Dmuchawa membranowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Dmuchawa membranowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Stosowana jest w przydomowych oczyszczalniach ścieków, w akwarystyce i hodowli ryb, a także w branży medycznej. Mowa o dmuchawie membranowej. Wyjaśniamy, czym jest i w jaki sposób działa oraz do tego właściwie służy. Czytaj dalej

 

Czym jest dmuchawa membranowa i gdzie znajduje zastosowanie?

Dmuchawa membranowa to stosunkowo niewielkie, ale bardzo wydajne urządzenie do wtłaczania powietrza. Jest ona stosowana najczęściej w przydomowych oczyszczalniach ścieków, ale nie tylko. Świetnie sprawdza się w wannach i basenach z hydromasażem oraz do napowietrzania wody w stawach rybnych czy oczkach wodnych, co jest szczególnie ważne podczas zarybiania.

 

Oprócz tego można ją spotkać w szpitalach, a dokładniej w materacach chroniących przed odleżynami, jak również w systemach neutralizacji zapachów i przy pakowaniu próżniowym.

 

Dmuchawa membranowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

 

Czytaj również: Przyłącze wodno-kanalizacyjne – wszystko co musicie wiedzieć, by potem nie żałować

 

Dmuchawy membranowe wyróżniają się wspomnianą wysoką wydajnością przy małym zużyciu energii, ale też dużą żywotnością oraz niskim poziomie hałasu i wibracji – gwarantują to specjalne podkładki oraz obudowa. Nie ma także potrzeby smarowania dmuchawy membranowej – jej konstrukcja jest całkowicie bezolejowa. Cena takiego urządzenia jest uzależniona nie tylko od producenta, ale również od jej parametrów i mocy działania.

 

Pośród dostępnych na rynku produktów zdecydowanie wyróżnia się dmuchawa membranowa Hiblow, która cieszy się bardzo dobrymi opiniami użytkowników. Marka Hiblow działa na polskim rynku od kilkudziesięciu lat i przez ten czas ugruntowała mocną pozycję w branży. Ponadto jest jedynym producentem, który w Japonii produkuje membrany oraz inne kluczowe elementy dmuchaw.

 

Jak działa dmuchawa membranowa?

Zasada działania dmuchawy membranowej opiera się na zmiennym polu elektromagnetycznym. Ramię z magnesami stałymi zostaje umieszczone między dwoma elektromagnesami. Na końcu tegoż ramienia znajdują się membrany gumowe. Po załączeniu całego urządzenia do prądu indukuje się siła elektrodynamiczna. Wprowadza ona ramię w posuwisto-zwrotny ruch, przez co zaczyna ono drgać, a układ zaworów ssąco-tłocznych powoduje sprężenie powietrza.

 

Dmuchawa membranowa sprawdzi się do oczyszczalni przydomowej każdej wielkości – od tych naprawdę małych, po średnie, kończąc na dużych. Nie trzeba też szukać dla niej specjalnego miejsca. Pracuje cicho i bezproblemowo nawet jeśli jest intensywnie użytkowana.

 

Czytaj również: Domowa przepompownia ścieków w piwnicy - co warto o tym wiedzieć?

 

Dmuchawa membranowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

 

Rodzaje dmuchaw membranowych

Wybierając dmuchawę membranową do oczyszczalni, bierzemy pod uwagę jej wielkość, pojemność oraz liczbę użytkowników. Przykładowo czteroosobowej rodzinie i mniejszej wystarczy dmuchawa membranowa o wydajności 50-60 litrów na minutę. Jeśli liczy ona więcej członków, wówczas musimy zaopatrzyć się w odpowiednio mocniejsze urządzenie.

 

Marka Hiblow oferuje dwie główne serie dmuchaw membranowych. Mowa o serii XP oraz serii HP. W pierwszej znajdziemy modele najmniejsze oraz najlżejsze, zamknięte w aluminiowej obudowie, która jest też wodoodporna oraz bryzgoodporna. Urządzenia te dostarczają odpowiednio 40, 60 bądź 80 litrów powietrza na minutę. Są one niemal bezobsługowe, a do tego bardzo ciche i wydajne. Zużywają do około 30 procent mniej energii niż seria HP.

 

Natomiast wspomniana seria HP jest bardziej rozbudowana. Dostępne są dmuchawy membranowe dostarczające od 20 do nawet 200 litrów powietrza na minutę, przy czym niektóre z nich są dokładnie tej samej wielkości. Można je użytkować zarówno okresowo, jak i ciągle, tak samo na zewnątrz (nawet w różnych warunkach atmosferycznych) i wewnątrz. Sprawdzą się one świetnie do naprawdę wielu zadań, jak między innymi napowietrzanie szamba i oczyszczalni ścieków, napowietrzanie gleby, w akwariach i urządzeniach filtracyjnych ryb, w medycynie, analizatorach gazu, generatorach ozonu czy sprzęcie terapeutycznym.

 

Dmuchawy membranowe o wyższych parametrach są dodatkowo wyposażone w bezpieczniki chroniące przed rozerwaniem błony membran oraz w bezpiecznik termiczny, który wyłączy urządzenie, gdy dojdzie do przegrzania.

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Nowy wózek widłowy Liczba postów: 93 Grupa: Budowa i re... Wózki widłowe są nieodłącznym elementem sprawnej pracy na magazynie w transporcie, ale również rozładunku i załadunku towarów. Dlatego też jeśli zależy Wam na d...
  • Jak estetycznie pomalować elewację domu? Liczba postów: 3 Grupa: Budowa i re... Warto co jakiś czas odnowić wygląd budynku, nie tylko dla estetyki, ale także dla zdrowia. O połączeniu malowania elewacji z jej myciem więcej przeczytasz tutaj...
  • Czy ciepło sieciowe jest bezpieczne dla środowiska... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re... Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli są tutaj osoby zainteresowane tematem doradztwa środowiskowego lub szkolenia ochro...
  • Firma Budowlana Warszawa Woj. Mazowieckie Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Jeśli szukacie sprawdzonej firmy która kompleksowo wybuduje wam dom pod klucz w Warszawie i okolicy bez zbędnego stresu polecam firmę: budivia.com.pl
  • Księgowa Liczba postów: 50 Grupa: Firmy budow... Wybór odpowiedniej księgowej jest bardzo ważną kwestią. Dlatego warto zapoznać się bliżej z ofertą tej firmy: https://twojaksiegowa.warszawa.pl/pelna- ksiegowosc...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 537

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >