Dlaczego w starej kamienicy nie możemy wymienić okien na jakie chcemy?

Dlaczego w starej kamienicy nie możemy wymienić okien na jakie chcemy?

Mieszkania w kamienicach kojarzymy z przestrzennymi, wysokimi pomieszczeniami oraz charakterystycznym stylem okien. Stąd w tych specyficznych lokalach często pojawia się potrzeba zastosowania niestandardowych rozwiązań okiennych. Z ekspertem opowiadamy o tym, jaką stolarkę otworową wybrać do kamienicy, by spełniała ona wszelkie wymogi termoizolacyjne, estetyczne i konserwatorskie.

 

Odrestaurowane oblicza kamienic coraz częściej stanowią element nowoczesnej zabudowy miast, a znajdujące się w nich mieszkania przyciągają uwagę inwestorów. Z tego względu poszukują oni odpowiednich rozwiązań okiennych, pasujących zarówno do stylu oraz wyglądu wnętrz, jak i nierzadko zabytkowej elewacji. Jednak prócz konieczności dopasowania do oryginalnego wyglądu, okna tego typu muszą spełniać szereg wymogów nowoczesnej oraz energooszczędnej stolarki. Na co więc szczególnie zwracać uwagę przy zakupie przeszkleń do mieszkania w kamienicy?

 

Dlaczego w starej kamienicy nie możemy wymienić okien na jakie chcemy?

 

Ciepło i bezpieczeństwo

Jednym z podstawowych i jednocześnie najważniejszych aspektów wyboru okna jest współczynnik przenikania ciepła. Oznaczony symbolem Uw, informuje nas o utracie ciepła przez całe okno, a nie jedynie przez samą szybę. Warto wspomnieć, że współczynnik różni się w zależności od rozwiązania, wskazując tym samym jak duża jest strata ciepła z wewnątrz na zewnątrz budynku.

 

- Przy wyborze dobrych i dopasowanych okien powinniśmy kierować się przede wszystkim parametrami technicznymi, a dopiero w drugiej kolejności skupić się na walorach estetycznych. To właśnie przez okna uciekać może nawet do 40% ciepła, co zwiększa wydatki na ogrzewanie. Warto zatem zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła okna i wybrać te, z jak najniższym współczynnikiem Uw – mówi Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX Polska.

 

Warto wziąć pod uwagę również to, jakie zabezpieczenia oferuje dane okno czy drzwi. Kamienice są często pierwszymi obiektami, które znajdują się na celowniku włamywaczy. Stare i nieszczelne okna nie zawsze odpowiednio zabezpieczają mieszkania, a niekiedy ułatwiają przedostanie się do środka nieproszonym gościom.  

 

Dlaczego w starej kamienicy nie możemy wymienić okien na jakie chcemy?

 

Czytaj również: W okresie zimowym nie zapominajmy o odpowiednim przygotowaniu okien

 

- Dzisiejsze modele okien są wyposażone w różne, nowoczesne rozwiązania antywłamaniowe, takie jak ukryte okucia, wzmacniane szyby antywłamaniowe, trzpień antywłamaniowy czy zamki w klamkach. Dzięki ich zastosowaniu dokładnie zabezpieczymy nasze mieszkania przed włamywaczami, którzy stanowią szczególne zagrożenie dla lokali na najniższych piętrach - dodaje ekspert AWILUX.

 

Jak zadbać o piękny wygląd okien każdej kamienicy?

Wymieniając okna w lokalu znajdującym się w kamienicy, należy zwrócić uwagę na styl okien w pozostałych mieszkaniach. Podczas renowacji kamienic, bardzo ważne jest bowiem zachowywanie dotychczasowego, wyjątkowego wyglądu i charakteru zabytkowych budynków.

 

- W kamienicach dobrze prezentują się zazwyczaj okna krosnowe lub skrzynkowe. Ciekawym rozwiązaniem są również szprosy, które w charakterystyczny sposób „dzielą” okno na mniejsze części. Warto zaznaczyć, że w starszych kamienicach zazwyczaj wybiera się ramy bez zdobień i ornamentów. Przed rozpoczęciem prac należy dowiedzieć się również czy dany obiekt znajduje się pod opieką konserwatora zabytków – mówi Rafał Buczek.

 

Nowoczesne rozwiązania okienne pozwalają na zachowanie lub odwzorowanie oryginalnego wyglądu okien kamienic, oferując równocześnie ochronę przed ucieczką ciepła, hałasem i włamaniem.

 

- W przypadku starszych budynków, w tym obiektów zabytkowych, warto wybrać okna o wąskich ramach, takich jak MasterSlim od AWILUX. Cienkie profile umożliwiają dokładne odwzorowanie stolarki okiennej kamienicy oraz dopasowanie jej do indywidualnego stylu budowli. Aluminiowe okna MasterSlim gwarantują również wysoką termoizolację oraz energooszczędność, a także  zabezpieczenia antywłamaniowe w klasie RC2. To nasze najnowsze rozwiązanie łączące jakość, bezpieczeństwo oraz wysoką estetykę – wyjaśnia ekspert AWILUX.

 

Cisza i spokój, nawet w centrum miasta

Kamienice zazwyczaj umiejscowione są w centrum miasta, gdzie mieszkańcy narażeni są na hałas dobiegający z ulicy. Dlatego też, wybierając nowe okna warto zwrócić uwagę na ich dźwiękoszczelność.

 

- Na izolacyjność akustyczną okna wpływa wiele czynników. Między innymi jest to: grubość i rodzaj szyb, jakość profilu, a także sposób montażu. Pamiętajmy, że poziom dźwięku w pomieszczeniach mieszkalnych nie powinien przekraczać 40 dB w dzień i 30 dB w nocy – dodaje ekspert AWILUX.

 

Dlaczego w starej kamienicy nie możemy wymienić okien na jakie chcemy?Rafał Buczek – ekspert firmy AWILUX Polska

Czytaj również: System rekuperacji - czym jest i jak działa?

 

Mieszkania w kamienicy stanowią atrakcyjną alternatywę dla osiedli oddalonych od centrum miasta. Nietypowe aranżacje i układy oraz lokalizacja w starej, niekiedy zabytkowej części miasta oferuje wiele atutów oraz możliwości, które podkreślimy odpowiednią stolarką okienną. Dobrze dobrane okna nie tylko pozwolą na zachowanie spójnego wyglądu elewacji, ale również zagwarantują bezpieczeństwo, termoizolację, energooszczędność i komfort akustyczny.

Źródło: GutPR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Czas na remont Liczba postów: 122 Grupa: Budowa i re... Od jakiego pomieszczenia w domu byście zaczęli?
  • Wentylacja hybrydowa Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re... Kratka ma na celu ochronę wylotu kanały wentylacyjnego, aby do domu dostawało się tylko świeże powietrze, a nie cały zbierający się w rurach pył, kurz, brud i r...
  • Brama garażowa - wybór Liczba postów: 14 Grupa: Firmy budow... Co do bramy garażowej to zajrzyjcie też tutaj https://www.manufakturaokien.pl/bramy-ga razowe/ Z tego co widziałam, to firma robi bramy garażowe segmentowe oraz....
  • Jak zdobyć maszyny budowlane? Liczba postów: 479 Grupa: Budowa i re... Z własnego doświadczenia polecam usługi firmy http://www.koptech.com.pl/ Zajmują się oni nie tylko pracami ziemnymi ale również wynajmowaniem maszyn budowlanyc...
  • W jakiej sytuacji brama przesuwna będzie lepszym w... Liczba postów: 3 Grupa: Budowa i re... Jakie Wy macie zdanie na temat zakupów w sklepach internetowych i jak często korzystacie z tej opcji? Osobiście chciałbym Wam polecić stronę, na której znajdzie...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18512 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 148

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >