Jak wybrać okna dachowe i na co zwracać uwagę?

Jak wybrać okna dachowe i na co zwracać uwagę?

Wybór okien dachowych może nastręczać nam pewnych trudności. Na rynku znajdziemy okna dachowe wykonane z różnych materiałów, okna dachowe o różnych wymiarach. Ponadto sam dobór okien dachowych do pomieszczenia także ma duże znaczenie. W tym artykule dowiecie się najważniejszych informacji dotyczących tego jak wybierać okna dachowe i jak dopasować je do naszych indywidualnych potrzeb.

 

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

 

  • Z czego wykonywane są okna dachowe
  • jak dobierać okna dachowe do pomieszczenia

 

Kupno okien dachowych do domu lub mieszkania to z pewnością wydatek na lata, dlatego należy się dobrze zastanowić jakie okna dachowe będą najlepiej pasować do naszego domu. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów okien dachowych o różnych wymiarach i wykonanych z różnych materiałów. Mogą to być okna drewniane, okna plastikowe bądź okna aluminiowe. Kiedy wybrać konkretny rodzaj okien dachowych i na co jeszcze zwracać uwagę?

 

Okna dachowe - najważniejsze informacje

Okna dachowe stosuje się w pomieszczeniach, gdzie nie ma możliwości wstawienia normalnego rodzaju okien. Podstawową funkcją okien dachowych jest doświetlenie pomieszczenia znajdującego się na poddaszu budynku. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór okna dachowego. Dzięki odpowiedniemu doświetleniu oraz aranżacji pomieszczenia możemy z użyciem okna dachowego oraz odpowiednich sprzętów uzyskać efekt naprawdę dobrze urządzonego miejsca, które będzie nie tylko funkcjonalne, dobrze oświetlone, ale także ładne. Szczególnie, jeśli skorzystamy z usług renomowanych producentów okien, takich jak Okna dachowe Roto.

 

Jak wybrać okna dachowe i na co zwracać uwagę?

 

Czytaj również: Innowacyjne rozwiązanie przeszkleń dachowych - modułowe świetliki

 

Aby wybrać odpowiedni rozmiar okna dachowego należy brać pod uwagę stopień prawidłowego doświetlenia określany przez stosunek powierzchni okna w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi. Powierzchnia okien powinna stanowić minimum 10% powierzchni podłogi, dzięki czemu pomieszczenie będzie optymalnie doświetlone, aby zapewnić optymalny komfort użytkowania wnętrza. Oczywiście jest to wartość minimalna.

 

Aby dobrze doświetlić pomieszczenie znajdujące się na poddaszu ilość okien dachowych lub ich rozmiar może być większy. Możemy także zastosować dodatkowe przeszklenie. Dzięki temu komfort użytkowania pomieszczenia będzie większy. Warto pamiętać także o stopniu nachylenia dachu. Im mniejszy będzie to kąt nachylenia dachu to okno dachowe powinno być dłuższe. Jednocześnie, jeśli chodzi o rozmiar okien dachowych, warto brać pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia usytuowanego na poddaszu na poddaszu. Inne okno dachowe zastosujemy do sypialni, inne do gabinetu lub pokoju dziennego, a jeszcze inne do łazienki (przyjmuje się, że zwykle w łazience zamocujemy nieco mniejsze okna dachowe).

 

Rozmieszczenie mniejszych okien dachowych w większej ilości pozwoli na lepsze doświetlenie pomieszczenia. Warto się nad tym zastanowić rozważając czy lepiej wybrać jedno duże okno dachowe czy kilka mniejszych. Przy wyborze kilku mniejszych okien dachowych lepiej doświetlimy najciemniejsze kąty pomieszczenia. Drugim ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze okien dachowych jest wysokość ścianki kolankowej. Im jest ona wyższa, tym wyżej znajduje się okno. W takiej sytuacji montujemy okno kolankowe – niższe od standardowego. Pamiętajmy, że przeszklenia mają zapewniać możliwość wyjrzenia na zewnątrz także w pozycji siedzącej. Dlatego dobrze lokować dolną krawędź okna na wysokości 110-140 cm. Da to nam bezpieczne, wygodne i komfortowe użytkowanie okna.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o doborze okien dachowych?

Kiedy już wiemy jaką ilość okien chcemy zamontować na poddaszu, warto zastanowić się nad rodzajem otwierania okna dachowego. Na poddaszu najwygodniej montować okna dachowe obrotowe. Okna te otwierają się do połowy swojej wysokości. Innymi oknami godnymi naszej uwagi są okna uchylno - obrotowe i okna uchylne.  Sposób otwierania okna powinien zostać dobrany indywidualnie tak, abyśmy nie mieli z tym żadnych trudności. Każde okno powinniśmy otwierać bez konieczności zbędnego pochylania się lub wspinania się na palce. Łatwość dostępu do okna jest bowiem bardzo ważna.

 

Do wyboru mamy także okna włazowe oraz świetliki. Najczęściej te dwa typy okien montuje się w miejscach trudno dostępnych. Dodatkowo warto zwrócić uwagę także na okna kolankowe. Coraz częściej zdarza się, że okna dachowe montowane są obok siebie, jedno obok drugiego. Często też zdarza się, że na poddaszu montowane są okna od podłogi aż po dach. Mamy do wyboru bardzo duży rodzaj okien i warto skonsultować ostateczny wybór okien ze specjalistami - producentami okien dachowych, którzy doradzą nam, jakie okna dachowe dobrać do naszych indywidualnych potrzeb.

 

Okna dachowe, a materiał, z którego zostały wykonane

Jeśli już kwestię rozmieszczenia oraz zaprojektowania okien dachowych na naszym poddaszu mamy za sobą, warto pamiętać także o współczynniku UV, czyli stopniu przenikalności ciepła. To bardzo ważne, ponieważ w zależności od tego co chcemy urządzić na poddaszu, budynek powinien być odpowiednio izolowany. Termoizolacja budynku jest bardzo istotna. Przy złym doborze okien system ten może zostać zaburzony. Dodatkowo okna dachowe mają różny stopień redukcji hałasu z zewnątrz. To także bardzo ważne w przypadku, gdy np. na poddaszu chcemy urządzić gabinet lub sypialnię. Równie ważną kwestią jest to, z jakiego materiału okna dachowe są wykonane. Okna PCV, czyli popularnie mówiąc okna plastikowe to okna, które są droższe od okien drewnianych, jednak ich konserwacja nie wymaga od nas szczególnych poczynań.  Z drugiej strony po dłuższym czasie okleina okien PCV zmienia kolor i trzeba je wymienić na nowe.

 

Czytaj również: Czy ekologiczne okna z recyklatu są warte do rozważenia podczas zakupu nowych okien? Czym jest recyklat?

 

Do wyboru mamy także okna drewniane, które w momencie zakupu są o wiele tańsze niż okna PCV. Natomiast wymagają u nas czynności pielęgnujących takich jak używanie impregnatu do drewna co jakiś czas. W momencie, kiedy ich obudowa ulegnie lekkiemu zniszczeniu możemy ją po prostu wyczyścić i na nowo pomalować impregnatem do drewna. Okna te są oknami bardzo dobrej jakości, podobnie okna PCV. Wybór konkretnego rodzaju okna zależy już od naszych indywidualnych potrzeb oraz wyborów. Jedni wolą okna drewniane, ponieważ bardziej im się podobają, a innym bardziej będą odpowiadać okna PCV. Dobór materiału może zależeć także od lokalizacji budynku, do którego chcemy montować okna dachowe. To, podobnie jak sposób rozmieszczenia okien dachowych, warto przedyskutować ze specjalistami i producentami okien dachowych, u którego chcemy dokonać zakupu.

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Podbitka dachowa z ukrytą wentylacją Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re... ukryta wentylacja to swietny patent. widzialem tez maskowanie rynien. coraz czesciej ostatnio u klientow wykorzystuje plyty mpb na podbitki bo maja fajny dekor....
  • Jaka jest najlepsza podbitka dachowa? Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re... jak dla mnie plyta mpb jest najlepszym materialem do wykorzystania na podbitke dachowa. bardzo latwo sie z nia pracuje. obrabia sie ja jak drewno. jej znaczna p...
  • Odkurzacz na budowe Liczba postów: 30 Grupa: Moja budowa Inwestycja w automatyczny odkurzacz może wydawać się idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu na regularne sprzątanie. Te urządzenia mogą znacznie o...
  • Dekorator wnętrz Liczba postów: 89 Grupa: Firmy budow... Szanowni Państwo, szybkim sposobem na zmianę wyglądu wnętrza jest przemalowanie ścian. Do malowania najlepiej wykorzystać farbę, która tworzy trwałą powłokę odp...
  • czyszczenie elewacji Liczba postów: 48 Grupa: Firmy budow... Czyszczenie laserowe elewacji jest coraz popularniejsze. Czyszczenie laserem jest szybkie, skuteczne i bezpieczne. W ten sposób możesz się pozbyć zarówno osadów...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19239 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 189

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >