Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów

Fakty i mity na temat wpływu termomodernizacji na obniżenie kosztów energii

Obniżanie zużycia i kosztów energii to cel, który chcą osiągnąć wszyscy. Zdania są jednak podzielone, jeśli chodzi o sposoby jego realizacji. Wymiana systemu ogrzewania, inwestycja w pompę ciepła i/lub panele fotowoltaiczne… Kiedy ma to sens i jaką rolę w tym wszystkim odgrywa skuteczna termoizolacja?

Ogólnopolski rządowy program "Czyste Powietrze" po najnowszych zmianach

Wysokie rachunki za ogrzewanie skłaniają wielu właścicieli domów do zastanowienia się nad ich ociepleniem, w tym również nad wymianą stolarki otworowej. Termomodernizacja domu, to najbardziej optymalne rozwiązanie, które długofalowo pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji budynków. W 2023 roku możemy otrzymać duże wsparcie dla takich inwestycji. Zmiany w programie "Czyste Powietrze", wprowadzone w styczniu br., pozwalają bowiem uzyskać nawet 100-proc. dofinansowanie na przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji, w tym także na wymianę okien.

Efektywna dystrybucja ciepła z zasobnika do inwerterowej pompy ciepła powietrze-woda w budynkach handlowo-usługowych

Zapewnienie komfortowego klimatu, przy zachowaniu efektywności energetycznej w wielofunkcyjnych obiektach handlowo-usługowych, wymaga przemyślanych systemów grzewczych. Skutecznym rozwiązaniem może być ogrzewanie podłogowe z zaawansowanymi rozdzielaczami TacoSys Pro.

O ile można zmniejszyć zużycie energii dzięki smart home?

Obecny kryzys energetyczny dotyka większości gospodarstw domowych i firm. 3 na 4 ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez SW Research dla Netatmo deklaruje wprowadzenie oszczędności tej zimy. Respondenci w ramach walki z wysokimi rachunkami za ogrzewanie stawiają m.in. na montaż inteligentnych urządzeń. Dlaczego uważają, że to dobre rozwiązanie?

Jak materiały do termoizolacji domów i ich produkcja wpływają na środowisko?

Ekologia z trendu stała się koniecznością, co szczególnie widać w sektorze budowlanym, odpowiedzialnym za ok. 40% światowej emisji CO2 i gazów cieplarnianych. Dlatego producenci materiałów dążą do redukcji śladu węglowego zarówno swoich wyrobów, jak i powstających z ich udziałem obiektów. Szczególną uwagę zwraca tutaj branża izolacji termicznych – o zmianach i kierunkach rozmawiamy z Łukaszem Barczem, Country Managerem firmy Owens Corning FOAMGLAS Poland.

Wsparcie finansowe z nowej wersji programu „Czyste Powietrze” na modernizację domu

Czyste powietrze i woda są nam niezbędne do życia. W sezonie grzewczym w wielu polskich miejscowościach najlepiej jednak wstrzymać oddech i nie otwierać okien. Wszystko przez smog, który szybko wdziera się do naszych płuc i domów. Szczególnie teraz, gdy koszty ogrzewania są wysokie, smogowy problem staje się (niemal dosłownie), mocno widoczny i wyczuwalny. Jaki jest sposób na ciepły, zdrowy dom bez smogu?

Oszczędności na ogrzewaniu dzięki pompie ciepła z fotowoltaiką

Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje energię odnawialną, taką jak ciepło z powietrza, wody lub gleby do ogrzewania budynków. Jest to znacznie bardziej efektywne niż korzystanie z tradycyjnych źródeł energii, takich jak paliwa kopalne. Pompa ciepła wykorzystuje zjawisko odwrotnej absorpcji ciepła, aby przetwarzać ciepło z otoczenia na energię. W ten sposób pompa ciepła jest w stanie wytworzyć ciepło, które może być wykorzystane do ogrzewania budynków. Czy warto zamontować ją w domu wraz z fotowoltaiką?

Jak odpowiednia konstrukcja dachu zmniejsza rachunki za energię?

Energooszczędność to stały trend w budownictwie, jednak w obliczu rosnących cen za prąd i gaz, kwestia energii staje się jeszcze bardziej istotna. Kluczowym elementem podczas budowy jest dach, bo to właśnie przez nieizolowany lub źle wykonany może uciekać nawet od 20 do 40 proc. ciepła. Coraz większą popularnością w tym kontekście cieszą się również zielone dachy. Na co zwrócić uwagę podczas tworzenia energooszczędnej konstrukcji?

Do jakiej temperatury możemy obniżyć ogrzewanie, aby zaoszczędzić na rachunkach zachowując komfort cieplny?

Rosnące rachunki zauważalnie wpływają na budżet domowy większości Polaków. Wiele osób w ramach kompromisu decyduje się na obniżenie temperatury w mieszkaniu lub domu. Jest to dobry sposób, jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Jaką żywotność mają panele fotowoltaiczne i czy są sposoby na jej wydłużenie?

O rosnącej popularności instalacji fotowoltaicznych najlepiej świadczą liczby. Na koniec października br. moc zainstalowana w PV wyniosła prawie 11,5 GW. To aż o 71,2% więcej niż w analogicznym okresie 2021 r[1]. Część osób, które planują zainwestować w fotowoltaikę zastanawia się nad tym, jaka jest żywotność paneli. Producenci gwarantują, że ich sprawność z biegiem lat nie spadnie poniżej pewnego poziomu. Jest to jednak warunkowane kilkoma czynnikami. Podpowiadamy, ile faktycznie mogą służyć panele fotowoltaiczne i jak dbać o nie, aby maksymalnie ten czas przedłużyć.


Stron: 89 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  3 4 5 6 7  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19162 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 165

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >