową?

Podbitka dachowa to estetyczne wykończenie okapu dachu czy zadaszenia tarasu. Osłania elementy konstrukcyjne i chroni dach przed uszkodzeniami. Czytaj dalej

 Podbitkę dachową montuje się na etapie wykańczania budynku, po wykonaniu elewacji. Stanowi ona wykończenie połaci dachowych wysuniętych poza obrys ścian zewnętrznych. Osłania krokwie i inne elementy dachu przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, chroni je przed nadmiernym zawilgoceniem, a więc i przyspieszoną destrukcją materiału. Jest również osłoną dachu przed wiatrem. Dzięki podbitce jego chłodne podmuchy nie osłabiają izolacyjności termicznej dachu. Podbitka dachowa pełni również bardzo ważną funkcję estetyczną, ponieważ poprawia wizualny odbiór budynku. 

 

Na jaką podbitkę się zdecydować?

 Montaż podbitki dachowej z pozoru będącej prostym zadaniem opartym na rozwiązaniach systemowych w przypadku podbitki PVC, staje się nie lada wyzwaniem dla podbitki drewnianej, bowiem wymaga ogromnego doświadczenia i przygotowania praktycznego.

 Zarówno podbitka drewniana, jak i z PVC pozwoli na estetyczne wykończenie domu oraz zabezpieczy go przed ptakami, owadami szkodnikami, wodą i wilgocią.

 

 

Czytaj również: Jaki dom wybrać: parterowy czy z poddaszem użytkowym?

 

 Podbitka drewniana to najstarszy i do niedawna najbardziej popularny sposób zabezpieczania okapu. Drewniana podbitka jest prawdziwą ozdobą dachu. Naturalny surowiec, z jakiego jest wykonana dobrze komponuje się z różnymi materiałami elewacyjnymi, takimi jak tynk, kamień, cegła czy nawet płyty aluminiowe. Do wykonania podbitki drewnianej wykorzystuje się najczęściej drewno sosnowe, świerkowe lub modrzewiowe. Powinno być ono bardzo dobrze wysuszone. Do wykonania podbitki dachowej wykorzystuje się zwykle deski o grubości 12-22 mm. Ich szerokość może być dowolna a długość nie powinna przekraczać 6 metrów. 

Podbitkę można wykonać stosując deski proste lub z wyprofilowanymi na pióro i wpust krawędziami. Mogą to być deski wykorzystywane do wykonania boazerii czy deski elewacyjne o niezbyt dużej grubości.

 Zalety podbitki wykonanej z drewna:

- odporna na działania atmosferyczne

- łatwa renowacja poprzez zeszlifowanie starej warstwy i pokrycie nowej lakierem

- jest trwała i wytrzymała

- nie zapominajmy, że drewno to materiał naturalny, ekologiczny

 

 

 Konkurencją dla podbitki drewnianej jest PVC, stosowane zresztą coraz częściej. Panele jednowarstwowe lub komorowe wykonane są z twardego PVC barwione w masie, więc nie widać na nich zarysowań. Wyglądem przypominają panele dekoracyjne lub deski łączone na obce pióro i wpust. Panele mogą być gładkie lub o fakturze drewna. 

 Podbitkę z PVC układa się na drewnianym ruszcie, podobnie jak panele dekoracyjne. W skład systemu wchodzą specjalne panele wentylacyjne, które zapewniają przepływ powietrza. Zapobiega to powstawaniu grzybów i pleśni. Ich szerokość jest taka sama jak pozostałych paneli. Eksperci zalecają ich montaż jako co dziesiąty element podbitki, ponieważ taki rozstaw zapewnia najlepszą wentylację dachu.

 Zalety podbitki z PVC:

- szybki montaż

- panele z PVC są tańsze niż deski

- nie wymaga odnawiania ani malowania, jej konserwacja ogranicza się do umycia paneli wodą z dodatkiem środka antystatycznego

- odporna na wiatr i wilgoć, ponieważ nie gnije i nie rdzewieje

 

Czytaj również: Recepta TANIE BUDOWANIE

 


Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 172

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >