Czy instalacja fotowoltaiki się zwraca?

Czy instalacja fotowoltaiki się zwraca?

Coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie instalacji fotowoltaicznych. Nic dziwnego; koszt inwestycji szybko się zwraca, a Ty możesz cieszyć się nie tylko oszczędnościami czy tworzeniem czystej energii, ile także niezależnością. Jednak czy istnieją jakieś przesłanki, aby unikać montowania fotowoltaiki? Sprawdźmy. Czytaj dalej

 

Po co montować fotowoltaikę?

Fotowoltaika stanowi niewyczerpywalne źródło energii. W dodatku jest jednym z najprostszych i najekologiczniejszych sposobów wytwarzania prądu. Jednak nie są to wyłączne zalety, jakie posiada. Fotowoltaika z magazynem energii to gwarancja oszczędności i zmniejszenia rachunków. Urządzenia elektryczne, znajdujące się w Twoim domu, w pierwszej kolejności będą pobierać moc z przydomowej mini elektrowni. Ponadto w wyjątkowo słoneczne dni wyprodukowana energia będzie magazynowana i używana wtedy, gdy będziesz tego potrzebować. Należy jednak pamiętać, że fotowoltanika wytwarza energię nawet i w pochmurne dni.

 

Czy fotowoltanika jest opłacalna?

Według najnowszych wskazań, instalacja fotowoltaiczna w pełni zwraca się w ciągu pięciu do ośmiu lat. Nie bez powodu sięgają po nią zarówno przedsiębiorcy jak i osoby prywatne. Choć osobista elektrownia może stanowić niemały wydatek, tak należy pamiętać, że istnieją liczne dofinansowania - lokalne, branżowe i czasowe - oraz wiele wariantów niesamowicie korzystnych pożyczek i systemów ratalnych.

 

Czy instalacja fotowoltaiki się zwraca?pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Czytaj również: Zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych obowiązuje do końca 2023 roku, a jak można zmniejszyć rachunki w kolejnym roku?

 

Ponadto łatwo możesz zwiększyć efektywność tego rozwiązania. Pompa ciepła i fotowoltaika stanowi doskonałe połączenie. Pozwalają na zaspokojenie każdego gospodarstwa domowego na energię energetyczną - oprócz tego ogrzewają! Pompa ciepła pobiera moc z otoczenia, z niewielkim wsparciem (nie więcej niż dwadzieścia pięć procent) prądu. Oba warianty należą do grupy najszybciej rozwijających się w kraju źródeł energii odnawialnej. 

 

Od czego zależy szybkość zwrotu inwestycji?

Pamiętaj, że kwestia zwrotu inwestycji zależy przede wszystkim od miesięcznego zużycia energii elektrycznej. Czteroosobowa rodzina będzie zużywać więcej prądu niż ktoś mieszkający samotnie. Choć zyski są niezaprzeczalne, tak mogą być one mocniej rozłożone w czasie, gdy mniej osób będzie korzystać z wytworzonego prądu. Najczęściej już po sześciu latach od zamontowania instalacji fotowoltaicznej możemy cieszyć się darmową energią elektryczną.

 

Jakie są największe zalety fotowoltaniki?

Oczywistością jest to, że dzięki fotowoltaice oszczędzasz na prądzie i jednocześnie sprawiasz, że rachunki za niego są znacznie niższe. Jednak to nie wszystkie pozytywne cechy, które posiada ten system. 

 

Istotnym jest także:

  • Czysta, ekologiczna energia. W wyniku jej wytwarzania środowisko naturalne, w tym i ludzie, nie cierpi w żaden sposób. Ponadto fotowoltanika nie tylko pracuje bezemisyjnie, ale i bezgłośnie.

 

  • Nie musisz martwić się jej obsługą czy konserwacją. Po zamontowaniu przez profesjonalistów możesz rozsiąść się wygodnie w fotelu i cieszyć naturalnie wytwarzaną energią elektryczną.

 

  • Jesteś niezależny od lokalnego dostawcy energii, nie są Ci straszne kryzysy, związane z podniesieniem cen prądu.

 

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18531 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 106

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >