Budowa domu - porady – lista artykułów

Jaki typ domów najczęściej wybierają Polacy?

Ponad połowa Polaków (ok. 56 %) mieszka w domach jednorodzinnych. To ogromna rzesza ludzi, których architektoniczne wybory mają ogromny wpływ na to jak wyglądają polskie przedmieścia, miasteczka i wsie. Jak zatem kształtują się dzisiejsze upodobania inwestorów znad Wisły jeśli chodzi o wygląd, ale też powierzchnię i wysokość domów? Odpowiedź na to pytanie może nie jest prosta, ale na pewno ciekawa.

Ochrona przeciwpożarowa w obiektach użyteczności publicznej i budynkach mieszkalnych

Aż 149 tys. pożarów odnotowała w ubiegłym roku Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej. Blisko połowa z nich miała miejsce w obiektach handlowo-usługowych, w tym w sklepach, lokalach gastronomicznych czy hurtowniach. Znaczny wzrost pożarów w 2018 roku nastąpił także w obiektach mieszkalnych – było ich o 1132 więcej niż w poprzednim roku. W obliczu wskazanych statystyk po raz kolejny powraca pytanie o kwestię bezpieczeństwa oraz możliwości ochrony, a także minimalizacji konsekwencji, jakie powoduje pożar.

Zmiana przepisów budowlanych szansą na zwiększenie bezpieczeństwa pożarowego instalacji w Polsce

Nowelizacja ustawy o prawie budowlanym, która weszła w życie 19 września wprowadza m.in. nowe obowiązki dla planujących instalacje fotowoltaiczne o mocy większej niż 6,5 kWp. Celem zmian jest podniesienie bezpieczeństwa pożarowego, jednak niektóre zapisy art. 29 ust. 2 ustawy są niejasne i mogą być trudne w interpretacji dla użytkowników, projektantów oraz instalatorów. Nowelizacja może też utrudnić rozwój OZE w Polsce.

Jak ustrzec się syndromu chorego budynku podczas budowy wymarzonego domu?

Czy domy mogą chorować? Choć brzmi to nieco absurdalnie, jest jednak jak najbardziej realne. Jak opisują to statystyki aż 30% budynków może cierpieć na syndrom chorego budynku. Mimo że niedomaga budynek, skutki najdotkliwiej odczuwamy my – mieszkańcy. W końcu spędzamy prawie 90% naszego czasu wewnątrz pomieszczeń. Jak wyleczyć chory dom, a przy okazji zadbać o własne zdrowie i samopoczucie? Są na to sposoby!

Enrgia odnawialna w domu - dlaczego warto brać ją pod uwagę budując dom

Ingerencja człowieka w środowisko naturalne powoduje wiele negatywnych konsekwencji. Obecnie najczęściej mówi się o jej wpływie na stale postępujące ocieplenie klimatu Ziemi... Dlatego tak ważne jest, by podjąć działania mające na celu redukcję naszego destrukcyjnego wpływu na środowisko. Zastanawiasz się, jak możesz dołożyć swoją cegiełkę do jego ochrony? Zacznij od racjonalnego korzystania z energii elektrycznej oraz wody.

Projekty domów jednorodzinnych – skąd mieć pewność, że to właśnie ten?

Dom musi przede wszystkim spełniać Twoje indywidualne kryteria i odpowiadać oczekiwaniom lokatorów. Należy zastanowić się nad tym, które pomieszczenia są nam niezbędne do życia i ile powinna wynosić ich powietrza. Z taką dawką informacji o wiele łatwiej i szybciej znajdziesz projekt, który w pełni usatysfakcjonuje Ciebie i pozostałych (potencjalnych) domowników.

Jak rozsądnie zaplanować budowę domu?

Budując dom, często skupiamy się przede wszystkim na liczbie, wielkości i rozplanowaniu pomieszczeń. Tymczasem o komforcie późniejszego mieszkania decydują detale, o których albo nie pamiętamy, albo nie mamy świadomości, że należy na nie zwrócić uwagę dużo szybciej. Na szczęście na etapie projektowania lub wczesnej budowy wiele rzeczy można sprawdzić, skonsultować i zaplanować bez wychodzenia z domu. O czym trzeba pamiętać? Jakie rzeczy najczęściej umykają?

Dom murowany czy z keramzytu - na czym podczas budowy domu nie powinniśmy oszczędzać?

W Polsce zmienia się nam klimat. Wobec skrajnych warunków pogodowych technologia murowania, którą wybiorą inwestorzy będzie mieć kluczowe znaczenie dla przyszłości wymarzonego domu i komfortu, jaki powinien zapewnić. Obecenie największą popularnością cieszą się domy murowane, ale ich budowa jest czasochłonna i kosztowna. Istnieje wiele alternatywnych technologii, które pozwalają na ograniczenie ogromnych kosztów, z którymi wiąże się budowa. Jak zatem rozsądnie dysponować budżetem i na czym można wygenerować oszczędności, nie tracąc przy tym na jakości budynku?

Nowoczesny dom – czym powinien się wyróżniać?

Wiele osób myśląc o nowoczesnych domach, ma w głowie futurystyczne obrazy budynków w niestandardowych kształtach lub wykonanych w całości ze szkła. Tymczasem innowacyjne budownictwa to nic innego jak funkcjonalne i praktyczne obiekty, w których nie ma miejsca na nieekonomiczne metody ocieplania, przestarzałe instalacje czy nadszarpnięte zębem czasu rozwiązania technologiczne. Podpowiadamy, czym powinny wyróżniać się odpowiadające aktualnym trendom domy.

Czy dom powinniśmy zasłaniać przed słońcem? Sposoby ochrony wewnątrz i na zewnątrz budynku

Co za dużo, to niezdrowo – jak się okazuje dotyczy to również naturalnego światła, którego nadmiar w okresie letnim może powodować przegrzanie wnętrza domu. Jak optymalnie korzystać z dobrodziejstwa słońca? Zobaczcie, co radzą architekci pracowni projektowej Jankowski i Opyrchał.


Stron: 63 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  9 10 11 12 13  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19958 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 355

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >