Jak wytworzyć własne domowe ciepło?

Jak wytworzyć własne domowe ciepło?

Solary, czyli kolektory słoneczne przetwarzają energię słoneczną na cieplną. Pozwalają uniezależnić się od zewnętrznych dostawców standardowych źródeł energii, a co za tym idzie zminimalizować koszty ogrzewania całego domu w dłuższej perspektywie. Czytaj dalej

 

To zupełnie nowe spojrzenie na słońce. Dzięki niemu można „wytworzyć” własne, domowe ciepło, a wszystko w bardzo ekologiczny sposób, w harmonii z naturą.  W naszym kraju solary są coraz bardziej popularne. Przede wszystkim zainteresowanie nimi wynika z chęci zmniejszenia wydatków na energię, które rosną z roku na rok. Ale z drugiej strony jest to również związane z rosnącą świadomością ekologiczną.

 

Po pierwsze oszczędność

Rachunki za ogrzewanie domów są coraz wyższe, dlatego jeśli poważnie myślimy o oszczędnościach na tym polu, warto zastanowić się nad alternatywnym źródłem energii.

 

- Takim źródłem są naturalne zasoby naszej planety, czyli właśnie energia słoneczna, produkowana przez słońce. Możemy z niej korzystać do woli i zupełnie za darmo, o ile zaopatrzymy się w kolektory słoneczne. Dzięki zachodzącemu w nich zjawisku tzw. konwersji, energia z promieniowania słonecznego zamieniana jest na ciepło - tłumaczy Przemysław Skibiński, Key Account Manager/Technical Manager Klöber-HPi.

 

Czytaj również: Rekuperacja – za i przeciw

 

Ogrzewanie solarne stanowi kompatybilny układ, właściwie dobranych i pasujących do siebie elementów. Istotny wpływ na jego efektywność mają zastosowane kolektory. Ich jakość decyduje o tym, czy np. będziemy zmuszeni do podgrzewania wody w słoneczny dzień, gdy temperatura za oknem przekracza zero stopni Celsjusza.

 

Najbardziej kolektory słoneczne opłacają się w gospodarstwach, gdzie zużywa się dużo ciepłej wody. – System solarny pozwala obniżyć koszty podgrzania wody nawet o 60%. Natomiast koszty ogrzewania o około 40% w przypadku budynku jednorodzinnego – mówi Przemysław Skibiński.

 

Trzeba się zastanowić nad taką instalacją, gdy mamy nieliczną rodzinę, a do tego oszczędnie korzystającą z wody. Wówczas oszczędności nie będą niebotyczne, a koszty poniesione na instalację solarną, mogą zwrócić się dopiero po kilkunastu latach. Jeżeli mamy basen, wówczas na pewno warto zainstalować kolektory słoneczne. Co ważne możemy także starać się o dofinansowanie takiego rodzaju ogrzewania. Jest ekologiczne, więc i chętnie dotowane.

 

Czytaj również: Projekty budowlane w zgodzie z naturą


 

W jakim miejscu zamontować solary?

Solary można instalować na dwa sposoby – montaż na dachu budynku lub bezpośrednio na ziemi. Kluczową kwestią jest ich odpowiednie ustawienie, czyli w takiej lokalizacji, by słońce jak najdłużej operowało na płycie kolektora. Okazuje się, że dla prawidłowego i wydajanego funkcjonowania systemu solarnego wcale nie jest potrzebne bezchmurne niebo. Aby cały system solarny właściwie i wydajnie funkcjonował wystarczy zastosować się do kilku wskazówek. Przede wszystkim zadbajmy o to, by w trakcie dnia na powierzchnię solarów nie padał cień. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie ich od strony południowej i pochylenie pod kątem 42 stopni do poziomu. Takie umiejscowienie pozwoli kolektorom wytwarzać energię nawet wówczas, kiedy niebo jest zachmurzone, a promieniowanie cieplne rozproszone.  



Prawidłowy montaż to podstawa

Zwykle kolektory są instalowane na skośnych połaciach, krytych dachówką. Ich zaletą jest to, że są bezobsługowe i działają samodzielnie, jednak pod warunkiem, że zostaną poprawnie zamontowane. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że to od tego zależy późniejsze funkcjonowanie całego systemu. Jeśli na etapie prac instalacyjnych zostanie popełniony jakiś błąd, możemy ponieść w przyszłości spore koszty. Pamiętajmy, że cały system to kompatybilny układ rozmaitych elementów. Aby dobrze ze sobą współdziałały muszą posiadać odpowiednio wysoką jakość i być profesjonalnie zainstalowane. Niestety wielu inwestorów wciąż narzeka, że instalacje solarne są nieprawidłowo montowane na ich dachach. Specjaliści przestrzegają, że brak systemowych rozwiązań oraz profesjonalnego montażu może doprowadzić do późniejszych strat finansowych.

 

 

- Początkowa oszczędność jest jedynie pozorna, ponieważ ponowny montaż oraz naprawa zniszczonej połaci dachowej generują dużo większe koszty, niż zamontowanie systemu solarnego za pomocą profesjonalnych elementów np. przejść solarnych (w ofercie Klöber Venduct® przejścia dla przewodów do solarów) dla wszystkich rodzajów pokryć dachowych. Nie zdajemy sobie nawet sprawy, jakie koszty możemy ponieść w przypadku błędów instalacyjnych. Tylko profesjonalny montaż uchroni nas przed przykrymi niespodziankami w postaci pękniętych dachówek, zalanego poddasza, zawilgoconej termoizolacji, która w konsekwencji traci właściwości izolacyjne, a zaczyna być termoprzewodnikiem. Jeżeli nie użyjemy specjalnych szczelnych przejść przez dach, mogą pojawić się przetarcia przewodów montowanych w dachówkach wentylacyjnych – przestrzega Przemysław Skibiński.

 


Elementy systemu solarnego muszą być dobrej jakości

Właśnie systemowi montażu powinniśmy poświęcić czas i dłużej się nad nim zastanowić. Szczelny i bezpieczny montaż odgrywa istotną rolę w działaniu całego systemu zamontowanego zazwyczaj na połaci dachowej naszego domu. Wybierając poszczególne elementy systemu solarnego należy zwrócić uwagę na ich wytrzymałość choćby względem sił wywoływanych np. przez wiatr lub opady, przy jednoczesnym nieobciążaniu dachówki.

 

 

- Mam tu na myśli np. uchwyt do zestawów solarnych. Powinien być bez wątpienia wykonany z wysokiej jakości materiału, co zapewni zamocowanie instalacji solarnej zgodnie z obowiązującymi normami, rozkładając równomiernie na krokwie ekstremalne siły (takie jak śnieg, deszcz czy silny wiatr) działające na zestaw solarny. Natomiast zastosowanie kołnierza uszczelniającego zapewnia przeprowadzenie uchwytu przez pokrycie dachowe, eliminując wszelkie nieszczelności. W systemie ze specjalnym wspornikiem z litego drewna z szyną wzmacniającą uchwyt uzyskuje doskonałe parametry w zakresie przyjęcia obciążenia – dodaje Przemysław Skibiński.

 

Planując rodzaj instalacji grzewczej domu, należy patrzeć przyszłościowo. Dom budujemy na lata, warto więc na początku zainwestować wiedząc że na przestrzeni kilku lat, inwestycja zwróci się i to z nawiązką. Szukając oszczędności, nie szukajmy ich więc w elementach, które mają służyć długo i być wytrzymałe.

 

Źródło: Fama PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Co to jest rekuperacja? Liczba postów: 47 Grupa: Budowa i re... Dzięki rekuperacji możemy oszczędzać na kosztach ogrzewania, ponieważ powietrze jest odzyskiwane i ponownie wykorzystywane. Dlatego też, jeśli chcesz zadbać o ś...
  • Własna firma Liczba postów: 221 Grupa: Firmy budow... Artykuł https://togethermagazyn.pl/zarzadzanie-p rojektami-kurs-dla-firm-czy-warto/ prezentuje kurs zarządzania projektami jako narzędzie do zwiększenia wydajnoś...
  • Praca Liczba postów: 85 Grupa: Firmy budow... Kiedy potrzebujesz pracowników zewnętrznych w Trójmieście, skorzystanie z usług agencji pracy tymczasowej w Gdańsku https://www.pomorskiefirmy.pl/trojmiasto -jak...
  • Nowoczesne zawory kulowe Liczba postów: 40 Grupa: Budowa i re... Dzięki za wszystkie pomocne komentarze. Ja zamówiłem zawory kulowe marki VERO z przeznaczeniem do instalacji wodnych i c.o. od firmy https://www.vero-stg.pl . P...
  • grzybkowe zawory Liczba postów: 10 Grupa: Firmy budow... Myślę, że też całkiem przydatne mogą okazać się zawody do wody: https://terme.pl/pl/menu/hydraulika/zawo ry-i-akcesoria-216. Warto wiedzieć, że można je zamówić....

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 197 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19165 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 198

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >