Dlaczego akumulatory litowo-polimerowe zyskują tak dużą popularność?

Dlaczego akumulatory litowo-polimerowe zyskują tak dużą popularność?

Czytając opisy wykorzystywanych w urządzeniach komponentów, możemy zauważyć, że w różnego rodzaju sprzęcie elektronicznym coraz częściej wykorzystywane są akumulatory litowo-polimerowe. Choć wiele osób na co dzień ma do czynienia z tymi komponentami, nie zawsze wiemy, jak są one zbudowane i dlaczego zyskały taką popularność. Przyjrzyjmy się więc temu, jak działa akumulator litowo-polimerowy. Czytaj dalej

Czym są akumulatory litowo-polimerowe?

Akumulatory litowo-polimerowe są konstrukcjami, z którymi prawie każdy z nas ma do czynienia na co dzień. Ogromną popularność zawdzięczają one swoim licznym zaletom, które natomiast wynikają między innymi z ich budowy. Są one swego rodzaju wariantem znanych większości osób baterii litowo-jonowych. Wykorzystują one stopy metalicznego litu i polimery przewodzące. Akumulatory litowo-polimerowe, w przeciwieństwie do spokrewnionych z nimi akumulatorów litowo-jonowych, wyróżniają się jednak zasadniczą cechą. Nie stosuje się w nich bowiem elektrolitu w formie płynnej, a w formie żelowej lub stałej. Ta mała z pozoru różnica sprawiła, że akumulator litowo-polimerowy zyskał ogromne zalety, przez co w wielu aspektach przewyższa on stosowane wcześniej rozwiązania.

 

Najważniejsze zalety akumulatorów litowo-polimerowych

Jakie konkretne zalety sprawiły jednak, że producenci sprzętu oraz osoby hobbistycznie zajmujące się elektroniką tak bardzo doceniły akumulatory litowo-polimerowe? Niezwykle ważne okazało się to, że ogniwa tych komponentów są cienkie i giętkie. Sprawia to, że baterie litowo-polimerowe mogą mieć rozmiar dopasowany nawet do bardzo małego urządzenia. Ze względu na to, że akumulatory mogą składać się z kliku połączonych ogniw, łatwo jest dopasować ich rozmiar i właściwości do potrzeb konkretnego urządzenia.

 

Dlaczego akumulatory litowo-polimerowe zyskują tak dużą popularność?

 

Czytaj również: Zapytaliśmy ekspertów o właściwy dobór źródła światła do wykonywanej pracy

 

Kolejną bardzo istotną zaletą tego rozwiązania jest większe bezpieczeństwo użytkowania. To właśnie dzięki wykorzystaniu elektrolitu w formie żelowej lub stałej redukuje się ryzyko powstania groźnego wycieku. Wszystko to sprawia, że popularność tego komponentu znacznie wzrasta i jest ono obecnie stosowane w wielu urządzeniach.

 

Gdzie wykorzystywane są baterie litowo-polimerowe?

Akumulatory litowo-polimerowe wykorzystywane są obecnie powszechnie w wielu przenośnych urządzeniach elektronicznych. Można je znaleźć między innymi w telefonach, laptopach czy też w niektórych waporyzatorach. Często pojawiają się one także w projektach związanych z robotyką. Ze względu na to, że każde z tych rozwiązań wymaga innych parametrów, na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych typów tego urządzenia. Gdy chcemy kupić odpowiednio dopasowane do naszych potrzeb akumulatory litowo-polimerowe, sklep, który wybierzemy, powinien zapewniać jak najszerszą ofertę tych komponentów.

 

Czytaj również: Piła spalinowa — klucz do wyboru idealnego narzędzia

 

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19249 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 359

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >