Płyty fundamentowe na powierzchni gruntu

Płyty fundamentowe na powierzchni gruntu

Prace przy tradycyjnych fundamentach wymagają duż pracy. Dużo prostszym rozwiązaniem jest postawienie budynku na płycie fundamentowej. Czytaj dalej

Decydując się na tą technikę można zrezygnować z izolacji przeciwwilgociowej. Jako materiał izolujący wystarczy styropian. Dla zabezpieczenia się przed radioaktywnym radonem przenikającym z gruntu zakłada się foliową membranę (między styropianem a betonową częścią płyty).

W tej metodzie nie ma potrzeby robić głębokiego wykopu, wystarczy zdjąć humus. Uzupełnia się miejsce po nim tłuczniem lub żwirem, który chroni przed podciąganiem wody. Na takim podłożu układa się styropian grubości 15-16 cm. o odpowiedniej gęstości. Można też wykorzystać polistyren ekstradowany o większej odporność na ściskanie.

Bezpośrednio na styropianie kładzie się płytę fundamentową. Powinna być zbrojona na górze i na dole. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego siatki o oczkach 15 x 15 mm. Zbroi się całą powierzchnię płyty, a fragmenty, pod  ściany, dodatkowo uzbraja się prętami średnicy 8-12 mm. Można w niej od razu zainstalować ogrzewanie podłogowe.

Źródło: budnet.pl
Autor: Magdalena Rzepecka

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 222

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >