Dlaczego w budownictwie wielomieszkaniowym warto stosować stacje mieszkaniowe?

Dlaczego w budownictwie wielomieszkaniowym warto stosować stacje mieszkaniowe?

Miniwęzeł, mieszkaniowy węzeł cieplny albo po prostu stacja mieszkaniowa. Kompaktowe urządzenia do indywidualnego przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz dystrybucji ciepła dla instalacji ogrzewania mają potencjał, by stać się dominującym rozwiązaniem w budownictwie mieszkaniowym. Ich stosowanie przynosi szereg korzyści, wpływających na komfort, zdrowie, a także finanse użytkowników.

 

Jak działają stacje mieszkaniowe?

Stacje mieszkaniowe to kompaktowe rozwiązania, które coraz częściej są stosowane w budownictwie wielomieszkaniowym. Pozwalają one na produkowanie ciepłej wody dopiero w momencie pojawienia się na nią zapotrzebowania. Dzięki wydajnym wymiennikom ciepła jest dostępna natychmiast i nie wymaga od użytkownika oczekiwania. Jednocześnie w rozwiązaniu tym nie ma pionów ciepłej wody użytkowej oraz cyrkulacji, co powoduje mniejsze straty energii, a tym samym mniejsze koszty. Co ważne, istnieje możliwość dostosowania konfiguracji stacji mieszkaniowych do specyfiki danego lokalu.

 

Dlaczego w budownictwie wielomieszkaniowym warto stosować stacje mieszkaniowe?

 

Czytaj również: Jak wybrać właściwy hydrofor do dużego domu?

 

Specyficzny dla stacji mieszkaniowych sposób działania ma również znaczący wpływ na higienę wody pitnej, a tym samym zdrowie użytkowników. - W sprzyjających warunkach, w instalacjach wodnych mogą rozwijać się niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka mikroorganizmy. Wśród nich wymienić można m.in. bardzo groźne bakterie z rodziny Legionella. W przeciwdziałaniu zagrożeniu pomaga utrzymywanie odpowiedniej temperatury. Ciepła woda powinna mieć minimum 55°C, a zimna maksymalnie 10°C. Stacje mieszkaniowe i tryb ich działania pozwalają utrzymywać taki przedział, a tym samym dystrybuować zawsze czystą i zdrową wodę – mówi Piotr Serafin, ekspert Uponor, producenta bezpiecznych systemów zaopatrzenia w wodę pitną oraz energooszczędnych systemów ogrzewania i chłodzenia.

 

Energooszczędne rozwiązanie przyjazne środowisku

Dzięki swojemu mechanizmowi działania stacje mieszkaniowe pozwalają na ograniczenie strat energii do minimum, przez co wpisują się w ramy zielonego i dobrego dla środowiska budownictwa. To wiąże się również ze znaczną redukcją kosztów użytkowania lokalu. - Oprócz przygotowywania ciepłej wody na żądanie, znaczenie ma również sama budowa urządzeń – m.in. odseparowanie termiczne mocowań oraz izolowanie przewodów. W efekcie straty energii na rurach dystrybucji poziomów ciepłej wody użytkowej i cyrkulacji, mogą zostać zmniejszone niemal o 60 procent – dodaje Piotr Serafin.

 

Czytaj również: Jak zaplanować instalacje wodno - kanalizacyjne i grzewcze w starych domach?

 

Dlaczego w budownictwie wielomieszkaniowym warto stosować stacje mieszkaniowe?

 

Spotkanie poświęcone stacjom mieszkaniowym z udziałem międzynarodowych ekspertów

Stacjom mieszkaniowym oraz powszechnie panującym na ich temat mitom było poświęcone spotkanie z serii Live Talks. To organizowany przez Uponor cykl internetowych, bezpłatnych wydarzeń z udziałem międzynarodowych ekspertów, w których uczestnicy mogą zgłębić wiedzę na tematy branżowe. Spotkanie można obejrzeć tutaj: https://uponor-livetalk.com/livestream/. 

Źródło: Wills / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18039 użytkowników

Użytkownicy online (5)

gości: 772

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >