Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej to oficjalny dokument definiujący zużycie energii przez budynek lub jego część. Pomaga określić zapotrzebowanie na energię niezbędną do eksploatacji obiektu – jego ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji oraz zaopatrzenia w ciepłą wodę. Jakie dokładnie informacje zawiera tak zwany certyfikat energetyczny i czemu służy? Czytaj dalej

Certyfikat energetyczny i jego cele

Głównymi parametrami określanymi przez świadectwo charakterystyki energetycznej są:

  • zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną (EP);
  • zapotrzebowanie na energię końcową (EK).

 

Wartości w certyfikacie podaje się w kWh/m2/rok. W efekcie świadectwo weryfikuje zgodność zapotrzebowania energetycznego budynku z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury. W ten sposób promuje się budownictwo efektywne energetycznie.

 

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo energetyczne mieszkania https://swiadectwa-energetyczne-online.pl

Czytaj również: Bezpieczne przewody elektryczne - jak sprawdzić ich jakość przed montażem instalacji

 

Jako dokument o ściśle określonej strukturze, każdy certyfikat energetyczny zawiera:

  • ogólne dane dotyczące budynku lub jego części;
  • szczegółową identyfikację energetyczną obiektu;
  • informacje dodatkowe.

 

Kto powinien posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej?

Charakterystykę energetyczną musi posiadać każdy właściciel lub zarządca budynku, jeśli dany obiekt jest oddawany do użytku albo ma zostać sprzedany lub wynajęty na podstawie umowy. Od tej reguły są jednak pewne wyjątki. Certyfikatu nie wymaga na przykład budynek, który jest:

 

  • chroniony przepisami o ochronie zabytków;
  • wykorzystywany jako miejsce kultu lub działalności religijnej;
  • budynkiem mieszkalnym wykorzystywanym do 4 miesięcy w roku;
  • wolnostojący o powierzchni do 50 m2;;
  • przemysłowy lub gospodarczy w niektórych przypadkach.

 

Jak sporządza się certyfikat energetyczny?

Do sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej stosuje się jedną z dwóch metod. Pierwszym sposobem jest bazowanie na obliczeniach, czyli na standardowym użytkowaniu budynku lub jego części. Drugie rozwiązanie to z kolei metoda zużyciowa – oparta o faktyczną ilość wykorzystanej energii – pod warunkiem, że obiekt spełnia określone warunki.

 

Certyfikat energetyczny obowiązuje przez 10 lat od momentu jego sporządzenia. Świadectwo wymaga odnowienia przed upływem tego okresu, a jeśli w międzyczasie w obiekcie przeprowadzono prace wpływające na eksploatację energii, niezbędna jest wcześniejsza aktualizacja.

 

Zalety certyfikatu energetycznego

Posiadanie certyfikatu niesie ze sobą wiele korzyści, o których warto pamiętać rozważając potrzebę starania się o jego uzyskanie. Przede wszystkim certyfikat ułatwia określenie przyszłego zużycia energii oraz prognozuje związane z tym koszty. To z kolei umożliwia redukcję wydatków oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Ponadto niektóre inwestycje mające na celu dostosowanie budynku do nowych standardów są finansowane z budżetu państwa, co generuje kolejne oszczędności.



Podsumowanie

Choć w normalnych warunkach posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej przez właściciela budynku nie jest prawnie wymagane, zespół JW+A serdecznie zachęca do ubiegania się o jego uzyskanie i gwarantuje udzielenie fachowego wsparcia w tym zakresie.  Dzięki zdobyciu specjalistycznego certyfikatu i określeniu zapotrzebowania na energię, łatwo oszacować koszty eksploatacyjne budynku i - w razie potrzeby -  odpowiednio wcześnie przemyśleć plan oszczędności lub skorzystać z dofinansowania.

 

Czytaj również: Montaż instalacji silnoprądowych wewnątrz oraz na zewnątrz

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 198

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >