Zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych obowiązuje do końca 2023 roku, a jak można zmniejszyć rachunki w kolejnym roku?

Zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych obowiązuje do końca 2023 roku, a jak można zmniejszyć rachunki w kolejnym roku?

Poprzedni rok potwierdził tezę, że czas niskich kosztów energii elektrycznej, gazu, wody czy ciepła kończy się na naszych oczach. Można jednak uniknąć kilkukrotnego wzrostu domowych opłat, który czeka nas już w 2024 r. i w kolejnych latach. I warto to zrobić właśnie teraz, wykorzystując obowiązujące dotacje oraz niższe ceny komponentów. Czytaj dalej

 

 

Rozważając inwestycję we własne źródła OZE (fotowoltaika, pompa ciepła, magazyn energii), przede wszystkim powinno się uwzględniać przyszłe, a nie obecne poziomy cen energii. Wprowadzona w 2022 r. ustawa “zamrażająca” ceny energii elektrycznej na 2023 r. dla gospodarstw domowych oraz innych odbiorców objętych wsparciem, miała na celu uchronić Polaków przed drastycznymi podwyżkami rachunków za prąd. Zgodnie z zapisami ustawy, maksymalna cena energii elektrycznej w 2023 r., wraz z kosztami dystrybucji, wynosi średnio ok. 0,77 zł/kWh, bo ustawa nakazała bazować na stawkach w 2022 r. Niższa stawka obowiązuje jednak do określonego limitu zużycia energii – 2000 kWh na rok. Wyższy limit zużycia przysługuje rodzinom z osobą niepełnosprawną - 2600 kWh, rodzinom wielodzietnym i rolnikom - 3000 kWh. Po przekroczeniu wyznaczonych limitów, zgodnie ze stawkami zatwierdzonymi przez Urząd Regulacji Energetyki, zapłacimy sumarycznie ok. 1,27 zł/kWh (cena z kosztami dystrybucji).

 

Zamrożenie cen energii obowiązuje do końca bieżącego roku dla gospodarstw domowych, a jak mozna zmniejszyć rachunki w kolejnym roku?

 

Czytaj również: Sposoby na zmniejszenie o 1/3 kosztów zużycia energii cieplnej zimą i elektrycznej latem?

 

Należy jednak pamiętać, że zamrożenie cen energii obowiązuje do końca bieżącego roku. W negatywnym scenariuszu może się ono zakończyć jeszcze szybciej, np. ze względu na skutki działań wojennych na Ukrainie, które trudno przewidzieć lub nowelizacją ustawy, wywołaną innymi czynnikami. Wówczas sprzedawcy energii będą podnosić skokowo swoje cenniki w zakresie kosztów energii oraz kosztów dystrybucji lub przesyłu, bo muszą wyrównać straty z poprzednich lat.

 

- Łącząc różne plany i działania firm energetycznych oraz role, jakie pełnią na rynku energii, można się spodziewać, że pierwsza część roku 2023 przebiegnie dość spokojnie, choć moim zdaniem jest to spokój pozorny. Z dwóch powodów. Po pierwsze, 2023 r. jest rokiem wyborczym, a po drugie zima 2023/24 może przynieść czarne scenariusze w postaci powrotu wysokich cen i problemów z dostępnością energii, które na szczęście nie ziściły się tej zimy - komentuje Damian Różycki, Prezes Columbus Obrót Sp. z o.o. 


Jak zatem będzie wyglądał rachunek za prąd w 2024 r.? W poniższym zestawieniu przygotowaliśmy prognozę opłat za energię elektryczną, uwzględniając limity zużycia, jak również w opcji bez limitów. Wynika z niej, że w kolejnych latach można się spodziewać dwu-, a nawet trzykrotnego zwiększenia rocznych wydatków za energię.

 

Prognozowane ceny za energię elektryczną w 2024 r.

- Spodziewany poziom całkowitych kosztów energii elektrycznej dla gospodarstwa domowego (energia + dystrybucja + opłaty dodatkowe) na najbliższe 2 lata może osiągnąć wartość 1,9-2,4 zł/kWh, co oznacza prawie trzykrotny wzrost w stosunku do obecnych cen. Ponadto, już w 2024 r. mogą się już pojawić tzw. godzinowe ceny energii elektrycznej - wyjaśnia Damian Różycki. 


Chcąc się zabezpieczyć przed bardzo prawdopodobnym skokowym wzrostem kosztów energii elektrycznej i ciepła, warto działać już teraz i zainwestować we własne źródła energii. Tym bardziej, że koszt samej inwestycji, ze względu na panującą w wielu miejsca na świecie inflację, będzie także coraz wyższy. Ceny producentów fotowoltaiki, pomp ciepła i magazynów energii rosną bowiem proporcjonalnie do wzrostu cen komponentów, transportu czy kosztów pracy, i trudno przewidzieć, kiedy ten trend zostanie zahamowany.  


Zamrożenie cen energii obowiązuje do końca bieżącego roku dla gospodarstw domowych, a jak mozna zmniejszyć rachunki w kolejnym roku?

 

Czytaj również: TAURON wspiera klientów we wdrażaniu dobrych nawyków - bonusy za oszczędzanie


Postawienie na niezależność energetyczną, choćby tylko częściową, jak fotowoltaika, zapewni stabilizację i spokój w zakresie kosztów utrzymania gospodarstwa domowego w następnych latach i ochroni nasz dom przed kolejnymi dotkliwymi zmianami w sektorze energii, które są nieuniknione.

Źródło: Columbus Energy / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Co sadzicie o Natur Eko Dom? Liczba postów: 222 Grupa: Firmy budow... Pan Guliński w końcu trafił do telewizji. Gratulujemy. https://uwaga.tvn.pl/report aze,2671,n/domy-z-bali-klienci-mowia-ze- zostali-oszukani-przez-dariusza-g,3306.. .
  • Kolana i trójniki z otuliny do izolacji trudno dos... Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re... Kolana i trójniki to niezbędny element każdej budowy. Warto jednak dokładnie znać różne rodzaje i zastosowania takich elementów. Z taką wiedzą będziecie mieć pe...
  • Elewacja domu Liczba postów: 135 Grupa: Budowa i re... Oferta elewacji na https://joniec.pl/produkty/elewacje zdaje się być szeroka i może oferować rozwiązania odpowiadające różnym gustom i potrzebom. Zastanawiając...
  • Co to jest rekuperacja? Liczba postów: 45 Grupa: Budowa i re... Rekuperacja to świetne rozwiązanie. A mimo to wciąż widzę, że ludzie często nawet nie zastanawiając się za bardzo - wybierają, że wolą system grawitacyjny. Szko...
  • Rozwój firmy budowlanej - marketing internetowy. Liczba postów: 66 Grupa: Firmy budow... Ucz się od doświadczonych ekspertów i odkrywaj nowe strategie sprzedażowe, które przyniosą wymierne korzyści Twojej firmie. Szkolenia na https://www.projektgamm...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19132 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 286

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >