Budowa i remont – lista artykułów
Czy dachówka Braas to doby wybór? - trójwarstwowa budowa dachówki
Cisar jest najnowocześniejszą technologią produkcji dachówek. Doświadczenie Braas i ciągły rozwój myśli technicznej pozwoliły na opracowanie rozwiązania, które spełnia najwyższe kryteria pod względem trwałości oraz estetyki dachu.
Okiennice aluminiowe - okna z charakterem
Stary dworek, wiejski domek – budownictwo z dawnych lat ma swój niepowtarzalny urok. To detale budują klimat i nadają charakter.
Renowacja dachów płaskich – sposób na oszczędność ciepła przed wejściem w życie świadectw energetycznych budynków.
Od 1 stycznia 2009 r. budynki oddawane do użytkowania oraz wprowadzane do obrotu muszą posiadać świadectwa energetyczne. Obowiązek taki wynika z nowelizacji ustawy Prawo budowlane (Ustawa z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane), oraz z dyrektywy Unii Europejskiej (dyrektywa 2002/91/WE) w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Głównym celem dyrektywy jest obniżenie zużycia energii, oraz związane z tym obniżenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Inteligentna instalacja elektryczna - sterowanie oświetleniem
W poprzednim artykule rozpoczęliśmy cykl artykułów poświęconych technologii magistralnej w standardzie KNX. Zostały w nim zostały przedstawione kulisy narodzin technologii KNX/EIB będącej europejskim standardem w dziedzinie inteligentnych instalacji elektrycznych; podkreślono, że jest to standard otwarty oraz że wykorzystywane są w nim urządzenia blisko dwustu producentów, których liczba stale rośnie. W dalszej części artykułu podano obszar zastosowania instalacji z podziałem na obiekty budowlane oraz omówiono funkcjonalność z przykładami realizowanych zadań.
Niniejszy artykuł omówi wykorzystanie technologii KNX/EIB do sterowania oświetleniem, gdzie dla zobrazowania i opisania różnych funkcji instalacji jako przykład przyjęto dom mieszkalny jednopiętrowy.
Okna – wizytówką domu
Okna stanowią nierozerwalną część budynku, a do najpopularniejszych należą okna wykonane z plastiku (PCV), aluminium oraz drewna.
Strop podstawą każdego domu
Jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych domów jest strop. To właśnie od jego wytrzymałości i stabilności w dużej mierze zależy bezpieczeństwo użytkowników.
Parapety zewnętrzne – wykończeniem okna
Parapety zewnętrzne stanowią bardzo ważny, wręcz niezbędny element wykończenia okna. Powinny być funkcjonalne, chronić ściany przed wodą deszczową i równocześnie być dopasowane do budynku i okna.
Kamień na dachu – czyli łupek
W ostatnim czasie swoisty renesans przeżywają naturalne materiały do krycia dachów – wśród nich coraz popularniejszy staję się łupek naturalny – kiedyś stosowany lokalnie na terenach Śląska i ziem zachodnich, mimo faktu że pokrywanie dachu łupkiem jak i innymi materiałami naturalnymi wymaga naprawdę dużego doświadczenia i często nieodzowna jest pomoc doświadczonego i sprawdzonego fachowca.
Układamy podłogę z desek
Podłogi z desek, tzw.: drewna litego coraz częściej goszczą w mieszkaniach, m.in.: ze względu na oryginalny i estetyczny wygląd, a także fakt, że są dość łatwe w montażu i eksploatacji.
Tynki cementowo – wapienne
Po wykonaniu stanu surowego budynku nadchodzi czas na rozpoczęcie kolejnego etapu - prac wykończeniowych w tym tynkarskich.
