
Jak skutecznie chronić głowę przed urazami podczas prac budowlanych?
Urazy głowy to nadal częsta i poważna przyczyna wypadków przy pracy, zarówno w Polsce jak i zagranicą. Mimo to nadal wielu pracowników nie przywiązuje odpowiedniej wagi do stosowania hełmów ochronnych, stanowiących kluczowe zabezpieczenie w pracy na wysokościach i nie tylko. Rozwiązanie: system, który zapewnia nie tylko ochronę głowy, ale także daje pełen komfort w każdych warunkach, a do tego zwiększa produktywność.
Czytaj dalej
Obrażenia głowy przy pracy to problem globalny. Według organizacji Brain Injury Association of America, tylko w USA corocznie dochodzi do 2,8 mln urazów głowy, z czego prawie co czwarty (24 proc.) zdarza się właśnie w miejscu pracy. Do bardzo częstych przyczyn takich obrażeń należą upadki, uderzenia w głowę przez części maszyn lub przez spadające z dużej wysokości przedmioty.
W Polsce, według opublikowanych w kwietniu danych GUS, urazy głowy stanowiły aż 10 proc. wszystkich zeszłorocznych wypadków przy pracy – co oznacza, że tylko w 2022 roku ucierpiało w ten sposób ponad 6,6 tys. osób. To pokazuje, jak ogromne znaczenie w miejscu pracy ma odpowiednia ochrona, pozwalająca unikać tego typu obrażeń lub znacząco minimalizować ich skutki.
Za zimno, za ciepło, niewygodnie…
Dlaczego pracownicy potrafią ignorować to kluczowe zabezpieczenie? Przyczyny bywają bardzo różne. Pracownicy nie zakładają hełmów, bo w zimie jest zbyt zimno, nie mieszczą się pod nimi grube czapki. Z kolei w upale do noszenia hełmu może zniechęcać wysoka temperatura.
Czytaj również: Do jakich prac narzędzia elektryczne i pneumatyczne są niezbędne?
– Brak stosowania ochrony głowy czasem wynika z kwestii wygody, którą pracownik potrafi przedłożyć ponad własne bezpieczeństwo. A niekiedy nawet z takich przyczyn, jak estetyka. Drogą do przezwyciężenia tych wątpliwości jest więc dostarczanie hełmów, które nie tylko zapewnią ochronę, pełen komfort, ale nawet będą w stanie wyraźnie zwiększyć efektywność pracy i wygodę, nie tylko pracownikom na budowie, ale też osób pracujących na wysokościach i wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko uderzenia głową o przedmioty stałe i ruchome – mówi Andrzej Wieder, Head of Sales PPE MILWAUKEE CEE, jednego z czołowych producentów rozwiązań dla profesjonalistów.
System ochrony głowy z hełmem w centrum
Pracownicy z każdej branży, ceniący sobie wygodę i ergonomię, najchętniej wybierają kompleksowe rozwiązania systemowe. Przykładem odpowiadającym takiemu podejściu jest wprowadzony przez MILWAUKEE system ochrony głowy BOLT 200. Jego centrum stanowi hełm z odporną skorupą z Lexanu (poliwęglanu). Jest on dostępny w wersji wentylowanej i niewentylowanej, co pozwala go dostosować do warunków atmosferycznych. Szeroki zakres regulacji rozmiaru (od 52 do 68 cm) z płynną regulacją pokrętłem (nawet bez zdejmowania rękawic ochronnych) zapewniają łatwe dopasowanie, co jest ważne dla wielu pracowników.
System BOLT 200 obejmuje także szereg akcesoriów, które można w łatwy sposób zamontować do hełmu, wyposażonego w tym celu w sześć specjalnych gniazd. Wśród elementów kompatybilnych są specjalne okulary ochronne, przyłbice chroniące twarz, osłony przeciwsłoneczne, ochronniki słuchu oraz latarka czołowa o jasności 600 lumenów, umożliwiająca pracę w trudno dostępnych, ciemnych miejscach. Na sezon jesienny i zimowy przewidziano specjalnie zaprojektowane czapki pod hełm zapewniającą komfortową pracę i użytkowanie hełmu w chłodne dni. Hełm może być wyposażony także w klips, służący do zamocowania długopisu czy markera.
Dobre odczucia i komfort kluczem do budowania doświadczenia użytkowników
Ogromne znaczenie tzw. user experience (doświadczenia użytkownika z: wygody, intuicyjności użytkowania, etc.) dla popularności danego produktu czy usługi to zjawisko doskonale znane z rynku konsumenckiego. Ten sam mechanizm odgrywa jednak dużą rolę także w rozwiązaniach heavy duty, adresowanych do profesjonalistów.
Czytaj również: Montaż drzwi i okien - jak dopasować wkręty i kołki, aby uniknąć błędów montażowych
– Projektując system BOLT 200 wyszliśmy z założenia, że musi on nie tylko doskonale chronić, ale także zapewniać wyjątkowy poziom komfortu oraz zwiększyć produktywność, poprzez możliwość intuicyjnego dołączania niezbędnych akcesoriów i kompatybilnych środków ochrony indywidualnej. Te cechy stają się dodatkową zachętą do jego używania, a w ślad za tym przyczyniają się do zwiększania bezpieczeństwa pracowników – mówi Andrzej Wieder z MILWAUKEE.
Ze wspomnianego wyżej najnowszego raportu GUS wynika, że 66,6 tys. osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy w 2022 roku to o 3,2 proc. (czyli przeszło 2,1 tys.) mniej niż w roku poprzednim. To sygnał optymistyczny. Wprowadzanie i upowszechnianie najnowocześniejszych rozwiązań ochrony indywidualnej, takich jak np. BOLT 200, pozwala mieć nadzieję, że ten pozytywny trend zostanie utrzymany także i w tym roku.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Nowoczesny osprzęt elektryczny Liczba postów: 88 Grupa: Budowa i re... Jeśli chcesz poszerzyć swoją ofertę o osprzęt elektryczny to rzuć okiem na ofertę b2b od Vtac. Posiadają naprawdę szeroki asortyment i sporo osób decyduje się n...
- Wykończenia mieszkań Liczba postów: 10 Grupa: Firmy budow... Jeśli zależy Ci na produktach, które łączą w sobie estetykę z funkcjonalnością, produkty ze stali nierdzewnej oferowane przez Inoxa mogą Cię zainteresować. Zajr...
- Jaki system ERP wybrać? Liczba postów: 18 Grupa: Firmy budow... Ale sprawdź i porównaj sobie Berberis. Szybko zauważysz, ile to daje, a daje naprawdę wiele. Dzięki prostymi krokom naprawdę sporo da się poprawić. Regularna op...
- Własną działalność gospodarczą Liczba postów: 61 Grupa: Firmy budow... Na pewno warto działać z Berberis. Prostymi krokami zoptymalizujecie działalność, dużo poprawicie, wyniki będą lepsze. Od razu nie osiągniecie cudów, ale popraw...
- Serwis maszyn budowlanych Liczba postów: 5 Grupa: Firmy budow... Jeżeli chcesz serwisować swoje maszyny to pamiętaj o odpowiednich olejach, płynach eksploatacyjnych czy smarach. Wszystko to w najwyższej jakości zakupisz dzięk...