Jak prawidłowo zabudować poddasze z użyciem konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych?

Jak prawidłowo zabudować poddasze z użyciem konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych?

Aranżacja poddasza to dobry pomysł na powiększenie przestrzeni mieszkalnej budynku. Decydując się jednak na realizację takiego projektu, należy pamiętać o doborze materiałów, które zapewnią nowopowstałej strefie odpowiednią izolację akustyczną i termiczną, a także bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Czytaj dalej

 

Współcześni inwestorzy coraz częściej decydują się na budowę domów z poddaszem użytkowym, które w przyszłości można wykorzystać do celów mieszkaniowych, tworząc tam np. pokoje dla dzieci czy przestronną sypialnię. Aby jednak taka przestrzeń zapewniała mieszkańcom taki sam komfort, jak inne kondygnacje budynku, do jej wykończenia należy wykorzystać materiały budowlane odznaczające się dobrymi właściwościami termicznymi i izolacyjnymi, wysokimi walorami estetycznymi, a także klasą odporności ogniowej zgodną z Warunkami Technicznymi REI 30. Doskonale w tej roli sprawdzą się ogniochronne płyty g-k Rigips, profile i wieszaki Rigistil oraz masy szpachlowe i akcesoria Rigips, które spełniają najwyższe standardy jakości, będąc gwarantem trwałej, wytrzymałej i bezpiecznej  zabudowy.

 

Jak prawidłowo zabudować poddasze z użyciem konstrukcji z płyt g-k Rigips

 

O czym należy pamiętać aranżując poddasze?

Ze względu na warunki panujące na poddaszu to właśnie ono w całym budynku jest najbardziej narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. W upalne dni dach nagrzewa się nawet do 60 stopni Celsjusza, więc w pomieszczeniach znajdujących się na najwyższej kondygnacji budynku może panować bardzo wysoka temperatura. W miesiącach jesiennych i zimowych problemem jest z kolei deszcz i śnieg, który podczas topnienia może narażać przestrzeń pod dachem na działanie wilgoci. Silny wiatr, grad, a także hałasy dobiegające z zewnątrz niezwiązane z pogodą, takie jak np. odgłosy przelatujących samolotów - będą natomiast problematyczne dla osób, które cenią sobie spokój i ciszę. Podczas wybierania materiałów budowlanych do wykończenia poddasza należy pamiętać także o tym, że przez dach wytracane są ogromne ilości energii cieplnej. W związku z tym niezwykle ważne jest, aby do wykończenia tak wymagającej przestrzeni wykorzystać produkty, które zapewnią domownikom odpowiednią izolację termiczną. Równie istotne jest to, aby gwarantowały one bezpieczeństwo przeciwpożarowe. W polskich realiach konstrukcja dachu skośnego prawie zawsze wykonana jest bowiem z drewna, które – w przeciwieństwie do np. murowanych ścian czy betonowych stropów – jest materiałem palnym, podobnie zresztą, jak drewniany ruszt z łat i kontrałat oraz membrana dachowa. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby poddasze odpowiednio zabezpieczyć przed działaniem ognia.

 

Czytaj również: Poddasze domu dobrze zabezpieczone przed pożarem

 

Jak prawidłowo zabudować poddasze z użyciem konstrukcji z płyt g-k Rigips

 

Materiały do zadań specjalnych

Do zadań specjalnych, takich jak zabudowa poddasza, doskonale sprawdzą się płyty g-k Rigips, które wraz z całym systemem do zabudowy Rigips, spełniają warunki dotyczące ochrony przed działaniem ognia oraz wymogi dotyczące izolacji akustycznej i termicznej, a także są odporne na działanie wilgoci. Są one lekkie, a ich obróbka i montaż wyjątkowo łatwe. Ponadto nie wymagają one dodatkowego wyrównywania, co zdecydowanie przyśpiesza prace wykończeniowe. Sucha zabudowa od Rigips wraz z profilami stalowymi i wieszakami Rigistil tworzy kompletny system montażowy idealnie nadający się do tak wymagających stref, jak poddasza. Akcesoria Rigistil gwarantują maksymalną sztywność i trwałość wykonanych z nich konstrukcji, a dzięki pokryciu ich specjalną powłoką można stosować je w środowisku o kategorii korozyjności C1/C2. Wybór wieszaków Rigistil zapewnia m.in. możliwość zastosowania wełny mineralnej o odpowiedniej grubości, która przekłada się na doskonałą ochronę akustyczną i termiczną. Płyty g-k Rigips z powodzeniem można zastosować na najwyższej kondygnacji budynku zarówno ze względu na najwyższe standardy jakości, ale także możliwości aranżacyjne – można je w szybki i bezproblemowy sposób dociąć i dopasować do niestandardowych powierzchni, a także pomalować czy zwieńczyć oświetleniem punktowym, co sprawi, że przestrzeń pod dachem będzie nie tylko praktyczna i trwała, ale także stylowa.

 

Jak zabudować poddasze z użyciem konstrukcji z płyt g-k Rigips i akcesoriów Rigistil?

- Pracę nad zabudową poddasza należy rozpocząć od wzniesienia konstrukcji nośnej, na której następnie zamontowane zostaną płyty g-k. Początek prac stanowi wyznaczenie płaszczyzny przyszłej zabudowy poprzez wytrasowanie jej przebiegu na ścianach, pod krokwiami i jętkami, a także na ścianie kolankowej, uwzględniając grubość przyszłej izolacji z wełny mineralnej Isover.

 

- Następnie wyznaczamy punkty mocowań wieszaków dla profili nośnych C Rigistil. Pamiętając, że skrajne wieszaki nie mogą znajdować się dalej niż 15 cm od krawędzi zabudowy. Kolejne montujemy w rozstawach co max 40 cm.

 

- Następnym krokiem jest podklejenie profili obwodowych Rigistil z użyciem uszczelniającej taśmy piankowej i ich montaż do ścian, zgodnie z wcześniej wytrasowanym przebiegiem zabudowy. W dalszym etapie prac można rozpocząć montowanie profili nośnych, które wyznaczą płaszczyznę.

 

- Po stworzeniu konstrukcji nośnej ważnym krokiem jest położenie izolacji z wełny mineralnej. Pierwszą warstwę wełny montujemy między krokwiami, a następnie, poprzecznie do niej, montujemy drugą warstwę wełny, między profilami.

 

- Po zamontowaniu wełny, możemy przystąpić do montażu paroizolacji na profilach nośnych, używając do tego celu dwustronnej taśmy. Paroizolację uszczelniamy dedykowanymi taśmami i uszczelniaczami.

 

- Teraz możemy przystąpić do montażu płyt g-k. Samo płytowanie nie jest zadaniem skomplikowanym – należy dociąć płyty Rigips na odpowiedni wymiar i przykręcić je do wcześniej wykonanej konstrukcji z profili.

 

- Po ich zamocowaniu łączenia płyt należy zaszpachlować, aby je połączyć. Po nałożeniu szpachli nadmiar materiału należy zeszlifować papierem ściernym i powierzchnię zagruntować, aby przygotować ją do malowania farbą.

 

Czytaj również: Jak bardzo wzrosły koszty budowy domu w 2022 r. w stosunku do poprzednich lat?

 

Jak prawidłowo zabudować poddasze z użyciem konstrukcji z płyt g-k Rigips

Źródło: Wills / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Moskitiery chroniące dom przed owadami Liczba postów: 17 Grupa: Budowa i re... Jak myślicie, czy moskitiery mają wpływ na przepływ powietrza w pomieszczeniach?
  • Co to jest rekuperacja? Liczba postów: 43 Grupa: Budowa i re... Rekuperacja to proces odzyskiwania ciepła z wentylowanego powietrza i wykorzystywania go do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń. Działa poprzez przepuszczanie...
  • Logistyka Liczba postów: 36 Grupa: Moja budowa Wymiana danych w czasie rzeczywistym między partnerami biznesowymi jest fundamentem sprawnego łańcucha dostaw. Dzięki technologiom takim jak IoT i blockchain, m...
  • Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 365 Grupa: Firmy budow... Często w ogrodach pojawiają się w formie i funkcji altanek czy pomieszczeń rekreacyjnych obiekty kontenerowe - czyli np. pawilony handlowe z płyt warstwowych. N...
  • Konstrukcje stalowe w Polsce Liczba postów: 361 Grupa: Budowa i re... Lakiernia proszkowa Warszawa. Szukam firmy z wieloletnim doświadczeniem, która potrafi dobrze doradzić. Jakiś czas temu znalazłam w Internecie firmę Mera Metal....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19128 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 151

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >