Kiedy montować parapety zewnętrzne?

Kiedy montować parapety zewnętrzne?

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale parapety zewnętrzne nie służą tylko celom estetycznym. Ich główna funkcja to przede wszystkim zabezpieczenie elewacji i ścian budynku przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Z tego powodu poprawne przeprowadzenie ich montażu i zrobienie tego w odpowiednim czasie jest bardzo ważne. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się więcej! Czytaj dalej

 

Parapety zewnętrzne - jakie pełnią funkcje?

Parapety służą do zabezpieczenia płaszczyzn znajdujących się pod oknami, czyli samego muru, jak i krawędzi warstw ociepleniowych oraz tynku. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ właśnie te miejsca są szczególnie narażone na uszkodzenia z powodu niedogodnych warunków atmosferycznych. Gdyby nie parapety zewnętrzne, to wilgoć pochodząca z opadów wnikałaby w strukturę materiałów izolacyjnych i tynku. Doprowadziłoby to do bardzo poważnych szkód.

 

Kiedy montować parapety zewnętrzne?

 

Czytaj również: Wymieniamy okna i drzwi - na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

 

Parapety zewnętrzne zabezpieczają tynk także przed wiatrem. Bez nich łatwo byłoby naruszyć jego strukturę, co skutkowałoby stworzeniem mostków termicznych. Oznaczałoby to problemy ociepleniowe i przepuszczanie zimna do wnętrza budynku.

 

Parapet zewnętrzny - pora montażu

Parapety zewnętrzne najłatwiej zamontować w czasie ocieplania bryły budynku. Można zrobić to też na innych etapach budowy, ale ważne jest to, by przeprowadzić instalację po wprawieniu okien, ale przed tynkowaniem. Dlaczego?

 

Montaż parapetów na samym końcu będzie wymagał wycinania już położonego tynku i wykonywania poprawek. Jest to bardzo czasochłonne i można tego z łatwością uniknąć, po prostu wykonując tę pracę wcześniej. Przeprowadzenie tynkowania już po zainstalowaniu parapetów pozwoli na wykonanie bardzo szczelnych połączeń.

 

Warto pamiętać o tym, by kłaść parapety zewnętrzne w odpowiednich warunkach pogodowych. Jeżeli montaż przeprowadzany jest w trakcie opadów, to pod parapet dostanie się woda, która może potem zniszczyć elewację.

 

Odpowiednio zamontowany parapet będzie stanowił bardzo szczelną ochronę przed wiatrem i deszczem, dzięki czemu mur oraz elewacja zostaną zabezpieczone na długie lata.

 

Jakie parapety zewnętrzne warto wybrać?

Parapety zewnętrzne występują w bardzo wielu odmianach. Są wykonywane z aluminium, ze stali i z innych materiałów. Można swobodnie dobrać je zgodnie z własnym gustem. Duża różnorodność malowań sprawia, że bez problemu da się je dopasować do stylu każdego budynku. Coraz popularniejsze stają się także powłoki imitujące wygląd naturalnego drewna czy kamienia.

 

Aluminiowe parapety zewnętrzne są nieco bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i nie wymagają prac konserwacyjnych. Stalowe odpowiedniki łatwiej zarysować, ale są one też zazwyczaj znacznie tańsze.

 

Wciąż zastanawiasz się jakie parapety zewnętrzne warto wybrać? Odwiedź stronę e-hurtowniabudowlana.pl! Znajdziesz tam bardzo bogaty wybór jakościowych produktów w atrakcyjnych cenach. Oprócz samych parapetów oferta obejmuje także dodatkowe akcesoria montażowe takie jak zakończenia PCV. Przekonaj się sam i sprawdź ich asortyment, a na pewno nie będziesz zawiedziony. 

 

Czytaj również: Bezpieczne okna dedykowane przedszkolom i obiektom, w których przebywają małe dzieci

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17887 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 175

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >