Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów

Na wysokość rachunku za energię wpływa wybór odpowiedniej grupy taryfowej

Wartość zużytej energii to tylko część kwoty widniejącej na rachunku za prąd. Składa się na niego nawet kilkanaście pozycji, m.in. opłaty dystrybucyjne i podatki. – Część z nich to koszty stałe, ale większość to opłaty zmienne, zależne od naszego zużycia energii. To oznacza, że im mniej prądu zużyjemy, tym te kwoty będą niższe i tym niższa będzie ostateczna wartość rachunku – mówi Włodzimierz Cupryszak, ekspert ds. regulacji Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Tańszy prąd dla oszczędzających energię

– Cenę prądu dostarczanego do naszych domów kształtuje wiele czynników, ale wpływają na nią również nasze codzienne zachowania. Sami możemy więc przyczynić się nie tylko do obniżenia wysokości rachunków za energię, ale i wpłynąć na niższe ceny jej sprzedaży – mówi Maciej Maciejowski, ekspert Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Jak wskazuje, dzięki zmianie drobnych, codziennych nawyków w odniesieniu do kilku najpopularniejszych sprzętów domowych polskie gospodarstwa są w stanie zaoszczędzić na rachunkach kilkaset złotych rocznie. PKEE udostępnił na swojej stronie specjalny kalkulator, który pozwala wyliczyć i zaplanować takie oszczędności.

Ekologiczna winda EOX

TK Elevator wprowadza do swojej oferty nową windę EOX w pełni opartą o cyfrowy rdzeń, charakteryzującą się większą efektywnością energetyczną oraz bardziej przyjazną dla użytkownika. Do tej pory zrównoważone podejście i najnowocześniejsze funkcje cyfrowe były rozwiązaniami dedykowanymi budynkom klasyfikowanym jako średnie i wysokie. Nowa winda EOX zapewnia te korzyści architektom, właścicielom i użytkownikom mniejszych budynków mieszkalnych, które są stałym elementem rozwijającego się miejskiego krajobrazu.

Czy pompy ciepła mogą uratować spółdzielnie mieszkaniowe przed drastycznymi podwyżkami cen za energię?

Do Rzecznika Praw Obywatelskich dociera coraz więcej skarg związanych z drastycznymi podwyżkami ciepła. Sprzedawcy energii dla Spółdzielni Mieszkaniowych zapowiadają podwyżki na poziomie 300 do nawet 400 procent. Sytuacja będzie miała wpływ na wyższe koszty utrzymania budynków i uderzy w kieszenie indywidualnych konsumentów. RPO kieruje pisma do Urzędu Regulacji Energetyki i Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Zarządcy Spółdzielni nie tylko walczą o swoje prawa i zgłaszają skargi do RPO – coraz częściej poszukują alternatyw dla tradycyjnego ogrzewania i niezależności energetycznej.

Ile kosztuje powietrzna pompa ciepła?

Powietrzne pompy ciepła są rozwiązaniem, które stosuje się coraz powszechniej – są tanie w montażu, wydajne i ekologiczne. Trzeba jednak wiedzieć, że koszt powietrznej pompy ciepła jest wyższy niż innych urządzeń grzewczych np. kotła gazowego. Wciąż jednak koszt ten można obniżyć, o czym napiszemy w dzisiejszym artykule. Wskazujemy również czynniki kształtujące cenę tego urządzenia. Zapraszamy!

Jak działa pompa ciepła?

O pompach ciepła słyszy się coraz częściej i to nie tylko w przypadku budowania nowych domów, ale także w kontekście dotacji rządowych z Programu Czyste Powietrze, gdzie obok korzystnego wsparcia finansowego na termomodernizację budynków, można zyskać dofinansowanie na montaż pompy ciepła. Jak działa tego typu urządzenie i dlaczego pompy ciepła są jedną z najlepszych alternatyw dla innych systemów ogrzewania?

Farma fotowoltaiczna — dlaczego warto?

Panel słoneczny to urządzenie, które zamienia promienie słoneczne na energię elektryczną. Wewnątrz paneli znajdują się ogniwa słoneczne; te ogniwa są wykonane z płytek krzemowych. Krzem jest drugim najliczniej występującym pierwiastkiem w skorupie ziemskiej. Jest to bardzo twarde i krystaliczne ciało stałe. Sprawdź, na czym polega inwestycja, jaką są farmy wiatrowe.

Kampania „Liczy się energia” wskazuje sposoby oszczędzania prądu

– Dzięki zmianie codziennych nawyków dotyczących tylko trzech urządzeń elektrycznych można zaoszczędzić na rachunkach za prąd nawet 300 zł rocznie – wskazuje Magda Smokowska z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Wobec zapowiadanych podwyżek cen energii do oszczędzania przymierza się już zdecydowana większość gospodarstw domowych. Prowadzona przez PKEE kampania „Liczy się energia” pokazuje, że można to zrobić w prosty sposób – dzięki zmianie drobnych, codziennych czynności. Zaoszczędzone w ten sposób środki mogą być znaczne.

Wzmożone zainteresowanie pompami ciepła przedłużyło czas oczekiwania na montaż i przegląd techniczny

Odchodzenie od ogrzewania domów i mieszkań paliwami kopalnymi takimi jak węgiel czy gaz nabrało w ostatnim czasie dużego rozpędu. Najczęściej wybieranym alternatywnym systemem grzewczym jest pompa ciepła. Ich popularność sprawiła jednak, że terminy na przegląd są wydłużone, a czas oczekiwania na nowe jednostki trwa nawet kilka miesięcy. Jakie są alternatywy?

Czy opłaca się montować pompy ciepła?

Pompy ciepła są coraz częściej montowane w budynkach firmowych oraz domach prywatnych, co wynika z jednego prostego argumentu: pozwalają domownikom cieszyć się najtańszym ogrzewaniem, jakie jest obecnie w sprzedaży. Kupując pompę ciepła, trzeba jednak nie tylko wybrać najlepiej dopasowany model, ale też przeprowadzić fachowy montaż pompy ciepła. Takie podejście pozwala ograniczyć ryzyko wystąpienia awarii, co przekłada się na nowoczesny i prawie bezobsługowy system ogrzewania.


Stron: 91 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  8 9 10 11 12  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19950 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 361

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >