Zielone dachy mają wiele zalet. Jakich?

Zielone dachy mają wiele zalet. Jakich?

Zielone dachy to wciąż nowość w polskiej i światowej architekturze przestrzeni. Bez wątpienia własny ogród na szczycie budynku może być doskonałym miejscem wypoczynku i rekreacji. Jednakże czy takie wykończenie domu spełnia wyłącznie zadanie dekoracyjne, czy może nieść ze sobą także wiele innych zalet?

 

 

Zalety zielonych dachów z punktu widzenia budownictwa

 

Takie systemycieszą się coraz większą popularnością w architekturze i zdobywają uznanie w coraz szerszych kręgach społecznych. Pokrycie budynków zwane jest często piątą elewacją, stąd przykłada się do jego wyglądu coraz większą rolę.

 

Zielone dachy pełnią jednak nie tylko funkcje estetyczne. Jedną z ważniejszych zalet jest zatrzymywanie wód opadowych. Zaledwie 2-centymetrowa warstwa roślinności potrafi zatrzymać do 60% wód opadowych, które następnie odparowuje, zwiększając wilgotność powietrza. Z tego też powodu zielone dachy są także doskonałym izolatorem, gdyż efektem zwiększania wilgotności powietrza jest niższa temperatura. Dodatkowo roślinność odbija promienie słoneczne. Zainteresowanych odsyłamy na specjalistyczne portale, na przykład na www.greenflor.pl.

 

 

Czytaj również: Podsufitka - łatwy montaż, estetyczny design

 

 

 

Czytaj również: Technologiczna nowość: Izolacja nakrokwiowa

 


 

Ochrona środowiska i proekologiczne rozwiązania

 

Zielone dachy to olbrzymia szansa dla miast, aby przywrócić choć niewielką część zieleni w obszarze zabudowy charakteryzującej się dużym zagęszczeniem. Szacuje się, że do 2025 roku 60% ludności świata będzie mieszkało w miastach (źródło: http://www.ekologia.pl/styl-zycia/ekologiczny-dom/czy-zielone-dachy-rozwiaza-problem-urbanizacji,17773.html). Ta perspektywa jest o tyle przerażająca, że skutkować to z pewnością będzie wzrostem liczby drapaczy chmur, wieżowców, dróg, parkingów – czyli wszystkiego tego, co oddala człowieka od natury. Brak kontaktu ze środowiskiem naturalnym z kolei sprowadzać się może do zwiększonej nadpobudliwości i innych niepożądanych społecznie zachowań. Nie od dziś wiadomo, że zieleń, szczególnie w swym naturalnym wydaniu, uspokaja i przynosi wytchnienie oraz relaksuje umysł.

 

Tworzenie enklaw zieleni na szczytach budynków jest z pewnością jednym ze sposobów na przywrócenie naturalnej roślinności do zatłoczonych i zabetonowanych miast. Jednakże zielone dachy to element oddziaływujący pozytywnie nie tylko na ludzkie samopoczucie – to także czynnik, który wprost przyczynia się do poprawy jakości powietrza w miejskim środowisku. Szczególnie ogrody tworzone na stropodachach powodują wyłapywanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń z atmosfery. Co więcej, wydatnie przyczyniają się także do usuwania dwutlenku węgla i zamieniania go w procesie fotosyntezy w zbawienny dla życia na ziemi tlen. Projektowanie zielonych dachów ma jeszcze jedną, często niedocenianą cechę – pomaga znacznie wytłumić hałasy, co także ma spore znaczenie dla komfortu życia w dużym mieście.

Źródło: leadbullet / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17357 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 275

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >