Jak dobrze zaplanować remont domu?

Jak dobrze zaplanować remont domu?

Wiosna to nie tylko czas, kiedy świat staje się kolorowy dzięki budzącej się do życia przyrodzie. To również sezon odświeżania mieszkań i domów oraz rozpoczęcia lub przynajmniej planowania istotnych prac remontowo-budowlanych. Najbardziej opłacalną inwestycją budowlaną jest termomodernizacja. Ocieplenie domu zapewnia właścicielowi oszczędności na ogrzewaniu, zwiększa jego wartość oraz poprawia jego estetykę. I najważniejsze, gwarantuje optymalną temperaturę w jego wnętrzach o każdej porze roku.

 

Do drobnych prac remontowych, takich jak np. pomalowanie łazienki można przystąpić niemal z marszu. Jednak gdy planujesz wykonać większą robotę budowlaną, np. odnowienie wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu czy wykonanie ocieplenia ścian budynku, powinieneś wszystko dokładanie zaplanować.

 

Jak dobrze zaplanować remont domu?

 

Solidna ekipa i materiały w dobrej cenie

Jeśli nie masz jeszcze zabukowanej ekipy budowlanej to właśnie teraz jest najlepszy okres, a prawdopodobnie ostatni dzwonek, by znaleźć dobrych wykonawców i zarezerwować dogodny termin. W pełni sezonu budowlanego może to być niezwykle trudne. Obecnie również kupno materiałów do remontu wydaje się optymalnym rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć tradycyjnych, sezonowych podwyżek cen.

 

Jak dobrze zaplanować remont domu?

 

Określ cele i termin realizacji

Przed przystąpieniem do prac remontowo - budowlanych niezmiernie ważne jest zaplanowanie ich zakresu. To kluczowy etap, który pozwala uniknąć bałaganu, wydłużenia prac i niepotrzebnych dodatkowych kosztów.  Standardowy remont domu czy mieszkania dotyczy najczęściej: malowania ścian, montażu oświetlenia, ułożenia terakoty i/lub glazury, wymiany ceramiki łazienkowej, cyklinowania podłóg, itp. Jeśli chcesz to zrobić mądrze powinieneś dokładanie określić, które prace remontowe na pewno zamierzasz wykonać oraz wybrać ich optymalną kolejność. Warto zrobić harmonogram prac, który w odpowiedni sposób je usystematyzuje i pomoże ukończyć je w terminie. Grafik powinien również precyzować niezbędny czas do wykonania każdej roboty remontowej. Opracowanie właściwej kolejności prac ma szczególne znaczenie przy większych remontach, takich jak wymiana okien, wyburzanie ścian czy termomodernizacja.

 

Wylicz ile i czego dokładanie potrzebujesz

Zanim przystąpisz do jakiejkolwiek pracy remontowej należy dokładanie obliczyć powierzchnię, która będzie nią objęta. Na ten etap zawsze należy zwrócić uwagę, zarówno przy zakupie kafelków, farby czy ilości styropianu do docieplenia budynku. Nieprecyzyjne wyliczenia powodują niepotrzebny chaos, „improwizowanie”, czyli np. konieczność dokupienia materiałów, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz stresem. Na pewno warto do obliczeń wykorzystać bezpłatne e-kalkulatory i specjalne aplikacje produktowe udostępniane na stronach internetowych renomowanych producentów. Łatwe w użyciu e-narzędzia pomagają obliczyć ilość potrzebnego materiału oraz dobrać jego najwłaściwsze parametry.

 

Jak dobrze zaplanować remont domu?

 

Czytaj również: Czym się kierować, wybierając tarcze do cięcia betonu albo gresu?

 

-  Na naszej stronie znajdują się intuicyjne aplikacje, które pomogą Ci szybko i skutecznie zaplanować wykonanie ocieplenia domu jednorodzinnego – mówi  Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki – Szybko wyliczysz współczynnik przenikania ciepła U, wybierzesz grubość i rodzaj płyt styropianowych, a także optymalny rodzaj oraz kolor tynku na elewacje

 

Pamiętaj, jakość to skuteczność

Wysoka jakość materiałów budowlanych to podstawowy element każdej roboty budowlanej i remontu. Niestety, część producentów wciąż dostarcza materiały lichej jakości o niższych parametrach, niż zadeklarowali. Eksperci budowlani zachęcają do kupna produktów markowych, które posiadają prestiżowe certyfikaty, np. Rekomendacje Instytutu Techniki Budowlanej (ITB). Zalecają również sprawdzenie wyników kontroli materiałów budowlanych przeprowadzonych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, które znajdują się na stronie: www.gunb.gov.pl/probki). To według specjalistów najbardziej obiektywny miernik jakości produktów budowlanych i rzetelności producentów.

 

Jak dobrze zaplanować remont domu?

 

Nie zapomnij o profesjonaliście   

Na „budowlance”, tak jak na polityce i medycynie, w Polsce zna się niemal każdy. Postarajmy się jednak, by prace wymagające fachowej wiedzy powierzać tylko profesjonalistom! Nasuwa się pytanie, gdzie i jak ich znaleźć? Najlepiej korzystać z rekomendacji najbliższych: rodziny i przyjaciół. Jeśli ta metoda nie poskutkuje, skorzystajmy z ogłoszeń w branżowych portalach internetowych. Przed ostatecznym wyborem ekipy uzyskajmy od niej referencje, które następnie koniecznie zweryfikujmy. Zawsze powinniśmy podpisać  z wykonawcą dobrze sformułowaną umowę określającą, m.in. zakres robót, koszt materiałów i pracy oraz termin jej ukończenia. I najważniejsze, wiosna w pełni, więc nie czekaj i zacznij planować remont już dziś!

 

Czytaj również: Toaleta na budowę: jakie rozwiązania warto wziąć pod uwagę?

 

Jak dobrze zaplanować remont domu?

Źródło: Neuroexpander PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien? Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re... Polecam serdecznie firmę GM PLAST produkują okna od 25 lat na niemieckim profilu Kommerling
  • Stop aluminium jak właściwie dobrać rodzaj? Liczba postów: 3 Grupa: Budowa i re... O normach i stopach aluminium możecie przeczytać na stronie https://extral.com/pl/normy-i-stopy Ponadto polecam wam zapoznać się z ich ofertą - naprawdę warto.
  • cięcie laserem Liczba postów: 10 Grupa: Firmy budow... Cięcie laserem to zaawansowany sposób przycinania różnych materiałów, takich jak metal, plastik czy drewno, za pomocą skupionego promieniowania laserowego. To p...
  • Budowa stalowej hali Liczba postów: 6 Grupa: Moja budowa Cześć! Chcę Wam polecić niesamowity artykuł, który znalazłam na https://www.borga.pl/blog/produkcja-kons trukcji-stalowych-krok-po-kroku/ Ten opis produkcji kons...
  • Jak zdobyć maszyny budowlane? Liczba postów: 488 Grupa: Budowa i re... Specjalistyczny sprzęt budowlany możesz wynająć dzięki bogatej ofercie firmy https://www.atutrental.com.pl/ Ich usługi szczerzę mogę polecić każdemu.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18814 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 207

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >