Komu przysługuje wymiana okien za darmo?

Komu przysługuje wymiana okien za darmo?

W ostatnim tygodniu stycznia ze 100-procentowej dotacji skorzystał co piąty właściciel domu, składający wniosek w programie Czyste Powietrze. W praktyce oznacza to, że tylko w jednym tygodniu okna i drzwi wymieniło kilkuset właścicieli domów w całej Polsce. Ekspert Koalicji Termomodernizacji - Paweł Gregorczyk opowiada, jak skorzystać z nowej edycji programu Czyste Powietrze 3.0 i możliwości uzyskania 100-procentowej dotacji do wymiany okien i drzwi przy kompleksowej termomodernizacji i spełnieniu najniższego progu dochodowego. Czytaj dalej

Z dotacji do wymiany stolarki w programie Czyste Powietrze skorzystać może każda rodzina, w której jedno z małżonków ma dochody nie wyższe niż 135 000 zł rocznie, a więc około 11 000 zł miesięcznie. W praktyce oznacza to, że ponad 90% polskich rodzin posiadających domy jednorodzinne może ubiegać się o co najmniej o podstawową dotację.

 

- Rodziny mniej zamożne, w których dochód na osobę nie przekracza 1090 zł miesięcznie, mogą ubiegać się o całkowite dotowanie takiej wymiany, praktycznie bez kosztów własnych. Aby wymienić okna, drzwi, a nawet bramę garażową za darmo, należy spełnić jedynie dwa warunki - być właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego starszego niż 10 lat oraz uzyskać w gminie zaświadczenie, że dochód w rodzinie nie przekracza 1090 zł miesięcznie na osobę – wyjaśnia Paweł Gregorczyk z Koalicji Termomodernizacji.

 

Komu przysługuje wymiana okien za darmo?

 

Czytaj również: Dlaczego warto zamontować wysokiej klasy okna dachowe?

 

 Jeżeli spełniamy te dwa kryteria, wówczas można skontaktować się z najbliższym doradcą ds. dotacji, działającym w Koalicji Termomodernizacji. Ich spis znaleźć można w zakładce „Znajdź doradcę” na internetowej stronie Koalicji: www.dotacjenaokna.pl. Doradca pomoże wypełnić wniosek o przyznanie dotacji, skontaktuje z audytorem energetycznym i zaplanuje wszystkie prace związane z termomodernizacją budynku.

 

- Uzgodni zakres prac nie tylko ekipy wymieniającej okna, drzwi i bramę garażową, ale też ustali z ekipą dociepleniową termin ich wykonania. Jeśli będzie taka potrzeba, ustali także z hydraulikiem termin wymiany kopciucha na nowoczesne źródło ciepła. Na koniec zbierze protokoły wykonania poszczególnych prac i zwróci się do programu Czyste Powietrze o wypłatę dotacji na konto poszczególnych wykonawców robót. W przypadku najwyższego poziomu dofinansowania, jedynym kosztem wymiany stolarki oraz ocieplenia ścian będzie wartość podatku VAT w wysokości 8% – dodaje ekspert Koalicji Termomodernizacji.

 

Czyste Powietrze – lokalne wsparcie

Od 2023 roku, program Czyste Powietrze głośno komunikuje nie tylko wymianę kopciuchów, ale przede wszystkim możliwość termomodernizacji domów. Owszem, kopciuchy też trzeba będzie wymienić, ale można to wykonać w dalszej kolejności, wymieniając najpierw okna, drzwi, bramę garażową oraz ocieplając ściany i stropy. Doradcy ds. dotacji działający w ramach Koalicji Termomodernizacji stawiają sobie za cel lokalne wsparcie tych procesów. Jak wyjaśnia Paweł Gregorczyk, ich zadaniem jest doradzenie właścicielom domów co należałoby zrobić, aby zaoszczędzić jak najwięcej energii cieplnej, a potem wyręczyć ich w składaniu wniosków i dogadywaniu się z ekipami wykonawczymi.

 

Oczywiście z pomocy Doradcy ds. dotacji skorzystać może nie tylko rodzina o najniższych przychodach, ale także ta, której należy się dotacja na m.in. wymianę stolarki w wysokości 70% lub 40%. Jakie korzyści uzyskuje? Na pewno podnosi wartość swojego budynku, który stanie się bardziej energooszczędny i ogrzewany niskoemisyjnym źródłem ciepła. Na pewno oszczędzi na rachunkach, bo zapotrzebowanie przy kompleksowej termomodernizacji na ciepło spadnie o co najmniej 40% - a nierzadko o połowę. A wszystko to nawet za darmo w ramach dotacji z programu Czyste Powietrze, które pomoże uzyskać lokalny Doradca ds. dotacji.

 

Czytaj również: Minimalistyczny design aluminiowych okien dedykowanych nowoczesnym i historycznym realizacjom

 

Komu przysługuje wymiana okien za darmo?

Źródło: GutPR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18532 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 61

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >